Plecionkarstwo

"Niech się plecie" - wystawa w Etnocentrum

  • Wystawa jest zwieńczeniem trwającej pół roku nauki rzemiosła ludowego - „Słomkarskiej szkoły tradycji” w Iwli.
  • 09 grudnia 2022 (piątek) - 03 stycznia 2023 (wtorek)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29 a)
  • Wstęp wolny

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza do obejrzenia nowej wystawy czasowej "Niech się plecie”. Jej wernisaż odbędzie się 9 grudnia (piątek) o godz. 18:00.

Wystawa powstała jako wynik trwającej pół roku nauki rzemiosła ludowego - „Słomkarskiej szkoły tradycji” w Iwli. Podczas cyklu warsztatów słomkarstwa prowadzonych przez Mistrza Tradycji -Stanisława Kolbucha, członka Stowarzyszenia Twórców Ludowych, uczestniczki projektu nabywały wiedzę dotyczącą przygotowania materiału i techniki wyplatania przedmiotów ozdobnych i użytkowych.

Razem ze Stanisławem Kolbuchem poznawały niesamowity cykl od zasiania ziarenka żyta do powstania kapelusza, zwierzątka lub bombki.

etnocentrum

- Poznałyśmy, ile tajemnic ma w sobie tylko pozornie „zwyczajna” słoma. Na jak wiele pozwala krajka – jedna z najprostszych form, które można z niej stworzyć. Do wykonania słomianych ozdób nie potrzeba nic, oprócz własnych dłoni, słomy, nitki i igły oraz czasu. Tego ostatniego najbardziej nam brak w toku współczesnego, szybkiego świata - mówią uczestniczki wystawy. - Możliwość udziału w zajęciach szkoły słomkarstwa była więc nie tylko nauką rzemiosła, ale też okazją do zatrzymania się i medytacji nad tym jak wiele można zrobić z tak (pozornie) skromnego materiału, pod warunkiem, że cierpliwie pochylimy się nad nim i pozwolimy, żeby pod palcami zmieniał formy, przeistaczał się w zwierzątka, bombki, pająki i inne eksperymenty, które można znaleźć na wystawie.

Oprócz wyrobów ze słomy wykonanych przez Mistrza Tradycji, Stanisława Kolbucha i jego uczennice, zaprezentowane zostaną dziedziny rękodzieła, którymi uczestniczki zajmują się prywatnie, tworząc swoisty kolaż łączący różne techniki i style sztuki i rzemiosła.

Uczestniczkami warsztatów i współautorkami wystawy są: Aleksandra Karmelita, Zofia Kania, Joanna Kawalec, Sabina Pelc-Szuryn, Magdalena Pacek oraz Małgorzata Pichura. Współpraca: Kuba Żeligowski.

Wystawę można bezpłatnie zwiedzać w godzinach funkcjonowania instytucji do 3 stycznia 2023 roku.

etnocentrum
WIĘCEJ INFORMACJI