Planszówki

KrosCon - konwent fantastyki i gier planszowych w RCKP

 • star_border
  Prelekcje, panele, sesje RPG, games room i wiele innych atrakcji.
 • schedule
  30 sierpnia 2019 (piątek) - 31 sierpnia 2019 (sobota), godz. 12:00
 • location_on
  RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
 • note
  Wstęp wolny

30 i 31 sierpnia Krosno będzie najbardziej fantastycznym miejscem w Polsce. Przez dwa dni od 12 do 22 będzie można zagrać w “gry bez prądu”, zapoznać się z dokonaniami koła studenckiego NEO, poznać gry bitewne, przenieść się do fantastycznych światów RPG lub wysłuchać prelekcji.

KrosCon to spotkanie fanów gier fabularnych, mangi i anime, komiksu, seriali telewizyjnych, ale nie tylko. To także rozległa gama zagadnień począwszy od fantastyki, przez szeroko pojętą popkulturę, science-ficition, postapokalipsę, steampunkczy różnotematyczne gry planszowe.

KrosCon to przestrzeń, w której dzięki szerokiej ofercie zaplanowanych atrakcji, każdy z uczestników znajdzie coś dla siebie. Jednak konwent ten to przede wszystkim rodzinna atmosfera, pozytywna energia, ogrom zaangażowania oraz przyjaźnie, które składają się na unikatową całość, jaką jest KrosCon.

Skupia prelegentów, wystawców, wydawnictwa oraz specjalistów w takich dziedzinach jak cosplay, RPG czy gry bitewne niemal z całej Polski, uczestnicy zaś to osoby z całego Podkarpacia. KrosCon to nieustannie i dynamicznie rozwijana inicjatywa, mającą ogromny potencjał na tytuł ogólnopolskiego konwentu fantastyki i gier planszowych, co z pewnością miałoby istotny udział w kształtowaniu i promocji życia kulturalnego Krosna oraz całego regionu podkarpackiego.

materiały organizatorów

30 sierpnia 2019 (piątek)

Games Room

12:00 - 22:00 - Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonowała wypożyczalnia gier, w której każdy uczestnik bezpłatnie będzie mógł wypożyczyć dowolną grę, a osoby z obsługi wyjaśnią jej zasady.

Sala prelekcyjna

 • 13:30 - 14:30 - 7 Grzechów Głównych Mistrzów Gry - Grzegorz Wieczorek

Mistrzowie Gry w grach pełnią rolę nieomylnych arbitrów.Jednak tak naprawdę często popełniają błędy. Szczególnie na samym początku swojej kariery. Najczęściej nie zdają sobie nawet sprawy, dlaczego sesja im nie wyszła, gdzie tak naprawdę się pomylili. Spróbujemy odnaleźć te błędy i pokazać, jak można ich uniknąć. 

 • 15:00 - 16:00 - Wiedzówka z LotR - Bartosz Kawalec

Quiz z Wiedzy o Władcy Pierścieni! Kto zasługuje na Jedyny Pierścień oraz wieczną glorię i chwałę?

 • 16:30 - 17:30 - Filmowo-serialowe uniwersum Marvel&DC - Krystian Dziok

Marvel i DC to definitywnie największe firmy komiksowe na świecie. Postaci wykreowane przez obydwie korporacje od lat święcą triumfy na dużym i małym ekranie oraz w księgarniach. Głównym założeniem jest omówienie obecnej fazy twórczości Marvela i DC. 

 • 18:00 - 19:00 - Story w storytellingu - Damian “Piórko” Ziemba

Ludzie lubią słuchać historii. Spójrzmy na siebie. Wielu z nas nie mogło zasnąć bez opowiadań rodziców czy dziadków. Po prostu ciekawi nas, co robią inni, jakie mają problemy, jakie mają życie, jacy chcą być. Tak to po prostu działa już od tysięcy lat. W prelekcji dowiecie się, jak czarować słowem, bajerować ludzi, budzić pasję, urzekać słuchaczy.

Sala gier bitewnych

 • 12:00 - 22:00 - Pokaz Bolt Action - Jakub Kaczmarczyk, Marcin Stojecki

Historyczna gra bitewna z okresu II Wojny Światowej od wydawnictwa Warlord Games. Skala 28mm. Realistyczne zasady, pełne detali figurki w tym: oddziały, dowództwo, pojazdy pancerne, czołgi. Gra dla miłośników zarówno historii, jak i ciekawej taktycznej rozgrywki!

 • 12:00 - 22:00 -Pokaz Middle Earth (Lord of the Rings) - Paweł Grysztar

Gra bitewna w świecie Hobbita i Władcy Pierścieni łącząca doskonałe zasady rozgrywki z modelami znanymi z książek i filmów!

 • 12:00 - 22:00 - Pokazy Warhammer 40,000 i Kill Team - Michał Drozd

Warhammer 40,000 to jeden z najpopularniejszych systemów bitewnych w Polsce. Podczas gry obejmujemy dowodzenie nad armią, której zadaniem jest wypełnienie misji. Świat przedstawiony w tym systemie to mroczne, gotyckie science-fiction fantasy.

