Pomiędzy Meksykiem i Kanadą, przez góry biegnące wzdłuż oceanu, wyznaczono szlak. Na dystansie 4300km biegnie od pustyń, przez wysokie góry, wulkany po lasy deszczowe, 18 razy wspina się na Mt. Everest, biegnie przez 3 amerykańskie stany, omija miejscowości i ma przepiękne, choć zazwyczaj dość łagodne oblicze.
Kamila Kielar, z premedytacją wybierając najtrudniejszy rok w historii szlaku, na
meksykańskiej granicy stanęła samotnie, planując nie tylko wędrówkę całością szlaku, ale przede wszystkim zbierać materiały do reportaży. I tak powstała zarówno historia osobistej, samotnej pięciomiesięcznej wędrówki górskiej, ale też reporterska historia roku 2017, roku lodu i ognia.
A było co zbierać. Rekordowe opady śniegu od 30 lat oraz jeden z najpotężniejszych
sezonów pożarowych dały rzadko spotykaną mieszankę warunków. Mieszankę trudną,
wymagającą umiejętności technicznych oraz bardzo silnej woli, a czasami śmiertelną - w tym roku szlak odebrał życie kilkunastu osobom. Walka w szalejących górskich rzekach, szczyty pokonywane z użyciem górskiego sprzętu zimowego, masowe topnienie śniegu, burze śnieżne na pustyni, pożary w północnych stanach, które trzeba było omijać oraz
skomplikowana przez to wszystko logistyka otwierają początek listy wyzwań.
Wyjątkowo trudne warunki obnażyły wśród wielu wędrowców braki wiedzy, najgorsze ludzkie cechy, brak etyki oraz zmusiły ogromną ilość osób do porzucenia szlaku. Jednocześnie przecież te same warunki przyciągnęły duże nazwiska górskie i sprawiły, że czasem nieznanym i przypadkowym osobom trzeba było zaufać całkowicie w kwestii własnego życia.
Rok 2017 udowodnił również, że wymagające okoliczności przede wszystkim pokazują
najpiękniejsze ludzkie zachowania. Reporterska ciekawość oraz dziennikarska dbałość
o szczegóły sprawiają, że opowieść o PCT to całościowy dokument o szlaku i jego
wędrowcach, etyce, zwierzętach oraz o ludzkiej psychice.
Na kanadyjskiej granicy Kamila również stanęła samotnie. Silniejsza niż kiedykolwiek,
z setkami przygód wciąż stającymi przed oczami, z wieloma zdobytymi szczytami górskimi poza oficjalnym szlakiem i z przyjaźniami scementowanymi mocnymi przeżyciami, z kompletnie zdartymi butami oraz tysiącem opowieści i zdjęć. Częścią z nich się podzieli na spotkaniu w Krośnie, 19 lutego 2018 r. o godz. 18.00 w Piwnicy PodCieniami.
Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Patronat medialny objęli: Polskie Radio Rzeszów, Tygodnik Nowe Podkarpacie, portale Krosno24, Imprezy Podróżnicze, a także portal i telewizja tvPodkarpacie.pl. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.