Sztuka

"Pamięć niezatopiona" - wykład w BWA

  • Mówi: Barbara Hubert.
  • 21 kwietnia 2024 (niedziela), godz. 11:00
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych w Krośnie zaprasza na wydarzenie z cyklu "Mówimy o sztuce…". 21 kwietnia (niedziela) o godz. 11:00 z prelekcją pt. „Pamięć niezatopiona” wystąpi Barbara Hubert, doktorantka II roku Szkoły Doktorskiej UR w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dziel sztuki.

Podczas spotkania przedstawi swój mój projekt malarski. Obejmuje on serię obrazów inspirowanych wizerunkami miejscowości, które niegdyś istniały, a aktualnie znajdują się pod wodą Jeziora Solińskiego. Jego rezultatem jest 8 prac o wymiarach 1x2 m, z których każda symbolicznie upamiętnia elementy krajobrazu zalanych wsi.

Obrazy powstały poprzez połączenie 2 lub 3 indywidualnych warstw pleksi. Zestawione ze sobą półprzeźroczyste - tworzą iluzję zanikania w toni wodnej, a także wzajemnego przenikania tego co dawne i obecne.

Barbara Hubert zaprasza na prelekcję „Pamięć niezatopiona” 
materiały organizatorów

- Projekt "Pamięć niezatopiona" przypomina o niełatwej historii wysiedlonych mieszkańców. Przywołuje i unaocznia fakt istnienia kilku wsi, które na skutek powstania zbiornika zniknęły bezpowrotnie. Skłania do refleksji nad złożonością świata - corocznie nad jeziorem wypoczywają dziesiątki tysięcy turystów, którzy w większości nie zdają sobie sprawy z historii tego miejsca - podkreśla Barbara Hubert.

Przez spiętrzenie wody na Sanie powstało piękne jezioro - strefa ciszy, schronienie dla ludzi poszukujących spokoju, miejsce dla wędkowania i żeglowania, jednak pod powierzchnią kryje się pamięć o całych miejscowościach, wysiedlonych mieszkańcach, zniszczonych domach i utraconych nadziejach.
Projektowi towarzyszy Artbook, gdzie znajdują się szkice koncepcyjne oraz zdjęcia archiwalne oraz krótki reportaż, w którym autorka zapisała wypowiedzi pana Waldemara Gromka wspominającego powstanie zbiornika.

Barbara Hubert

Urodzona w Rzeszowie, gdzie ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie wydział Malarstwa; pierwsze trzy lata w pracowni Profesora Stanisława Rodzińskiego, a następnie w pracowni Profesora Leszka Misiaka, gdzie uzyskała dyplom.

Mieszka, pracuje twórczo oraz prowadzi przedmiot Rysunek i malarstwo w Liceum Plastycznym w Rzeszowie. Od 2022 roku doktorantka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego. W swoim przewodzie doktorskim pt. „Wektory pamięci” zajmuje się zagadnieniem czasu, przemijania oraz poszukiwaniem śladów przeszłości - w zróżnicowany sposób oddalonych od siebie na linii czasowej.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 12.04.2024 09:40
przeczytano 355 razy
źródło informacji: BWA Krosno
inne wydarzenia
REKLAMA