Sztuka

"Odpowiedź przyjdzie później" - wystawa w BWA [WERNISAŻ: 16.05]

  • Wystawa Marty Jamróg.
  • 16 maja 2025 (piątek) - 07 czerwca 2025 (sobota)
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Normalny - 7 zł, ulgowy - 5 zł, w poniedziałki (10:00 - 16:00) - wstęp bezpłatny

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę Marty Jamróg "Odpowiedź przyjdzie później". Wernisaż odbędzie się 16 maja (piątek) o godz. 18:00. Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert zespołu Somethingski Trio (godz. 19:30).

Natomiast 17 maja (sobota) o godzinie 17:00 jest zaplanowane bezpłatne oprowadzanie po wystawie. 

Wystawa jest pierwszą tak dużą ekspozycją prac o tematyce autobiograficznej. Została pomyślana jako opowieść, którą autorka rozpoczyna długo przed II wojną światową w domu swoich pradziadków w jednej z podkarpackich wsi. W centrum zainteresowań autorki znalazły się wojenne doświadczenia rodziny, pamięć i trauma oraz współczesne formy opresji i przemocy, jak również afirmacja dzikości natury, poszukiwania stanu harmonii z nią oraz rozważania nad procesami życia i śmierci.

Pracując nad projektem, artystka wychodzi z pracowni malarskiej – rozpoczyna badania terenowe, eksperymentuje, pracuje w przestrzeniach opuszczonych i zapomnianych. Szukając własnego miejsca i tożsamości wynajduje w rodzinnym domu pamiątki po przodkach, kolekcjonuje przedmioty przesiąknięte czyjąś historią, przegląda się w nich i przetwarza je artystycznie.

Jej system pracy przypomina procedury psychoterapii, w której wyjmuje się pewien obiekt z podświadomości pacjenta, pracuje nad nim i nad obudzonymi emocjami, a następnie włącza go ponownie, ale już na nowych zasadach i z inną jego świadomością.

Obiekty i instalacje są pokrywane siecią czarno-białych, punktowanych kropkami linii, które artystka określa jako „autograficzne gesty ręki” lub „pismo ciała”. Są to swobodnie kreślone linie o spontanicznym i instynktownym biegu. Przywodzą skojarzenia z surrealistycznym automatyzmem, w którym rysunek był medium ujawniającym nieświadomość rysującego. Autograficzne gesty spajają wszystkie obiekty i sale ekspozycji, rozlewają się na ściany i znaczą obrazy. Linie prowadzą nas przez następujące po sobie rozdziały opowieści.

Przenosimy się do wiejskiej izby, wypełnionej kolekcją znalezionych i przygarniętych wiejskich sprzętów i dekoracji, w której centralne miejsce zajmuje instalacja z elementów łóżka. Autorka kondensuje w tym obiekcie treści kluczowe dla całej wystawy; kwestie poczucia bezpieczeństwa i przynależności, symbolikę narodzin i śmierci, balansowanie między jawą i snem. Instalacja wnosi pierwiastek oniryczny do całej przestrzeni, ale też poprzez włączenie w nią obrazu Dom pozwala poczuć trwałość i ciężar rodzinnej traumy.

W kolejnych salach, jako widzowie, uczestniczymy w wizjach wojennej apokalipsy, okrucieństwa wobec zwierząt, przemocy symbolicznej wobec kobiet czy utajonych, eskalujących brutalnością lokalnych konfliktów. Ostatni rozdział to obrazy, które obok surrealnej warstwy estetycznej, są zapisem bardzo osobistych przemyśleń o sobie. Są to prace głęboko skupione na samopoznaniu, które przenoszą nas do świata wewnętrznego, dzięki nim wracamy do początków, do źródła.

