Fotografia

"Od ucznia do mistrza. Fotografia" - wystawa w Piwnicy PodCieniami.

 • star_border
  Dzieje krośnieńskich zakładów fotograficznych i mistrzów, którzy je prowadzili.
 • schedule
  21 marca 2019 (czwartek) - 16 czerwca 2019 (niedziela)
 • location_on
  Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
 • note
  5 zł - normalny, 3 zł - ulgowy

"Od ucznia do mistrza" to cykl wystaw organizowanych przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie, poświęconych historii rzemiosł związanych z funkcjonowaniem miasta Krosna – od czasów średniowiecza po współczesność. Po cieszących się dużym zainteresowaniem wystawach poświęconych tradycyjnym, wielowiekowym korporacjom cechowym – tematem przewodnim tegorocznej edycji będzie sztuka fotografii, ukazana w kontekście dziejów krośnieńskich zakładów fotograficznych i mistrzów, którzy je prowadzili.

Mistrzowie fotografii w Krośnie nigdy nie doczekali się własnego, odrębnego cechu rzemieślniczego, stanowiąc jedną z najmłodszych kart tego stowarzyszenia. To hołd złożony najsłynniejszym mistrzom: Józefowi Zajączkowskiemu, Franciszkowi Daniszewskiemu, Rudolfowi Kasce, Władysławowi Niepokojowi, Janowi Grudyszowi, Bolesławowi Bajorskiemu czy Stanisławowi Buszowi. To także historia tradycji rodzinnych i uczniów wielkich mistrzów.

Od ucznia do mistrza. Fotografia
Muzeum Rzemiosła

Z całą pewnością odkrycie fotografii zaliczyć można do jednego z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości, a wpływ tej sztuki na funkcjonowanie i spostrzeganie świata jest nieoceniony. Profesja ta zapoczątkowana w I poł. XIX w. bardzo szybko pojawiła się w Krośnie i przez następne 150 lat wywarła ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie grodu nad Wisłokiem. Najstarsza znana fotografia, przedstawiająca fragment północnej pierzei krośnieńskiego rynku z widokiem na dzwonnicę farną Krosna, wykonana została w 1868 r. i pochodzi ze zbiorów Jana Sasa Zubrzyckiego. Na wystawie zaprezentowane zostaną najstarsze zakłady fotograficzne w Krośnie: „Sztuka” Franciszka Daniszewskiego, „Wisła” Józefa Zajączkowskiego oraz „Znicz” Rudolfa Kaski.

- Na wystawie zobaczyć będzie można wnętrze starego zakładu, atelier oraz ciemnię fotograficzną. Wystawa będzie też okazją, by dowiedzieć się czym był i gdzie mieścił się krośnieński fotoplastikon. Pokazane zostaną zarówno dokumenty archiwalne, jak i przedmioty oraz eksponaty, świadczące o bogatej historii krośnieńskich fotografów – do obejrzenia ekspozycji zachęca Łukasz Stachurski - kustosz z Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Od ucznia do mistrza. Fotografia
Muzeum Rzemiosła

Eksponaty, archiwalia oraz kopie dawnych fotografii pochodzą ze zbiorów: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Muzeum Fotografii w Mielcu oraz zbiorów prywatnych. W sposób szczególny należy podkreślić bogatą kolekcję sprzętu fotograficznego ze zbiorów Wojciecha Irzyka.


Otwarcie wystawy „Od ucznia do mistrza. Fotografia” połączone z dorocznym Świętem Rzemieślników i symboliczną ceremonią przyjęcia uczniów do nauki rzemiosła, odbędzie się 21 marca o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5).

Wystawa będzie czynna od 22 marca do 16 czerwca 2019r. Bilety dostępne są w Punkcie Informacji Kulturalno-Turystycznej (powyżej Piwnicy PodCieniami).

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 277 07
KOMENTARZE
KOMENTARZE WYRÓŻNIONE
23.05.2019 18:40

Pominięto tu bardzo dobrego fotografa  Lesłąwa Barszczowskiego, który prowadził od 1960 do 1973 roku zakład fotoraficzny na ul. Staszica 4 w budynku, w którym po jego śmierci otworzył swój zakłąd  pan Busz lecąc na reklamie poprzedniego zakładu.

STUDIO FOTOGRAFICZNE Lesław Barszczowski na początku miało 2 prowadzących- PAna Kazimierza Murmana z Iwonicza i Pana Lesława z Krosna. Po uzyskaniu papierów czeladniczych a potem mistrzowskich Leslaw Barszczowski prowadził zakład samodzielnie. Niestety smiertelna choroba nie pozwoliła na dalsze prowadzenie zakładu.

person
amatorka
na forum od listopada 2017
WSZYSTKIE KOMENTARZE (1) forward