Rzemiosło

"Michał Mięsowicz - zegarmistrz" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

 • star_border
  Dziesiąta, jubileuszowa odsłona cyklu wystaw "Od ucznia do mistrza".
 • schedule
  15 marca 2018 (czwartek) - 24 czerwca 2018 (niedziela)
 • location_on
  Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
 • note
  3/5 zł

Wernisaż odbędzie się 15 marca 2018 o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami i połączony będzie z dorocznym Świętem Rzemieślników i symboliczną ceremonią przyjęcia uczniów do nauki rzemiosła.

Muzeum Rzemiosła w Krośnie ma swoją siedzibę w tak zwanym "domu z zegarem", usytuowanym przy obecnej ul. Piłsudskiego 19, dawnej Krakowskiej. Nie każdy wie, że właśnie tam mieściła się Pierwsza Krajowa Fabryka Zegarów Wieżowych Michała Mięsowicza - dlatego dla muzealników to postać szczególnie bliska.

Michał Mięsowicz w fabryce
Muzeum Rzemiosła

25 marca mija 80. rocznica śmierci tego wybitnego zegarmistrza, obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Krosna. Z tej racji dziesiąta – jubileuszowa - odsłona cyklu wystaw "Od ucznia do mistrza" zyskuje charakter specjalny i wyjątkowy, odbiegający od dotychczasowej formuły.

Poprzednie prezentacje poświęcone były historii poszczególnych rzemiosł, związanych z dziejami Krosna. Tym razem rzemiosło zegarmistrzowskie służy jako tło, na którym muzealnicy chcą ukazać postać MichałaMięsowicza. 

– W dziejach państw, miast, regionów co jakiś czas pojawiają się osoby nieprzeciętne, które w różnych aspektach życia często wyprzedzają swoją epokę, swoim zaangażowaniem i empatią oddziaływają na otoczenie. Wyróżnia ich niepospolity umysł, prekursorstwo, odkrywczość, a także wrażliwość i umiejętność postrzegania świata z myślą o potomnych. Do takiej elity z pewnością należy Michał Mięsowicz – opowiada Ewa Mańkowska, dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie. 

– Dla nas muzealników – użytkowników domu Mięsowicza - jest to szczególnie ważna wystawa, dlatego zapraszamy krośnian, by zechcieli odwiedzić Piwnicę PodCieniami i poznać Michała Mięsowicza . Był to zegarmistrz, którego wrażliwość na sprawy społeczne sprawiła, że nigdy nie pozostał bierny wobec potrzeb mieszkańców Krosna – podsumowuje.

Rodzina Mięsowiczów, 1925 r.
Muzeum Rzemiosła

Na czas wystawy w Piwnicy PodCieniami zwiedzający odnajdą ducha dawnej fabryki zegarów wieżowych, obejrzą mechanizmy zegarowe, zegary i ich elementy, zajrzą do zaaranżowanego zakładu zegarmistrzowskiego.

Mięsowicz jako znamienity krośnianin – chluba ówczesnego miasta – angażował się w jego życie jako cechmistrz, wiceburmistrz, radny. W związku z tym na wystawie dostępne będą dokumenty związane z tą częścią jego biografii. Mięsowicz to również głowa znamienitej familii: syn, brat, mąż, ojciec i dziadek zaangażowany w życie rodzinne – wystawa pełna będzie starych fotografii rodzinnych, doskonale oddających obraz ówczesnej epoki.

Chcąc dodatkowo upamiętnić postać Michała Mięsowicza i podkreślić rolę dawnej fabryki, Muzeum Rzemiosła postanowiło odtworzyć na podstawie archiwalnych fotografii zwieńczenie dawnej bramy prowadzącej do posesji. Jej elementy w dużej mierze zostały wykonane rzemieślniczym sposobem przez pracowników muzeum. Zaprojektowana, wykuta na przedwojennym kowadle i ręcznie malowana – niebawem będzie gotowa i pozostanie przed muzeum na stałe.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward