Fotografia

"Nowa abstrakcja" i "Apokalipsa" - wystawy w RCKP

 • star_border
  Swoje prace zaprezentują słowaccy artyści: Pavol Kočiš (Košice) oraz Vladimír Vajs (Humenné).
 • schedule
  27 lipca 2018 (piątek) - 31 sierpnia 2018 (piątek)
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Wstęp wolny

Wernisaż wystawy w trakcie XVIII Międzynarodowego Pleneru Fotograficznego - 27 lipca 2018 r. (piątek) o godz. 17.00 w Galerii Fotografii Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Vladimír Vajs „Nowa abstrakcja”

Vladimír Vajs (ur. 1956) artysta, grafik, fotograf - zaangażowany w tworzenie książek artystycznych, broszur, ulotek, katalogów, plakatów. Swoją twórczość prezentował za granicą: w Polsce, na Węgrzech, Ukrainie, Austrii oraz w Republice Czeskiej, a także na Słowacji. Przez lata swojej twórczości zdobył szereg nagród tak krajowych, jak i zagranicznych.

W 1989 roku ukończył studia z teorii i zarządzania kulturą w Zakładzie Estetyki i Nauki Sztuki Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, gdzie studiował również historię sztuki i filozofię. Jako fotograf uprawia różne gatunki - od dokumentu do abstrakcji, którą wykorzystuje w swojej twórczości malarskiej.

Vladimír Vajs

Pod wpływem rozwoju technologii cyfrowej szuka możliwości ekspresji i treści. Prezentowane manipulacje komputerowe przynoszą kompozycje kolorystyczne i strukturalne na podstawie zapisu fotograficznego otaczającej artystę rzeczywistości. Dziwaczne kształty, w ostatecznym rozrachunku przynoszą radość z odkrytego doświadczenia, zabawy kolorem, powierzchnią, linią iich wzajemną modulacją.

W swojej pracy autor wykorzystuje eksperyment, w którym łączy przekształconą rzeczywistość dzięki najnowocześniejszemu oprogramowaniu obrazującemu szerszy zakres skali kolorów, a tym samym tworzy silniejszą nową rzeczywistość. Połączenie technik umożliwia nowe, bardziej twórcze podejścia do dzieła sztuki, które osiąga jaskrawsze kolory i bardziej złożony skład. Podstawą pracy jest tu fotografia, ona jest - jak twierdzi autor - pędzlem malarskim, nadajekompozycję, kolor, powierzchnię, faktury we wszystkich wymiarach. Widzi w tym świetną perspektywę.

Pavol Kočiš „Apokalipsa”

Geamana - wieś wymazana z mapy

Kiedyś była to bogata i dobrze prosperująca wieś u podnóża Apuseni. Obecnie nie istnieje na mapie Rumunii. Cała dolina, w której była położona, wypełniona jest chemikaliami z kopalni miedzi w niezbyt odległej Rosii Poieni. Zachodzące zmiany rozpoczęły się tutaj od roku 1977. W roku 1980  wywłaszczono właścicieli 400 domów i około 1000 mieszkańców zostało przeniesionych do innej, oddalonej o 100 km miejscowości. Na miejscu pozostało około 20 mieszkańców, którzy odmówili przeprowadzenia się, a których domy usytuowane były poza linią osadnika planowanego do oczyszczania. Mieszkańcy z roku na rok są zmuszeni przenosić się coraz wyżej, aby uciec przed inwazją toksycznego nanosu, którego poziom wciąż się podnosi, a który już pochłonął cmentarz i częściowo kościół. Żyją tu bez sklepów i szkół.

Geamana
Pavol Kočiš

Zlewisko zajmuje już powierzchnię 160 hektarów, a wydobycie w kopalni stale trwa. Co 2-3 lata zapora podwyższana jest o 6 metrów, aby chemiczna maź płynnych odpadów i gazów nie przedostawała się na kolejne miejsca. Skumulowane przez dziesiątki lat toksyczne chemikalia są bombą zegarową w tym surrealistycznym krajobrazie stworzonym przez człowieka.

Pavol Kočiš urodził się 11 czerwca 1966 w Koszycach. Jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki Uniwersytetu w Koszycach. Pracuje jako serwisant urządzeń medycznych. Profesjonalną fotografią zajmuje się od czasów studiów. Swoją twórczość prezentuje podczas corocznych przeglądów i wystaw organizowanych przez Foto Klub NOVA Koszyce, którego jest członkiem od 2001 roku.

W roku 2009 otrzymał międzynarodowy tytuł artysty fotografika AFIAP. Fotografuje krajobrazy, portrety, migawki z życia społeczeństwa, ale specjalizuje się w fotografowaniu podziemia. Wiele fotografii pochodzi z podróży po okolicznych miejscowościach. Najbardziej oczarowała go jednak Rumunia z jej przyrodniczym i historycznym fenomenem.

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 218 98
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward