Fotografia

"Lód jak szkło" - wystawa w CDS [WERNISAŻ: 21.11]

  • Fotografie Tomasza Majora.
  • 21 listopada 2024 (czwartek) - 09 lutego 2025 (niedziela)
  • Centrum Dziedzictwa Szkła (Krosno, ul. Blich 2)
  • 5 zł

Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na wystawę fotografii Tomasza Majora "Lód jak szkło". Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek (21 listopada) o godz. 17:30 w sali wystaw czasowych (wejście bezpośrednio z ul. Blich).

Wystawa prezentowana w Centrum Dziedzictwa Szkła jest niewielką, ale niezmiernie ważną reprezentacją bogatego zbioru zdjęć wykonanych przez Tomasza Majora, pochodzących z kilkunastu ekspedycji arktycznych i antarktycznych.

cds

Wspaniałość tego zagrożonego zniszczeniem świata, przez większość z nas niemożliwa do zobaczenia „na żywo”, a zaklęta i utrwalona na zawsze obiektywem budzi zachwyt i szacunek. Eksponowane na wystawie fotografie, także dzięki ich formatowi, wciągają widza w zimny, bajkowy świat, w którym człowiek jest co najwyżej gościem, a często intruzem i zagrożeniem. To piękno nieskończone i zarazem zmienne, majestatyczne, różnorodne. Kruche jak szkło.

Z tych zdjęć bije harmonia wszechświata, daleka od świata stworzonego ręką człowieka. Daleka od cywilizacji, która niszczy świat natury. A przecież już Arystoteles ostrzegał dwadzieścia pięć wieków temu, że „przyroda bez człowieka będzie istniała, ale człowiek bez przyrody nie”. Dzisiaj te słowa są aktualne bardziej, bo doświadczamy zmian gwałtownych i tragicznych. Pali się czerwona lampka. Czy uda nam się ocalić świat? Tę cudowną przyrodę i siebie? Popatrzcie na fotografie – naprawdę jest o co walczyć.

Tomasz Major

Globtroter, sternik morski i pilot samolotowy. W latach 2003-2011 zorganizował wyprawy eksploracyjne do ponad 60 krajów świata, w tym spektakularne samotne przemierzenie Sahary, wyprawy w serce dżungli na Borneo, w Papui, na Sumatrze, w Ugandzie i Rwandzie oraz w Ameryce Południowej.

Tomasz Major

W latach 2017-2019 dwukrotnie dotarł żaglówką na Antarktydę (w tym raz podczas antarktycznej zimy), cztery razy pokonał Pasaż Drake’a, trzy razy opłynął Przylądek Horn oraz jako pierwszy polski żeglarz wylądował na Ziemi Rudolfa – najdalej na północ położonej wyspie kontynentu euroazjatyckiego i jako jeden z niewielu żeglarzy w historii żeglarstwa dopłynął do 82 stopnia szerokości geograficznej północnej.

Od 2012 roku pokazuje bliskim przyjaciołom znikający świat – dzikie zwierzęta zagrożone wymarciem, najważniejsze dla naszej planety ekosystemy, które znikną już za kilka lat, a także najpiękniejsze i najdziksze miejsca na ziemi, które już niedługo zostaną zadeptane przez miliony ludzi oraz rozjechane przez bezwzględnie działające firmy.

WIĘCEJ INFORMACJI