Malarstwo

Miroslav Potoma - wystawa w BWA

 • star_border
  Wystawa malarstwa słowackiego artysty.
 • schedule
  18 maja 2018 (piątek) - 08 czerwca 2018 (piątek)
 • location_on
  BWA (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Wstęp wolny

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 maja 2018r. (piątek) o godzinie 17.00.

Artysta pochodzi ze Stročina na Słowacji, gdzie urodził się w 1962 roku. Już odnajmłodszych lat zajmował się rysowaniem i malowaniem. Jako uczeń uczęszczał nazajęcia plastyczne i brał udział w licznych konkursach. Po ukończeniu szkoły średniej pracował w Koszycach, ale w 1986 r. powrócił do swojej rodzinnej wioski i ponownie zaczął tworzyć oraz uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Najchętniej prezentuje w swoich obrazach piękno przyrody swojej małej ojczyzny. W twórczości wykorzystuje różne techniki plastyczne – rysunek, pastele, malarstwo olejne czy linoryt. Bierze udział w licznych wystawach, na których zdobył kilka nagród. Jest członkiem założycielem klubu plastycznego przy OP Macierzy Słowackiej w Stropkovie. Najczęściej wystawia na Słowacji, ale także poza granicami kraju - w Czechach, Francji, Izraelu, Niemczech, Polsce, Rosji i Serbii. W swoich dziełach ożywia wspomnienia z dzieciństwa na wsi, codzienne wiejskie życie, ale także czar najważniejszych świąt i zwyczajów.

Krośnieński Rynek
Miroslav Potoma

Jego specyficzne wielopostaciowe kompozycje i ich żywa kolorystyka czynią z jego obrazów skarbnicę dzieł sztuki naiwnej. W 2009 roku wziął udział w V edycji ogólnoświatowego festiwalu sztuki naiwnej we francuskim Verneuil sur Avre, gdzie był jedynym spośród 140 artystów z całego świata, który tworzył na oczach widzów podczas festiwalu.

Krakowski historyk sztuki Leszek Macak stwierdza, iż na obrazach Potomy „zawsze obecne są dwa plany: drugi, daleki, prawie znikający z pola widzenia potraktowany jes twrażeniowo. Jest nim niebo, z którego możemy odczytać porę roku i dnia. Pierwszy plan uderza drobiazgowym oddaniem detali. Wszystkie emanują spokojem, poczuciem harmonii, mają aurę toczenia się poza czasem.”

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  134 326 187
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward