Fotografia

"Pejzaż aktyniczny" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

 • star_border
  Wystawa fotografii Jakuba Jana Kaski.
 • schedule
  31 stycznia 2019 (czwartek) - 02 marca 2019 (sobota)
 • location_on
  Piwnica PodCieniami (Rynek 5)
 • note
  3 zł - ulgowy, 5 zł - normalny

Wernisaż wystawy odbędzie się 31 stycznia o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5)  - wstęp wolny.

Jakub Jan Kaska urodził się w 1984 roku w Krośnie. Amator pierwotnych technik fotograficznych i klasycznych walorów obrazu . Od roku 2016 skupiony na mokrej metodzie kolodionowej. Samodzielnie wytwarza negatywy szklane, ambrotypy oraz odbitki solne i albuminowe – w wiernym oparciu o receptury i zasady sprzed ponad 150lat. Samouk dzielący się swą wiedzą i doświadczeniem podczas spotkań, pokazów a także warsztatów.

Autor fotografował w Rezerwacie Przyrody Prządki na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego w okresie od sierpnia do listopada 2018 roku. Cykl będzie kontynuowany.

Plakat wydarzenia
Mat. organizatorów

Jakub Jan Kaska tak opisuje czym jest tytułowy pejzaż aktyniczny: - Cykl "Pejzaż aktyniczny" to początek realizacji mojego marzenia sprzed kilku lat. To próba pójścia w ślady niestrudzonych XIX wiecznych fotografów i pejzażystów i zmierzenia się z trudami fotografowania w terenie, stosując tak chimeryczną technikę jak mokra metoda kolodionowa z 1851 roku.

- XIX-wieczni fotografowie, Carleton Watkins, Gustave Le Gray czy Eadweard Muybridge, odważni ludzie, pełni pasji i zapału stali się dla mnie kimś na wzór bohaterów. Fotografując pejzaż szybko zorientowałem się, że praca pod presją i w zmiennych warunkach jest czymś co bardzo mi służy. Im mniej czasu, im więcej przeszkód... tym większa satysfakcja. Jest w tym coś pierwotnego i pociągającego...

- Efektem mojej dotychczasowej pracy jest blisko 30 fotografii wykonanych w dwóch głównych XIX-wiecznych technikach pozytywowych: odbitki solnej i albuminy. Papiery przygotowuję własnoręcznie wykorzystując wysokiej jakości papier akwarelowy do odbitek solnych, które finalnie woskuję woskiem pszczelim. Odbitki albuminowe to bardzo cienki papier, który powlekam białkiem jaja kurzego i finalnie, naklejam na kartonik. Dokładnie w ten sam sposób jak robiono to w XIX wieku. Papiery kopiuję stykowo z negatywami szklanymi wykonanymi w terenie. Odbitki z negatywów formatu 20 x 25 cm nie wymagają powiększania, czyli rozmiar odbitki jest równy rozmiarowi szklanego negatywu. Fotografuję używając oryginalnych, mosiężnych obiektywów z epoki przez co uzyskuję specyficzny, ostry, ale i plastyczny rysunek obrazu - twierdzi autor wystawy.

Wystawy oraz wyróżnienia:

 • „Uczeń” – wystawa indywidualna, Galeria HETTA, Krosno 2017
 • Wystawa fotografii w technikach dawnych i alternatywnych – wystawa zbiorowa, Zabrze 2017
 • Ambrotypia – wystawa zbiorowa, Galeria na 6, Gliwice 2018
 • Festiwal fotografii w technikach dawnych i alternatywnych – wystawa zbiorowa, Zabrze 2018
 • Wyróżnienie za prace w technikach albuminy i papieru solnego, Muzeum Narodowe w Gdańsku,
 • Wystawa alternatywnych technik fotografii „Then&Now”, Gdańsk 2018
 • Odbitka solna i ambrotypia – wystawa zbiorowa, Oddział Fotograficzny Muzeum Regionalnego w Mielcu „Jadernówka”, 2018
 • „Pejzaż Aktyniczny”- wystawa indywidualna, TOEE, Zalesie k. Szczecina

Wystawa będzie czynna do 2 marca 2019 r. Bilety dostępne w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward