Wernisaż wystawy odbędzie się 27 czerwca, o godz. 18.00 - wstęp wolny.
- Praca nad obrazem lub rzeźbą przypomina czasem alchemiczne eksperymenty, gdy do końca nie wiadomo, czy stworzone zostanie magiczne lekarstwo czy trucizna. Jest, jak mawiał Józef Czapski, spowiedzią artysty, podczas której mogą pojawić się brzydkie rzeczy. To doświadczanie ryzyka, przeżywanie dylematów i złudzeń, ale też uczestnictwo w Tajemnicy, poszukiwanie Ideału, Prawdy i Piękna – mówi Paweł Leszega.
Paweł Leszega, urodzony w 1961r. w Uhercach Mineralnych (woj. Podkarpackie). Ukończył PLSP w Rzeszowie oraz IWA UMCS w Lublinie w 1984r. Po studiach podjął pracę w Liceum Plastycznym im. T. Brzozowskiego w Krośnie jako nauczyciel snycerstwa.
Na jego dorobek artystyczny składają się wystawy indywidualne oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zagranicznych, ogólnopolskich, regionalnych i środowiskowych oraz wielu plenerach malarskich i rzeźbiarskich. Nagrody w konkursie „Obraz, Grafika, Rysunek, Rzeźba Roku” w BWA w Rzeszowie oraz w Biennale Plastyki w BWA w Krośnie.
Brał udział w wielu formach nauczycielskiego doskonalenia zawodowego, organizowanych między innymi przez Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Centrum Edukacji Artystycznej MKiDN. Dwukrotnie nagrodzony przez CEA za sukcesy w pracy pedagogicznej. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, fotografią i rysunkiem. Podejmował w swoich rzeźbach i obrazach wątki dotyczące relacji sacrum i profanum; prace aktualne są synergią natury, ekologii, geometrii z ekspresją klasycznego warsztatu.
Jest autorem realizacji rzeźbiarskich: kaplicy wotywnej „Pieta” w Krośnie z 2006 r., tablicy pamiątkowej poświęconej Stanisławowi Kuci, wybitnemu artyście pochodzącemu z Wrocanki, wykonanej w 2014 r. dla U.G. Miejsce Piastowe.
W latach 2007 – 2017 uczestniczył w Międzynarodowej Akcji Rzeźbiarskiej „EXODUS” w Woli Sękowej, oraz w dwóch edycjach „Gogołowskich Drzewoludów”. Podczas plenerów w ramach programu INTERREG zrealizował wielkoformatowe rzeźby upamiętniające wybitne postacie: Aleksandra hr. Fredrę i prof. Stanisława Pigonia w Korczynie oraz „Skrzypka” i „Janosika – Marka Perepeczkę” w Dukli, a także słowackiego pisarza i poetę Pawła Orszagh Hviezdoslava w Stropkowie.
Twórczość artysty została zaprezentowana w IV tomie „Sztuki Podkarpacia” wydanego przez Podkarpackie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w 2015 r. w Rzeszowie.