Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę fotograficzna Agaty Zahuty i Łukasza Grudysza "Na dwóch biegunach czasu". Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek (1 września) o godz. 18:00.
Prezentowane zdjęcia pochodzą z autorskiego albumu Agaty Zahuty - "Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią I i II". Pozwalają zajrzeć w świat sprzed wielu lat. "Patrząc na nie, odczuwamy mieszankę tęsknoty, nostalgii i fascynacji. Starannie zachowane czarno-białe fotografie naszych przodków, ukochanych miejsc z dzieciństwa lub wydarzeń historycznych; wszystkie te obrazy stanowią cenny skarb, który przetrwał próbę czasu" - podkreśla Marek Petrykowski, wiceprezes zarządu Związku Literatów Polskich w Rzeszowie, kurator wystawy.
Jego zdaniem fotografia artystyczna Łukasza Grudysza to fascynująca podróż przez wyobraźnię i rzeczywistość: - Kontynuuje on tradycje wielu pokoleń krośnieńskich fotografików, jednocześnie otwierając drzwi dla nowych możliwości wyrazu artystycznego. Jednak nie tylko technologia definiuje dzisiaj współczesną fotografikę. Kluczowym elementem jest zaangażowanie społeczne, wrażliwość na piękno, ale też i na bolączki współczesnego świata.
Autor prezentowanej Państwu wystawy skupia się na ważnych tematach społecznych, takich jak migracja, tożsamość, równość czy zmiany klimatyczne. Jego prace są narzędziem do budzenia świadomości i przyciągania uwagi społeczeństwa do istotnych kwestii cywilizacyjnych. W ten sposób robione przez niego zdjęcia stają się nie tylko pięknym obrazem, także są medium przekazu, inspirują do refleksji i działania.
Urodzona w 1972 roku we Frysztaku. Obecnie mieszka w Krośnie. Absolwentka I LO im. Króla S. Leszczyńskiego oraz Medycznego Studium Zawodowego w Jaśle. W życiu prywatnym mama trójki dorosłych dzieci. Autorka dwóch publikacji albumowych pt. Frysztak i okolice. Podróż ze starą fotografią cz. 1 i 2 (2017, 2020). Pasjonatka starej fotografii, regionalistka. Od wielu lat zajmuje się poszukiwaniem starych fotografii regionalnych z Frysztaka i okolic oraz poszerzaniem swojego archiwum. W wolnych chwilach przeprowadza wywiady ze starszymi osobami, zapisując ich wspomnienia. Interesuje się historią, etnografią i psychologią.
Poetycko zadebiutowała w Almanachu Poetyckim VI Polonijnych Spotkań Literacko-Artystycznych (2018). Publikowała wiersze w almanachu Pożegnanie lata pisarzy i artystów (2018), w miesięczniku „Nasz Dom Rzeszów” (2019, 2021) oraz w Antologii Krosno i okolice (2019). W 2023 roku wydała tomik poetycki Lemoniadowe deszcze, który otrzymał Honorową Nagrodę Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie za najlepszy debiut Podkarpacia 2022.
Należy do Stowarzyszenia Twórczego Artystyczno-Literackiego w Krakowie oraz do Grupy Poetyckiej „Krosno”. Od sześciu lat właścicielka oficyny wydawniczej. W 2022 roku Wydawnictwo AGAZAH zostało nagrodzone Honorową Nagrodą Zarządu ZLP Oddział w Rzeszowie za promocję ambitnej poezji twórców z Podkarpacia. Jako wydawca aktywnie wspiera wydarzenia kulturalne z cyklu Krośnieńskie Spotkania Literackie.
Fotograf, operator filmowy, podróżnik i kulturoznawca o specjalności Kultura Krajów Karpackich. Rodowity krośnianin z rocznika 1984.
- Odkąd pamiętam, oglądam świat w obrazach wykadrowanych przez zawodowców i język fotografii, jest moim podstawowym językiem. Pierwsze pieniądze związane z fotografowaniem zarobiłem, kończąc szkołę podstawową, wtedy też dostałem swój pierwszy, „profesjonalny” aparat. Mój zawód jest dla mnie najnaturalniejszą rzeczą pod słońcem i choć rodzaj uprawianego przeze mnie dokumentalizmu jest często bardzo wymagający fizycznie, a niekiedy - najzwyczajniej w świecie niebezpieczny, chętnie traktuję go jako przedłużenie dzieciństwa i niezłą zabawę - twierdzi Łukasz Grudysz.
Ostateczne szlify swojemu talentowi nadał w Łodzi na wydziale Realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia - Szkoły Filmowej. Pojmując kadr jako prostą opowieść o zdumieniu i zachwycie światem, pomimo znaczących sukcesów, szybko zaspokoił młodzieńczą potrzebę „sprawdzania” swoich umiejętności uczestnictwem w konkursach, wystawach zbiorowych i stowarzyszeniach. Skoncentrował się na pracy dokumentalisty w terenie. Komercyjne zlecenia, które jako operator kamery realizuje w najbardziej egzotycznych zakątkach świata, na niemal wszystkich kontynentach, traktuje jako pretekst i okazję do snucia własnej opowieści.