Rysunek

„Pasaże czasu” - wystawa w Wieży Farnej

 • star_border
  Wystawa rysunku i malarstwa Marleny Makiel-Hędrzak. Pierwsza z nowego cyklu wystaw "Zawodziowcy" - czyli twórcy z krośnieńskiej dzielnicy Zawodzie.
 • schedule
  07 czerwca 2018 (czwartek) - 01 lipca 2018 (niedziela)
 • location_on
  Wieża Farna (Krosno, ul. Piłsudskiego 5)
 • note
  Normalny - 6 zł, ulgowy - 4 zł

Marlena Makiel-Hędrzak - urodziła się w 1968 r. w Krośnie. Studia na UMCS w Lublinie, w Instytucie Wychowania Artystycznego w latach 1988–1995. Dyplom w pracowni rysunku prof. Stanisława Góreckiego w 1995 r. Od 1996 r. pracuje w Instytucie Sztuk Pięknych WSP w Rzeszowie, obecnie prof. nadzw. na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prowadzi dyplomującą pracownię rysunku.

Zorganizowała 30 indywidualnych wystaw rysunku oraz malarstwa, brała udział w wystawach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (ok. 200). Współpracuje z ogólnopolskim pismem literacko-artystycznym „Fraza”. Autorka wielu tekstów o sztuce, publikowanych w katalogach wystaw i pismach naukowych oraz opracowań graficznych książek. Autorka tomu poezji Linia (Kraków 2000).

Marlena Makiel-Hędrzak

Tak mówi o wystawie "Pasaże czasu": - Rozmyślamy na temat czasu, próbując dociec jego istoty, dotknąć owej zagadki choćby intuicyjnie, zdiagnozować linie jego biegu… Św. Augustyn wyznacza czasowi jak gdyby dwa kierunki, poziomy – ten nazywa extensio, rozpraszający i niepokojący nasz umysł, to czas przemijania (modus zmienności) oraz kierunek pionowy – attentio, który pozwala nam uczestniczyć w wyższej rzeczywistości.

Tak jest w istocie i te zmagania czasu, czy też z czasem, pragnęłam zawrzeć w swoich rysunkach. Wspomniane przejawy czasu dotykają w równym stopniu naszego cielesnego, jaki duchowego wymiaru egzystencji, powodując rozwarstwienie, innym zaś razem uzyskując stansymbiotyczny.

Mircea Eliade, dzieląc się wrażeniami ze swoich włoskich wędrówek, napisał kiedyś, że w Wenecji można się zatrzymać na jeden dzień lub osiąść na rok. Pomiędzy jednorazowym a wiecznym jest niekiedy mała różnica, cienka szczelina… Wyimki rzeczywistości, pojedyncze przedmioty, myśli, stają się centrum perspektywy, symbolem lub znakiem, jakby nakłaniając czas do powrotu, do ponownej obecności, redefinicji, zaakcentowania teraz tego, co umknęło niegdyś. Pasaże czasu intencjonalnie mają być drogą, by raz jeszcze dotknąć linii, formy, punktu i opisać ich wewnętrzne itinerarium w aspekcie egzystencjalnym.

Będzie to pierwsza z nowego cyklu wystaw "Zawodziowcy" - twórcy zza wody czyli z krośnieńskiej dzielnicy Zawodzie. Tak przewrotnie nowy cykl wystaw nazwał Mariusz Kus z Muzeum Rzemiosła w Krośnie – również zawodziowiec.

- Wieża Farna chętnie odwiedzana jest przez turystów i mieszkańców miasta, dlatego w jej przestrzeni chcemy promować lokalnych artystów – mówi Mariusz Kus.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (7.06) o godz. 18.00 - wstęp wolny.

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 277 07
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward