Sztuka

"Malarstwo ikonowe" - wystawa w Etnocentrum

  • Swoje dzieła zaprezentują Barbara i Zbigniew Marchewkowie.
  • 04 listopada 2022 (piątek) - 07 grudnia 2022 (środa)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29 a)
  • Wstęp wolny

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na wystawę czasową "Malarstwo Ikonowe". Jej wernisaż odbędzie się 4 listopada (piątek) o godz. 18:00, a swoje dzieła na ekspozycji zaprezentują Barbara i Zbigniew Marchewkowie.

Legenda mówi, że pierwszą ikonę namalował święty Łukasz. Był to wizerunek Matki Boskiej namalowany na stole Świętej Rodziny. Maria pozując, opowiadała mu historie z życia Jezusa, które spisał w swoich ewangeliach.

Ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne, charakterystyczny dla kościołów prawosławnego i grekokatolickiego. Pierwowzorem ikony były portrety grobowe w Fajum lub wczesnochrześcijańskie malarstwo katakumbowe.

Oblicze na ikonie nie jest portretem naturalistycznym tylko duchowym, ma być tylko rozpoznawalne. Przedstawienie świata opiera się na symbolice i jest często jedynie aluzyjne. Jest to bowiem świat przemieniony przez moc duchową.

Wszystkie elementy użyte w procesie powstania ikony (deska, klej, płótno, grunt, barwniki, emulsja) pochodzą ze świata organicznego – materiału stworzonego przez Boga.

etnocentrum

Barbara i Zbigniew Marchewkowie

To dwójka pochodzących z Krakowa dukielskich artystów, których ujęło piękno Beskidu Niskiego. Tutaj pozostali i tutaj „zapisują”, głównie na drewnie i płótnie, tradycję, kulturę, historię i urokliwe miejsca tego regionu.

Ukończony przez Barbarę Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, a także jej uczestnictwo, wraz z mężem Zbigniewem, w wydarzeniach kulturalnych i plenerach organizowanych przez ten Uniwersytet, umożliwiło tym dwojgu twórcom rozwinięcie wrażliwości, nabycie wiedzy i umiejętności plastycznych, a następnie wykorzystanie ich w indywidualnej i zespołowej działalności artystycznej.

Barbara zafascynowanie ikoną zawdzięcza bogatej spuściźnie sakralnej Beskidu Niskiego, a także kontaktom z bieszczadzkimi artystami tj. Marzeną Zając z Czarnej, Zdzisławem Pękalskim z Hoczwi, Joanną Dumą i Andrzejem Kijowskim z Komańczy. Ulubionym motywem artystki stała się Eleusa (Przedstawienie Matki Boskiej Czułej) – Umilenie.

Zbigniew zainteresował się snycerstwem, malarstwem pejzażowym, a z czasem także ikonami.

Poza malarstwem i rzeźbą Barbara i Zbigniew zajmują się rękodziełem artystycznym – od różnych form pamiątkarskich po użytkowe (w tym drewniane kapliczki, batik, malowidła na szkle, dekoracje ścienne).

Zbierają stare przedmioty używane niegdyś na wsi i marzą o klimatycznej galerii, gdzie pomieściłyby się ich zbiory i prace. Obecnie w drewnianym domu na uroczym wzgórzu Pałacówka, prowadzą pracownię rękodzielniczą, do której zapraszają na warsztaty pisania ikon oraz szkolenia z zakresu rękodzieła artystycznego.

WIĘCEJ INFORMACJI