Sztuka

"My trzy – ekspresje indywidualności" - wystawa w Piwnicach Przedprożnych CDS

  • Swoje prace prezentują: Julia Ciułek, Justyna Dżaman, Paula Lis.
  • 26 stycznia 2024 (piątek) - 28 kwietnia 2024 (niedziela)
  • Piwnice Przedprożne Centrum Dziedzictwa Szkła (Rynek)
  • 12 zł

Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na wystawę "My trzy – ekspresje indywidualności", której wernisaż odbędzie się 26 stycznia (piątek) o godz. 17:30 w Piwnicach Przedprożnych (Rynek, wejście od strony piekarni, wstęp wolny).

Wystawa „My trzy – ekspresje indywidualności” jest zestawieniem prac trzech młodych artystek, absolwentek studiów licencjackich w Katedrze Szkła na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu: Julii Ciułek, Justyny Dżaman i Pauli Lis.

Prace prezentowane na wystawie są wyrazem głębokich emocji, refleksji oraz osobistych doświadczeń autorek. Poprzez różnorodne techniki, od tradycyjnych po nowoczesne, każda z artystek kreuje unikalne narracje, wykorzystując szkło jako medium do wyrażania swojej indywidualności. Zaskakująca różnorodność eksponowanych dzieł przenosi odwiedzających w świat wyobraźni, skłaniając do refleksji nad wielością interpretacji piękna i ludzkich doświadczeń. Wnikliwe spojrzenie na te szklane kreacje pozwala zgłębić bogactwo form, kolorów i tekstur, które oddają złożoność artystycznych talentów autorek.

Obecnie artystki kontynuują edukację na studiach magisterskich na macierzystej uczelni. Podczas trwania wystawy istnieje możliwość udziału w performansie, który ma na celu ukazanie, jak opinia publiczna może wpłynąć na postrzeganie samego siebie.

Prace powstały w Pracowni Ekspansji Szkła pod okiem prof. Małgorzaty Dajewskiej, dr Mariusza Łabińskiego oraz dr Marzeny Krzemińskiej-Baluch, oraz w Pracowni Projektowania Konceptualnego u dr Agnieszki Leśniak-Banasiak.

"7 grzechów współczesności - Dezinformacja"
Julia Ciułek

Julia Ciułek

Ur. w 2000 roku w Dąbrowie Górniczej. Absolwentka Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. W 2020 roku z powodzeniem obroniła dyplom na specjalizacji Szkło Artystyczne. W 2023 roku zdobyła dyplom licencjacki z wyróżnieniem na wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie obecnie zaczęła studia magisterskie. Brała udział w licznych wystawach, projektach i warsztatach, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jej osiągnięcia zostały docenione w 2023 roku, kiedy to otrzymała stypendium rektora za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Jej twórczość, silnie osadzona w rzeczywistości, której jest świadkiem, stanowi refleksję nad trudnościami, z jakimi borykają się nie tylko ona, lecz także jej bliscy. Artystka jest świadkiem nieustannych nierówności, systematycznych niesprawiedliwości i kompleksowych wyzwań, z jakimi jako społeczność muszą się zmierzyć. Jej prace stanowią próbę ukazania tego spojrzenia i skłonienia do refleksji nad tym, jak można wspólnie przeciwdziałać tym problemom. Poprzez sztukę pragnie zainspirować do dialogu, zrozumienia oraz aktywnego zaangażowania w kształtowanie lepszej przyszłości.

"Światło - Kolor"
Justyna Dżaman

Justyna Dżaman

Jej droga w szklarskim świecie rozpoczęła się w Liceum Plastycznym w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze. W 2023 roku, zdobyła dyplom licencjacki na wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie obecnie zaczęła studia magisterskie.

W swojej artystycznej drodze zawsze dąży do poszukiwania nowatorskich rozwiązań. Jej wewnętrzna potrzeba ciągłego poszerzania horyzontów prowadzi ją przez wszystkie etapy procesu twórczego. Zainicjowana w świecie szkła, nieustannie rozwija swoje umiejętności i eksploruje różnorodne techniki, znajdując inspirację w ciągłym odkrywaniu nowych aspektów tego unikalnego medium artystycznego.

"Między słowami, między gestami, między funkcjami..."
Paula Lis

Paula Lis

Ur. 2000 roku we Lwówku Śląskim. Ukończyła Liceum Plastyczne im. Stanisława Wyspiańskiego w Cieplicach, dyplom ze specjalizacji Szkło. W 2023 roku obroniła swój dyplom licencjacki na wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Jej twórczość charakteryzuje się poszukiwaniem nowych rozwiązań, a w procesie tworzenia artystka często eksperymentuje z szklanymi bryłami, zarówno kolorowymi, jak i bezbarwnymi. Za pomocą zniekształcania oraz dodawania elementów w swoich pracach osiąga efekty, które nadają im unikalny charakter i głębię przekazu. To innowacyjne podejście sprawia, że jej prace emanują oryginalnością, zachwycając widza bogactwem form i technik, jakie artystka wplata w każdą z nich.

WIĘCEJ INFORMACJI