Sztuka

"Medytacja na szkle" - wystawa w CDS

  • Wystawa prac ukraińskiej artystki Wiktorii Kuźmy.
  • 20 stycznia 2023 (piątek) - 18 kwietnia 2023 (wtorek)
  • Centrum Dziedzictwa Szkła (Krosno, ul. Blich 2)
  • 5 zł

Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na wystawę prac ukraińskiej artystki Wiktorii Kuźmy "Medytacja na szkle". Jej wernisaż odbędzie się 20 stycznia (piątek) o godz. 17:30.

cds

Wiktoria Kuźma

Urodziła się 20 lipca 1976 roku w Użhorodzie (obwód Zakarpacki). Absolwentka Użgorodzkiej Szkoły Zawodowej Sztuk Dekoracyjno-Stosowanych, gdzie uzyskała kwalifikacje plastyk-dekorator, a następnie Użhorodzki Uniwersytet Narodowy - Wydział historyczny.

Jest laureatką wielu regionalnych i ogólnokrajowych odznaczeń, m.in. w 1999 r. otrzymała odznaczenie Prymus Oświaty Ukrainy. W 2013 r. została laureatką obwodowej premii im. Josypa Bokszaja i Adalberta Erdeli w zakresie sztuk plastycznych i dekoracyjno-stosowanych.

Od 1999 roku wystawia swoje prace na wystawach krajowych i międzynarodowych. Od 2011 r. jest członkiem Zakarpackiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Od 1995 r. do 2015 r. pracowała w Zakarpackim Centrum Obwodowym twórczości naukowo-technicznej młodzieży uczniowskiej jako zastępca dyrektora w zakresie działania naukowo-metodycznego. Od 2001 r. pełniła funkcje kierownika Zakarpackiego Oddziału Terytorialnego Małej Akademii Nauk Ukrainy.

Wiktoria Kuźma

Równolegle ponad 21 lat prowadziła zajęcia z utalentowanymi dziećmi w Kolesztuk plastycznych i dekoracyjno-stosowanych przy Zakarpackim Centrum Obwodowym naukowo-technicznej twórczości młodzieży uczniowskiej. Jej uczniowie uczestniczyli w licznych obwodowych i wszechukraińskich wystawach i konkursach oraz twórczych projektach, zostawali zwycięzcami i zdobywcami nagród.

Od 2016 roku pracuje jako starszy wykładowca katedry Światu antycznego, Średniowiecza i Historii Ukrainy okresu przedmodernizmu Wydziału Historii i stosunków międzynarodowych na Użhorodzkim Uniwersytecie Narodowym.

Wiktoria Kuźma jest wyrazistą artystką, a jej prace mają wyjątkowy urok. Wybrała trudną technikę malowania na szkle, której początki sięgają sztuki ludowej. Opierając się na tych tradycjach pragnie odnaleźć dla swoich obrazów nowy język i nowe rozwiązania kompozycyjne, łącząc sztukę tradycyjną i współczesną.

WIĘCEJ INFORMACJI