Sztuka

"Mena Żeria" - wystawa w BWA [OPROWADZANIE: 17.09]

  • Piotr Burger - rzeźba, Mariusz Kus - rysunek.
  • 02 września 2023 (sobota) - 23 września 2023 (sobota)
  • Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno, ul. Portiusa 4)
  • Wstęp wolny

Biuro Wystaw Artystycznych zaprasza na wystawę "Mena Żeria". Swoje prace prezentują na niej: Piotr Burger - rzeźba oraz Mariusz Kus - rysunek. Wernisaż wystawy miał miejsce 2 września, a teraz twórcy zapraszają na oprowadzanie autorskie: 17 września (niedziela), godz. 11:00.

Co można zobaczyć na wystawie? Niezwykłe zestawienie surowych, czarno-białych rysunków różnych postaci, ukazanych czasem w szalonej wariacji, z rzemieślniczo wykonanymi z różnych odpadów, kamieni, metalu czy starych drobiazgów - ryb, ptaków i innych stworzeń. Podczas spotkania artyści oprowadzą po wystawie i opowiedzą o swojej twórczości.

Piotr Burger

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Jest członkiem krakowskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków, pracuje w Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Zajmuje się rzeźbą, fotografią, konserwacją starych mebli i przedmiotów. Pisze teksty poetyckie. Zorganizował szereg wystaw indywidualnych m.in. w Krośnie, Dukli, Iwoniczu-Zdroju, Jarosławiu, Warszawie, Zalaegerszeg (Węgry), Rzeszowie.

Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Za zestaw prac „Bez tytułu” zdobył III nagrodę na X Biennale Plastyki Krośnieńskiej w 2008 r. (BWA Krosno). Na 7. Międzynarodowym Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” w 2012 zdobył nagrodę Fundacji AKAPI za pracę „Zasłużony dla Lnu” (Muzeum Rzemiosła, Krosno). W roku 2008 wydał autorską książkę pt. „Twarze”, gdzie zaprezentował własną twórczość poetycką i plastyczną. W 2023 r. roku za pracę „Bez tytułu” zdobył III nagrodę w 12. Biennale Sztuki Krośnieńskiej, BWA Krosno. Prowadzi edukacyjne wykłady o swojej sztuce, wykonując happeningi, w trakcie których z różnych elementów składa autorskie prace. Jego rzeźby i assemblage znajdują się u kolekcjonerów w kraju oraz za granicą: Niemczech, Austrii, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Stanach zjednoczonych, Węgrzech, Holandii, Ukraina, Litwie. Mieszka i tworzy w Krośnie.

Piotr Burger
bwa

"W jego życiu kardynalną wartością byli i są ludzie, których lubi albo kocha. Równocześnie wciąż pielęgnował w sobie głębokie poczucie estetyki. To w końcu zaprowadziło go w niekończący się świat sztuki. Ale sztuki skrojonej na jego miarę; miarę kamieni i desek, miarę skorodowanych blach i metalowych naczyń.

Sztuka Piotra polega na wskrzeszaniu umarłego świata przedmiotów. On mocą swego talentu budzi do ponownego życia nikomu już do niczego nie potrzebne sprzęty i przedmioty; stare formy istnienia. A są to nowe – stare ryby, nowe - stare ptaki, nowe - stare koniki, nowe – stare niepokojące ludzkie figury… Archaiczne kamienie obracane czułym dotykiem jego rąk przybierają nowe kształt" - ocenia kurator wystawy: Marek Burdzy.

bwa

Mariusz Kus

Urodził się w Rzeszowie. Mieszka i tworzy w Krośnie. Ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie - dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana (1986). Zajmuje się malarstwem, witrażem i fotografią (jest autorem prac fotograficznych zamieszczonych w kilku autorskich albumach fotograficznych prezentujących Krosno).

Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Galeria Lamus – BWA w Krośnie, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Piwnica PodCieniami – Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Autor witraży sakralnych w: Malinówce, Bałuciance, Króliku Polskim i w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie. W 2015 roku w Wieży Farnej w Krośnie wystawiał swoje malarskie prace z cyklu "Czerwonym naznaczone". W roku następnym odbyła się wystawa "A nóż!" w klubie Piękny Pies w Krakowie. Wybór prac z ostatnich kilku lat, prezentował na przełomie 2019 i 2020 roku w Galerii Hetta w Krośnie.

We wrześniu 2023 r. będzie uczestniczył w wystawie zbiorowej artystów krośnieńskich w Łaźni Radomskiej. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą (Belgia, Norwegia, Francja, Czechy, Wybrzeże Kości Słoniowej, Kanada). Na co dzień jest pracownikiem Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Mariusz Kus
bwa

"Rysowane postaci (bo lubi żywych bohaterów) ukazuje wielostronnie i kalejdoskopowo. Mamy wrażenie, że prawie każdy z modeli cierpi na ADHD. Ta zauważona i narysowana nadpobudliwość i chwiejność trafia w samo sedno naszych współczesnych reakcji na świat. Drżenie naszych ciał - a wraz z nimi naszych serc – to celna diagnoza i swoiste „memento”.

Niekończąca się liczba oczu, uszu, nosów wprawia w zakłopotanie zwykłego widza. Odnosi wrażenie, że spożył alkohol. Jednak pamięta, że mimo wszystko pił tylko wodę…" - pisze o pracach Mariusza Kusa Marek Burdzy.

WIĘCEJ INFORMACJI