Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę "Porysujmy o Krośnie". Swoje prace prezentują architekci: Beata Malinowska-Petelenz oraz Wojciech Wierdak.
W najbliższą niedzielę (10 grudnia) odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie. - To wyjątkowy moment na osobiste, twórcze spotkanie z Wojciechem Wierdakiem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o jego projektach, pomysłach na miasto - tych zrealizowanych i tych wciąż niewdrożonych, przyjdź podyskutować o mieście w niedzielę o godzinie 11:00 do BWA. - zachęcają organizatorzy.
"Porysujmy o Krośnie" to wystawa prac dwojga znających się architektów, absolwentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej: Beaty Malinowskiej-Petelenz z Krakowa i Wojciecha Wierdaka z Krosna. Beata Malinowska-Petelenz jest profesorką Politechniki Krakowskiej, jest także malarką, autorką i ilustratorką książek, fotografką i mistrzynią rysunku architektonicznego. Wojciech Wierdak to czynny architekt projektujący budynki użyteczności publicznej, budowle sakralne, domy, rezydencje i cmentarze, rysownik, współautor publikacji dotyczącej dawnej architektury regionu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, czynny uczestnik i inicjator wydarzeń kulturalnych i artystycznych w Krośnie.
Przygotowana przez krośnieńskie Biuro Wystaw Artystycznych wystawa to rozmowa, a nawet dyskusja o obrazie Krosna widzianego z dwóch perspektyw: gościa i tubylca.
Wysublimowane prace Beaty Petetenz są relacją z Jej podróży do Krosna. Wybór miejsc i styl tej rysunkowej opowieści dają obraz miasta niemal egzotycznego, a na pewno intrygującego. Takie jest Krosno? Albumowe (dawniej pocztówkowe) budowle, miejsca oczywiste i te niepozorne, niezauważalne już fragmenty Rynku stają się elementami atrakcyjnej narracji – nawet dla codziennych użytkowników. Beata Malinowska Petelenz z wyrafinowaniem pokazała Krosno w jego historycznej szacie, wyłapując to, co w miejskiej przestrzeni jest autentyczną wizualną atrakcyjnością, wartą zapamiętania przez architektkę-globtroterkę.
Drugą część ekspozycji – głos drugi w wystawie – stanowią wyselekcjonowane prace architekta Wojciecha Wierdaka. Pozornie chaotyczne zestawienie wybranych rysunków projektowych, szkiców koncepcyjnych, portretów osobistości krośnieńskich jest jednak zaplanowaną projekcją kilkudziesięciu lat prób autorskiego kreowania wizerunku Krosna, z jego wszystkimi elementami.
To nie tylko zrealizowane i niezrealizowane inwestycje, zamówione i poniechane projekty architektoniczne, to także zaangażowanie w kulturalny wizerunek miasta. Nie ten instytucjonalny, raczej tzw. „drugi obieg”: realizacja własnych pomysłów, własnymi środkami, przy udziale przyjaciół i znajomych, czasami przypadkowych przechodniów. Jak mówi sam autor - wypełnianie przestrzeni ruchem.
Nie chodzi tu tylko o spektakularne imprezy, raczej o lekkie zadziwienie przechodnia. Chęć wytrącenia z „prawomyślnego” odbioru uwidacznia się również w projektach architektonicznych, portretach a nawet kartkach świątecznych. Ta część ekspozycji to również pytanie o możliwości i niemożliwości architekta w kreowaniu nowego wizerunku starych miejsc, o zaangażowanie w uszlachetnianiu bądź psuciu miejskiej przestrzeni.
Obie części wystawy spaja element – dla widza może dość zaskakujący – deska kreślarska, narzędzie, a raczej mebel, bez którego jeszcze do niedawna nie funkcjonowała żadna pracownia projektancka. To miejsce, gdzie architekci rysowali projekty, zamieniono współcześnie na ekrany, komputery, programy wizualizujące pomysły. Ideą tej wystawy jest więc również pokazanie jak ważny, a jednocześnie trochę lekceważony jest odręczny rysunek architektoniczny; jak umiejętność zauważania istotnych elementów, drobnych detali, dobór kadru, dynamika szkicu daje możliwość stworzenia dzieła sztuki.
- Obydwoje autorzy wystawy "Porysujmy o Krośnie" postawili w swojej zawodowej karierze miliony kresek i kropek, rysując mniej lub bardziej doceniane projekty. Na tej wystawie mogą Państwo zobaczyć nie tylko doskonały rysunek, ale także piękne postrzeganie - podkreśla kuratorka wystawy Ewa Mańkowska.