Ikonopisanie

"Mistrzowski kunszt" - wystawa w Rymanowie-Zdroju

  • Wystawa prac studentów Przemyskiej Szkoły Ikonopisania.
  • 04 czerwca 2022 (sobota) - 30 czerwca 2022 (czwartek)
  • Galeria Sztuki w Rymanowie-Zdroju (ul. Zdrojowa 40)
  • Wstęp wolny

Galeria Sztuki w Rymanowie-Zdroju zaprasza na wystawę "Mistrzowski kunszt". Ekspozycja jest skierowana do osób interesujących się sztuką ikonopisania i chętnych do zgłębienia tajemnic średniowiecznego warsztatu.

Wystawa jest podsumowaniem trzyletniej działalności Przemyskiej Szkoły Ikonopisania. Swoje prace prezentują: Maria Mryczko, Olga Markewycz, Teresa Kołacz, Oksana Łopuszyńska, Siostry Felicjanki Renata i Cypriana, Barbara Potyrała, Paweł Kupras, Julita Pelczar, Siostra Służebnica Daniela oraz Rafał Maciołek.

Podczas wernisażu wystawy (4.06)
materiały organizatorów

Na wystawie można poznać subtelne szczegóły kunsztu mistrzów ikonopisania Ziemi Przemyskiej, dostrzegalne w narodowych skarbach malarskich, zachowanych w muzeach Polski i Ukrainy.

Uczestnicy Szkoły w ramach praktycznych i teoretycznych zajęć naśladowali dzieła ikonopisarskie. Wcześniej, pod opieką profesjonalnego ikonopisarza-teologa Nadii Karwackiej, obserwowali znajdujące się w muzeach oryginały. - Podczas pisania każdej ikony, Pani Profesor dzieliła się z nami bogactwem doświadczeń indywidualnej percepcji artystycznej - podkreślają studenci.

Wystawa daje możliwość zapoznania się z lokalną twórczością średniowiecznych mistrzów dawnej Eparchii Przemyskiej, w tym z bogactwem kunsztownych szczegółów dzieł ikonopisarskich z Daliowej, Węglówki, Krempnej, Nakonecznej, Liskowatego, Malawy, Zwierzynia, Owczarów, Drohobycza, Terła. Pokazuje proces pisania ikon autentyczną techniką z wykorzystaniem historycznych pigmentów według technologicznej tradycji średniowiecza.

Galeria  Sztuki Rymanów-Zdrój

Przemyska Szkoła Ikonopisania

Fundacja Odrodzenia, Badań i Rozwoju Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Przemyskiej „Strywihor” od 2019 r. prowadzi Przemyską Szkołę Ikonopisania, stworzoną dla osób dorosłych, pragnących poznać sztukę ikonopisarstwa Ziemi Przemyskiej, umiejętnie łączącego lokalne dziedzictwo sztuki sakralnej z bizantyjską tradycją.

Zajęcia w Szkole obejmują 3-letni program praktycznych i teoretycznych zajęć, rozłożonych na 6 semestrów. Praktyczny kurs ikonopisania przewiduje edukację malarską, rozpoczynającą się od najprostszych wzorów ikonograficznych, a stopniowo przechodzącą do skomplikowanych arcydzieł miejscowych średniowiecznych mistrzów.

Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych specjalistów, ekspertów w swych dziedzinach. Więcej o szkole tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI