ROZWÓJ

"Kulturalny TUS" - warsztaty dla osób z niepełnosprawnością intelektualną

  • Kulturalny Trening Umiejętności Społecznych.
  • 20 kwietnia 2024 (sobota) - 27 kwietnia 2024 (sobota)
  • Centrum Challenge (Krosno, ul. Słowackiego 4) oraz wyjście do kina
  • Udział bezpłatny

Magdalena i Jagoda Głowińskie zapraszają do udziału w warsztatach, których celem jest wdrożenie osób z niepełnosprawnością do samodzielności w korzystaniu, ale też tworzeniu kultury. To pierwsze w wydarzeń w ramach konkursu grantowego dla mieszkańców „Kierunek: Inicjatywa!”.

  • Dla kogo: dzieci, młodzież i dorośli (od 10 do 24 lat) z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym lub z autyzmem/zespołem Aspergera w normie intelektualnej
  • Czas realizacji inicjatywy: do grudnia
  • Miejsce: warsztaty stacjonarne - Centrum Challenge, ul. Słowackiego 4, Krosno (od września Krosno, ul. Czajkowskiego 55) i Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, ul. Kolejowa 1, Krosno; warsztaty terenowe - miejsce docelowe adekwatne do kategorii warsztatowej będzie ustalane na etapie realizacji warsztatów stacjonarnych
Michał Maślany

Inicjatorki: Magdalena Głowińska - psycholog, mama dorosłej córki z Zespołem Downa oraz Jagoda Głowińska - uczennica Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Krośnie, 19-latka z Zespołem Downa; Jagoda jest uczennicą pierwszej klasy w Szkole Przysposabiającej do Pracy w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym. Jej największą pasją jest taniec. Tańczy w zespole Klaszcz Głośniej działającym w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz szkolnym zespole tanecznym Disco Dance. Uwielbia też malować i śpiewać.

Projekt Kulturalny TUS

Głównym celem inicjatywy jest wdrożenie osób z niepełnosprawnością intelektualną do samodzielności w korzystaniu z dóbr kultury miasta Krosna. Nabywanie umiejętności bezpiecznego poruszania się w przestrzeni publicznej oraz doskonalenie umiejętności dokonywania wyboru oraz podejmowania decyzji. Ponadto ich integracja ze społeczeństwem, równoprawne korzystanie z dóbr kultury oraz budowanie relacji rówieśniczych na płaszczyźnie innej niż szkoła czy rodzina. Celem projektu jest także pokazanie potrzeb społecznych osób z niepełnosprawnością oraz sposobów ich wsparcia, a nie wyręczania w różnych sytuacjach dnia codziennego.

- Jako matka dorosłej córki z Zespołem Downa dostrzegam jej ogromną potrzebę spędzania czasu z koleżankami i kolegami w formie takiej jak jej „zdrowi” rówieśnicy, bez mojego towarzystwa i asysty. Jagoda ma ograniczone możliwości samodzielnego korzystania z dóbr kultury z uwagi na swoje deficyty rozwojowe, jak również ze względu na moje obawy o jej bezpieczeństwo. Warsztaty mają dać możliwość przetrenowania pewnych umiejętności przy wsparciu terapeutycznym, co realnie zwiększy pewność siebie uczestników projektu i da poczucie bezpieczeństwa rodzicowi - mówi Magdalena Głowińska.

Warsztaty Kulturalny TUS będą miały formę dwuetapową. Najpierw będą odbywać się zajęcia stacjonarne, w czasie których uczestnicy poznają zasady zachowania obowiązujące w poszczególnych miejscach, będą mieli możliwość przetrenowania i terapeutycznego modelowania umiejętności niezbędnych do samodzielnego korzystania z dóbr kultury, tj. zakup biletu, wybór miejsca, dobór garderoby.

Następnie odbędą się zajęcia praktyczne, czyli wyjście w teren, np. do kina, restauracji, na koncert czy do muzeum W czasie tych zajęć uczestnicy będą mieli możliwość samodzielnego wykonania umiejętności ćwiczonych na zajęciach stacjonarnych przy wsparciu terapeutycznym, stosowanym w czasie wystąpienia trudności u uczestnika.

5 warsztatów w różnych modułach:

1. Kino

  • Czas: 20 kwietnia 2024 (sobota), godz. 11.30 - warsztaty stacjonarne, 27 kwietnia 2024 (sobota) - wyjście do kina (godzina seansu zostanie wybrana z grupą po opublikowaniu repertuaru kina)
  • Miejsce: Centrum Challenge, Krosno, ul. Słowackiego 4 oraz wyjście do kina

Zapisy: tutaj

2. Koncert (szczegóły wkrótce)
3. Muzeum (szczegóły wkrótce)
4. Restauracja (szczegóły wkrótce)
5. Teatr (szczegóły wkrótce)

WIĘCEJ INFORMACJI