Artystka analizuje wielowymiarowość życia prenatalnego, oddziaływanie pamięci komórkowej oraz nierozłączność życia i śmierci. Marta Jamróg kreuje w nich łagodną, chociaż też tajemniczą rzeczywistość, w której znika podział na ludzi i zwierzęta, na sacrum i profanum, męskie stapia się z kobiecym, a cud narodzin ze śmiercią. Prace te przynoszą kolejne pytania i nadzieję, że odpowiedź, przyjdzie później.

Kuratorka: Agata Sulikowska-Dejena 

bwa

Marta Jamróg

Ukończyła Małopolski Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, następnie kształciła się na Uniwersytecie Wrocławskim na kierunkach etnologia (tytuł magistry) i filologia słowiańska (tytuł licencjatki).  W 2018 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom na studiach podyplomowych z malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie studiuje na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na kierunku Sztuka Współczesna.

Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym. Stworzyła Otwartą Galerię Murali pod mostem w Beskidzie Niskim. Przez 3 lata prowadziła galerię Ziemianka w ziemiance, we Frysztaku. Kuratorka wystaw twórców organicznych z Podkarpacia. W swojej twórczości porusza tematy związane ze światem zwierząt i przyrody. Zajmuje się traumą transgeneracyjną, artystycznymi ingerencjami w przestrzeń miejską i wiejską. Jej prace były pokazywane na wielu polskich i zagranicznych wystawach. Mieszka i tworzy na Podkarpaciu (fizycznie i duchowo) oraz w Nowym Jorku (duchowo).


Wystawie towarzyszyć będą warsztaty:

  • 23 maja, godz. 16:30 - Ja, Puszcza z Karpat

Jak to jest być domem dla tylu stworzeń? Nigdy nie zasypiać i hojnie dzielić się życiem? Dotykać nieba skrzydłami orlika i razem z jodłami sięgać korzeniami w najgłębsze zakamarki Ziemi? Wspólnie o tym porozmawiamy, poczytamy, a potem zabierzemy się za malowanie Puszczy. Żywej, czującej istoty.

Czas trwania: ok. 3 godziny
Prowadzenie: Jola Richter-Magnuszewska
Warsztaty rodzinne, organizatorzy zapraszają dzieci wraz z rodzicami i młodzież

  • 30 maja, godz. 17:00 - Warsztaty z Dzikiej Sztuki

Czasem wystarczy łupina orzecha i trochę wyobraźni, by wyruszyć w magiczną podróż. Inspirując się bogactwem natury, z roślin, gliny i kamieni stworzymy swoje wymarzone mikroświaty. Na naszych warsztatach unikamy gotowych wzorników - chcemy zanurzyć się wraz z Wami w swobodną radość tworzenia.

Czas trwania: ok. 1-1,5 godziny
Prowadzenie: Skrzypologia
Warsztaty rodzinne, organizatorzy zapraszają dzieci 7-12 lat, wraz z rodzicami.

  • 6 czerwca, godz. 16:00 - Na tropie dzikich historii

Czy czuliście kiedyś, że jakieś zwierzę szczególnie do Was przemawia? Jakbyście mieli z nim niewidzialną więź – trudną do nazwania, ale wyraźnie obecną? Zapraszamy Was w podróż w głąb siebie – w poszukiwaniu własnego, duchowego zwierzęcia. Podczas warsztatów będziemy opowiadać historie – własne i wspólne, wymyślone, intuicyjne. Będzie też przestrzeń na improwizację ruchową i rysunek – wszystko po to, by dotrzeć tam, gdzie nie sięgają same słowa.

Czas trwania: ok. 3 godziny
Prowadzenie: Zuzanna Bodzoń
Warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat.


BWA zaprasza również grupy zorganizowane, przedszkolne i szkolne. Zajęcia są dopasowane do każdej grupy wiekowej i jej potrzeb. Osobą kontaktową jest edukatorka BWA Joanna Śnieżek: e-mail: j.śnieżek@bwakrosno.pl lub telefonicznie na numer: 531 305 569.

Partnerem Biura Wystaw Artystycznych jest ORLEN.

WIĘCEJ INFORMACJI