Od października do czerwca w pracowniach Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie odbywały się zajęcia plastyczne i graficzne. Pod okiem instruktorek powstały rysunki, obrazy, rzeźby czy prace tworzone w technikach grafiki tradycyjnej. Zanim przyjdzie czas na zasłużone wakacje, RCKP zaprasza do udziału w spotkaniu podsumowującym i zbiorowej wystawie uczestników zajęć Pracowni na piętrze i Pracowni Grafiki Tradycyjnej.
Wernisaż wystawy odbędzie się 23 czerwca 2022 o godzinie 17.00. Będzie on okazją do poznania autorów, zobaczenia efektów ich niemal rocznej pracy, a także przyjrzenia się bliżej pracowniom i być może motywacją do dołączenia do grup zajęciowych w kolejnym roku artystycznym.
Pracownia na piętrze
Podczas zajęć z Pauliną Hanus nie zabrakło tematów integrujących grupę i poznawczych - zarówno rówieśników, jak i samych siebie, malowania obrazów wybranych twórców, przedstawiających martwą naturę czy kolegów z grupy zajęciowej. Najmłodsi uczestnicy nie tylko poznawali techniki malarskie czy rysunku, ale także odnajdywali przyjemność w pracy z innymi technikami. Z kolei dorośli tworzyli rysunki koleżanek w ruchu, monochromatyczne obrazy, próbowali na własnych obrazach ekspresji i dynamiki, wykorzystywali złocenia i rozmawiali o technikach takich pouring. Wśród tematów zajęć znalazły się metody i sposoby wykorzystywania soli, analiza kompozycji otwartych i zamkniętych, a nawet świadome łamanie zasad malarstwa.
W roku artystycznym 2021/2022 w gościnnych wnętrzach Pracowni na piętrze odbywały się także zajęcia prowadzone przez Ewelinę Kochan. To pod jej okiem powstawały autorskie maskotki, pluszaki czy maski karnawałowe, płaskorzeźby czy figury wykonane w technice origami. W zależności od pory roku artyści wykorzystywali różne materiały - tworzyli kwiaty z bibuły czy zwierzaki z włóczki. Uczestnicy zajęć mogli się też przekonać, jak wielki wpływ na popkulturę miały... komiksy. Nie zabrakło tematów związanych z malarstwem i rysunkiem. Liczne portrety, martwe natury czy abstrakcje zobaczyć będzie można także podczas tej wystawy.
Beata Trznadel o zajęciach prowadzonych przez siebie mówi tak: - Dzieci w ramach zajęć w Pracowni na piętrze w tym roku mogły wzbogacić swoje umiejętności percepcyjno-motoryczne. Najbardziej stawiałam na ich kreatywność i nieszablonowe działanie. Oprócz zajęć o działaniu artystycznym dzieciaki śpiewały, biegały, ćwiczyły. Prowadziliśmy liczne rozmowy na temat gier, bajek, filmów, szkoły. Wiadomo, czasem - jak to wśród dzieci bywa - są zaczepki, małe uszczypliwości, zwady, „humorki”, a przy tym dużo uśmiechu.
Uczestnicy zajęć zdobyli podstawowe wiadomości na temat szycia: wykroju, ściegów, jak nawleka się igłę, jak robi supeł czy perspektywy i światłocienia. Osoby dorosłe co tydzień malują i wzbogacają swój dorobek artystyczny. Niektóre z nich dopiero się uczą i stawiają swoje pierwsze kroki w malarstwie oraz rysunku, inne, które są w pracowni dłużej, malują to, co chcą i co czują, korzystając jednak z sugestii i dobrych rad prowadzącej zajęcia. Panie z grupy dorosłej uczestniczyły w plenerze w Hucie Polańskiej, którego efekty można było zobaczyć podczas wystawy poplenerowej. Artyści prezentowali swoje prace podczas wystaw, między innymi podczas podwójnej wystawy „Dwa światy”.
Podczas zajęć powstawały kolaże, pracochłonne przestrzenne anioły, a nawet misie. Artyści tworzyli rysunki o rozmaitej tematyce, poznawali techniki takie jak origami, a nawet malowali na ścianie czy uczestniczyli w plenerze zorganizowanym… na balkonie pracowni. Wśród tematów zajęć znalazły się malowanie kawą, lampiony ze słoików, jabłka w hafcie krzyżykowym, rysunek z martwej natury, tworzenie zakładek do książek czy rzeźba w glinie. Powstawały też prace nawiązujące do świąt, takie tak wianuszki czy własnoręcznie dekorowane pisanki.
Pracownia Grafiki Tradycyjnej
W Pracowni Grafiki Tradycyjnej swoje miejsce każdego roku znajdują dzieci, młodzież i dorośli. Każda z grup poznaje nowe techniki, a także doskonali techniki graficzne wcześniej poznane, takie jak: monotypia, linoryt, linoryt barwny, kolografia, tekturografika czy sucha igła.
Prasa graficzna, odbitki z matryc, igły rytownicze, gładziki, skrobacze, rylce, ruletki czy chwiejaki stanowią wyposażenie Pracowni Grafiki Tradycyjnej i choć ich nazwy brzmią tajemniczo, to dzięki nim i talentowi uczestników zajęć powstają prace wyjątkowe i niepowtarzalne. W tym roku artyści w trzech grupach wiekowych szukali inspiracji w naturze, architekturze czy osobach z bliskiego lub dalszego otoczenia.
- Na wystawie zobaczyć będzie można portrety, pejzaże, kompozycje abstrakcyjne, prace z motywami drzew, kwiatów czy dzikich zwierząt, a nawet elementów architektonicznych. Wszystko to wykonane w technikach grafiki tradycyjnej - mówi Justyna Białek, instruktorka Pracowni Grafiki Tradycyjnej.