Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na nową wystawę czasową "Mikrobiom", która prezentowana będzie w samym sercu miasta, w niewykorzystanym lokalu przy krośnieńskim Rynku (Rynek 19).
Dla wielu z nas wycieczki do lasu były oddechem podczas pandemii. W naszych miastach są drzewa, trawy, ale też cała masa mikroorganiznów. Nad tym, czy jest jakaś wyraźna granica między nami a przyrodą zastanawia się 6 artystek i artystów z Polski i spoza jej granic, na różne sposoby związanych z Krosnem. Efekty ich pracy do zobaczenia już 16 listopada (wtorek) o godz.19:00 podczas wernisażu wystawy.
Tytuł wystawy – mikrobiom – oznacza ogół mikroorganizmów zasiedlających dane środowisko, takich jak bakterie, grzyby, drobne jednokomórkowce czy wirusy.
- W ciele człowieka mikrobiom wpływa na rozwój i różnorodne funkcje organizmu oraz na wzajemne zależności i interakcje ze środowiskiem. To nie tylko wrogie nam formy życia, ale też takie, które żyją razem z nami na co dzień. Koncepcja wystawy oparta jest na metaforze mikrobiomu jako sfery wolności. Podważa istnienie wyraźnej granicy między nami a światem. Równocześnie pokazuje, jak drobne elementy tworzą wielkie zjawiska - mówi Martyna Karpowicz, kuratorka wystawy “Mikrobiom”.
Prace prezentowane na wystawie odnoszą się wprost do motywu mikroorganizmów, mikroflory, grzybów, ale zarówno wystawa, jak i projekt, którego jest częścią, przenoszą metaforę mikrobiomu również w sferę społeczną, odnosząc się do pozornie niezwiązanych ze sobą działań jednostek i ich wpływu na kształt tożsamości miasta.
Artyści i artystki: Natalia Ałtorcewa, Ewa Goral, Barbara Kasprzycka, Aleksandra Pulińska, Tomasz Rolniak, Zhenya Sharwina.
Kuratorka: Martyna Karpowicz
W wystawie biorą udział osoby na różne sposoby związane z okolicami Krosna - urodziły się tu i wyjechały, urodziły się tu i zostały, mieszkały tu przez chwilę, przyjechały na rezydencję. Ich prace łączy temat organizmów, które porastają, przenikają, podważają granice. W imię przekraczania granic zaproszone zostały również artystki spoza granic Polski, które w swojej twórczości poruszają podobne tematy, a dzięki sieci internetowej zaprezentują swoje prace i przenikną do miejskiej tkanki Krosna.
„Mikrobiom” jest częścią projektu „Mikroklimat. Ptaki i rowery” stanowiącego krośnieńską odsłonę międzynarodowego projektu „Birds & Bicycles” krążącego wokół metafor wolności i przekraczania granic.