Teatr

"Dotknij teatru: Ja i Ty na scenie" - warsztaty w RCKP

  • Warsztaty teatralne dla młodzieży powyżej 16 roku życia oraz osób dorosłych.
  • 14 kwietnia 2025 (poniedziałek) - 24 czerwca 2025 (wtorek), godz. 16:00
  • RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
  • 180 zł - cykl 3 warsztatów

Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie zaprasza osoby powyżej 16. roku życia do udziału w cyklu warsztatów teatralnych „Dotknij teatru: Ja i Ty na scenie”, który odbędzie się 14 kwietnia, 10 maja i 24 czerwca 2025 roku w godzinach 16.00-20.00.

Poprowadzą je kolejno: Ewa Mrówczyńska, Magdalena Widłak i Kamil Dobrowolski. Zajęcia skierowane są do osób poszukujących autentyczności i pogłębionej praktyki w pracy scenicznej.

  • Termin: 14 kwietnia, 10 maja, 24 czerwca 2025, godz. 16.00-20.00
  • Dla kogo: młodzież powyżej 16 roku życia oraz osoby dorosłe
  • Koszt: 180 zł / cykl 3 warsztatów
  • Zgłoszenia: tutaj
Paweł fiejdasz

Warsztaty „Dotknij teatru”

Podczas trzech spotkań uczestnicy pod okiem instruktorów będą zgłębiać, jak prawdziwie być na scenie. Jak przekierowywać uwagę z siebie na partnera. Praktycznie będą szukać odpowiedzi na to, w jaki sposób powstaje tzw. „chemia” między aktorami na scenie. Zapoznają się z jednym z najlepszych behawioralnych ćwiczeń, a zarazem świetną podstawą do prawdziwego słuchania i reagowania na scenie tzw. „Powtórek” (z ang. „Repetition”) z aktorskiej techniki Sanforda Meisnera. Odpowiedzi na te pytania będą szukać nie tylko za pomocą słowa i zachowania, ale również za pomocą ruchu, na który poświęcony zostanie osobny dzień.

Ewa Mrówczyńska

Ukończyła studia na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, studia podyplomowe (Menadżera Kultury) na Uniwersytecie Warszawskim, pełny trening z techniki Sanforda Meisnera w Laboratorium Meisnera w Warszawie, uczestniczka licznych warsztatów i twórczych projektów (np. T. Greder, S. Furness, Gary Condes, Mark Bristol, J. Gajewski itd.). Prezeska Teatru Poddańczego, Stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego i MKiDN w dziedzinie teatr. Nagrodzona na Toruńskich Spotkaniach Teatralnych za rolę Pauliny w „Białym małżeństwie” T. Różewicza, laureatka Nagrody Loży przyznawanej przez ZASP za wybitne osiągnięcia dla młodego aktora. Związana na stałe z Teatrem Maska w Rzeszowie, aktywnie działa również w wielu środowiskach twórczych w Polsce.

Jej największa pasja to nie tylko aktorstwo samo w sobie, ale również rozwój jaki ze sobą niesie. Świadomość, że teatr to niekończąca się droga, sprawia, że obcowanie z nim jest nie tylko fascynujące, ale również oczyszczające. W aktorstwie ceni sobie ponad wszystko prawdę i słuchanie. Jedno bez drugiego nie istnieje. To podstawa, o której w swojej oczywistości się nieraz zapomina.

Magdalena Widłak

Ukończyła studia licencjackie na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, kierunek choreografia i techniki tańca. Uwielbia się uczyć i poznawać nowe formy, techniki i podejścia do ciała i ruchu - jest absolwentką wielu kursów (m.in. kurs choreografii scenicznej w Hurtowni Ruchu w Krakowie, kursy instruktorskie o specjalnościach: taniec jazzowy, taniec polski, pilates) oraz uczestniczką niezliczonych warsztatów dotyczących tańca i ruchu i nie znosi o tym wszystkim pisać. Zajmuje się ruchem w różnych rolach: tancerka, wykonawca, nadawca, odbiorca, obserwator, nieśmiały twórca, odtwórca, uczestniczka, nauczycielka.

Jako tancerka brała udział w projektach/spektaklach m.in.: Teatru Tańca i Ruchu V6 w Łodzi, rzeszowskich teatrów: O.de.la, Maska oraz dramatycznego im. Wandy Siemaszkowej, Olsztyńskiego Teatru Tańca, Fundacji Ciało/Umysł, Festiwalu Julidans w Amsterdamie. Tworzy własne prace ruchowe, czasem w ramach rezydencji czy stypendium, czasem własnym sumptem. Ostatnio fascynuje się chodzeniem. Mnóstwo radości daje jej ruch w plenerze. Rozpoczęła pracę nad ruchem codziennym i nie może jej dokończyć. Uwielbia odkrywać moc i możliwości jakie dają oddech i shaking. Marzy o nauce masażu, ale póki co nie znajduje na to czasoprzestrzeni.

Kamil Dobrowolski

Studiował aktorstwo na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończył 6 modułów kursu Laboratorium Meisnera w Warszawie. Uczestniczył w warsztatach pracy nad sceną z Simonem Furness'em w technice Meisnera.

Aktor wielu pól. Na co dzień pracujący w Teatrze Maska w Rzeszowie. Związany także z Polskim Radiem Rzeszów - angażowany do wielu słuchowisk radiowych. Gości czasem na szklanym i srebrnym ekranie. Debiutował rolą kapo Mietka w nagrodzonym Grand Prix w Cannes i Oskarem filmem „Syn Szawła” reż. Laszlo Nemesa. Podczas filmowej i telewizyjnej drogi pracował między innymi z takimi reżyserami jak: Olga Chajdas, Łukasz Palkowski, Anna Maliszewska, Jacek Bławut.

Z edukacją związany od 13 lat. W roli instruktora aktorstwa ewoluował wielokrotnie. Rozwijał swoje aktorskie i pedagogiczne umiejętności, prowadząc liczne warsztaty i reżyserując spektakle amatorskie w różnych grupach wiekowych. W aktorstwie kocha autentyczne słuchanie i prawdziwe emocje. Nie znosi udawania i „sposobików”. Wierzy, że najbardziej porusza widza szczerze poruszony aktor. Uparcie szuka przestrzeni, gdzie może pracować głęboko - Aqtorium jest dla niego takim miejscem. Od niedawna jest też instruktorem w Laboratorium Meisnera w Warszawie.

WIĘCEJ INFORMACJI