Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na indywidualną wystawę malarstwa Zbigniewa Święcińskiego "Mal’ach-y- מַלְאָךְ". Otwarcie wystawy odbędzie się 17 sierpnia (czwartek) o godz. 18.00 w Wieży Farnej (ul. Piłsudskiego 5, wstęp wolny).
Mal’ach-y to seria nigdy dotąd nieprezentowanych prac artysty. Początki miała trzy dekady temu. Pierwsze z obrazów zostały nazwane: „Upadłe Anioły”.
Każdy z nich był specyficzny i daleki od anielskiego ideału. Bliżej im było do ludzkich postaci, aniżeli do anielskich. Ludzkie ułomności, aż nadto wyzierały z przedstawianych postaci, które pomimo posiadanych skrzydeł były dalekie od możliwości wzbicia się hen w przestworza, czy też do obdarzenia anielską, opiekuńczą opieką tych, którzy o nią upraszczali i jej potrzebowali. Upadłe anioły były tymi, które same, zagubione i poszukujące potrzebowały pomocy.
W tej serii powstały takie obrazy, jak Ikar, które poprzez wyraziste i mocne pociągnięcia kreski nadawały charakter i osobowość przedstawianych postaci. Łatwo tutaj o analogię do prymitywnego malarstwa naskalnego, które bez zbędnej oprawy kolorystycznej w jednoznaczny sposób przedstawia swoje opowieści.
Charakterystycznym dla tego cyklu obrazów jest gładkie tło i mocna, mięsista treść farby składająca się na postać, która bywa potraktowana w podobnym do tła kolorze, lub w jego kontraście. Jednak w większości, obraz tworzy grafika - linia rysunku, nadającego charakter prezentowanej postaci.
Kontynuacja tego cyklu nastąpiła w 2019 roku. Spod pędzla zaczęły wyłaniać się postaci jakby lżejsze i pozbawione ludzkiego, ograniczającego je ciężaru. Niosą ze sobą zupełnie inny kontent - posłańców, z których każdy miał do przekazania inne treści i szczególną dla siebie wymowę. Wszystkie posiadają charakterystyczne dla postaci anielskich - skrzydła - nie będąc idealnymi aniołami i będąc dalekimi od uzurpowania sobie prawa do tak szczególnego i jedynego w swoim rodzaju wyróżnienia.
Postaciom nadana została nazwa Mal’ach – z hebrajskiego, w bezpośrednim tłumaczeniu nazwa ta oznacza po prostu anioła. Jednak byłoby to zbyt oczywiste. Mal’ach to posłaniec, a w interpretacji autora prac przybiera postać posłańca, dedykowanego poszczególnym zadaniom.
To, co definiuje, wyróżnia i jednocześnie odróżnia poszczególne postaci, to kolor i rysunek. Każdy kolor i forma niesie inne przesłanie i jest mu przypisana. Bez trudu można odnaleźć odpowiadającą im rolę, analizując barwę i dynamikę rysunku prezentowanego posłańca.
- W obrazach o wspólnym tytule Mal’ach każdy może odnaleźć cząstkę swoich przeżyć i doświadczeń. Jest to zdecydowanie malarstwo egzystencjonalne, emocjonalne i zmuszające do refleksji. Jednocześnie zawiera w sobie olbrzymi pierwiastek pozytywnego spojrzenia, zachęcającego do optymistycznego podejścia, z lekko mistycznym przekazem - podkreśla kuratorka wystawy Renata Święcińska.
Artysta malarz i architekt. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Juliusza Joniaka oraz na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Prace Artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju oraz za granicą (min. W. Brytania, Kanada, USA, Austria, Niemcy, Australia, Szwajcaria, Francja).
Od wielu lat oprócz malarstwa zajmuje się tworzeniem autorskich projektów architektonicznych i prowadzi pracownię projektową ”Święciński Architekci” znajdującą się w Krośnie przy ul. Niepodległości 44. W swoim dorobku posiada obiekty sakralne, budynki usługowe: hotelowe, gastronomiczne, biurowe, budynki produkcyjne, mieszkalne, rezydencje, obiekty małej architektury, projekty aranżacji wnętrz, meble użytkowe oraz wiele innych.