Eliminacje do Mistrzostw Polski

 • 12:00 - 14:30 - Kingdomino - gra taktyczno-strategiczna - wydawnictwo FoxGames

Kolorowa gra dla całej rodziny, która bazuje na znanej wszystkim mechanice domino. Stwórz własne królestwo, powiększaj  o pola z koronami i układaj je tak, żeby przyniosły jak najwięcej punktów!

 • 15:00 - 19:00 - Catan - gra ekonomiczna - wydawnictwo Galakta

 Bardzo popularna na całym świecie gra rodzinno-ekonomiczna. Gracze są osadnikami na niedawno odkrytej wyspie Catan. Każdy z nich przewodzi świeżo założonej kolonii i rozbudowuje ją, stawiając na dostępnych obszarach nowe drogi czy  miasta. Każda kolonia zbiera dostępne dobra naturalne, które są niezbędne do modernizowania osiedli.

Strefa cosplay

 • 12:00 - 14:30 - Świteź Cosplay - sesja Q&A
 • 15:00 - 16:00 - Świteź Cosplay - zdjęcia z widzami
 • 18:00 - 19:00 - Star Wars Cosplay - Sesja Q&A - Andrzej Śnigórski i Tomasz Celej
 • 19:30 - 21:00 - Polish Garrison Polonia Minor Squad - zdjęcia z widzami

Sesje RPG

 • 13:30 - 17:30 - Warhammer 2ed - "W skórze wilka” - Marcin Wołczański 

Jednostrzałowa kampania umiejscowiona w świecie warhammer fantasy role play, korzystająca z zasad drugiej edycji, dziejąca się po pierwszej burzy chaosu. Grupa towarzyszy wracających z frontu dociera do wioski, której mieszkańcy mają problem związany z wilkiem z pobliskiej jaskini.

 • 18:00 - 20:30 - Deadlands - 7 wspaniałych - Grzegorz Wieczorek 

Sesja wprowadzająca do systemu Deadlands Reloaded oraz Savage World Edycja Przygodowa (wydana w tym roku). Idealna dla osób zaczynających przygodę z RPG oraz z systemem Deadlands.  Sesja przeznaczona będzie dla 7 graczy mających okazję bronić pewnej zapomnianej mieściny przed grupą bandytów i złem, którego nie rozumieją…

Strefa Kreatywna

 •  16:00 - 17:30 - Makijaż oraz charakteryzacja męska w cosplayu i filmie - Joanna Janiszewska 

Hasło "męski makijaż" wzbudza wiele emocji, jednak nie da się ukryć, że istnieje i staje się coraz bardziej popularny, a w niektórych sytuacjach wręcz niezbędny. Linie kosmetyków do make-upu dla mężczyzn są wypuszczane przez największe domy mody, a na YouTubie i Instagramie przybywa urodowych blogerów i vlogerów. 

 • 18:00 - 22:00 - Warsztaty brydżowe – Tamara i Jurek Michelis

Licytacja bez atu? Co to znaczy? Jak wyłożyć "stolik"? Kontra? Na te i inne pytania pomożemy Ci znaleźć odpowiedź już w najbliższy piątek na brydżu!  Brydż to niesamowicie dynamiczna gra karciana, która wciąga już od pierwszej rozgrywki! Nie wierzysz? Przyjdź i się przekonaj. 

Strefa gier

 • 12:00 - 22:00 - Druk 3d, VR, LEGO, konsole - SKN NEO PWSZ

Koło NEO pokaże Wam rozwiązania technologiczne XXI wieku, takie jak Druk 3D, Wirtualna rzeczywistość czy też nauka programowania z LEGO.

Games Room - jedno ze spotkań poprzedzających KrosCon
Barbara Płaza

31 sierpnia 2019 (sobota) 

Games Room

12:00 - 22:00 - Przez cały czas trwania imprezy będzie funkcjonowała wypożyczalnia gier, w której każdy uczestnik bezpłatnie będzie mógł wypożyczyć dowolną grę, a osoby z obsługi wyjaśnią jej zasady.

Sala prelekcyjna

 • 13:30 - 14:30 - Polskie wydania dzieł J.R.R. Tolkiena - Witold Lonc 

Prezentacja multimedialna jest próbą przedstawienia najważniejszych dzieł Tolkiena, które do tej pory ukazały się w Polsce z uwzględnieniem m.in. różnych ciekawostek na ich temat.

 • 15:00 - 16:00 - O grach bitewnych i figurkowych słów kilka - Paweł Grysztar

 Na prelekcji dowiecie się, co to jest gra bitewna/figurkowa, jak się w nią gra, jakie są rodzaje takich gier, jak, moimi oczami, wygląda polska scena wargamingowa. Jak i gdzie grać, co jest potrzebne, ile trzeba zainwestować, żeby zacząć zagłębiać się w tę pasję. 

 • 16:30 - 17:30 - Gra o tron, czyli świątynia sztuki o wielu twarzach - Katarzyna Solińska

Postaramy się, niczym Trójoka Wrona, odbyć podróż w przeszłość, przez 8 sezonów serialu w poszukiwaniu ukrytych tam motywów ze sztuki, baśni i mitów. Z odwagą godną Samwella sięgniemy po rozpadające się manuskrypty i zapomniane rulony, pełne kultowych i kulturowych odniesień. Uwaga! Nie obędzie się bez spoilerów  z serialu, historii sztuki i mitologii.

 • 18:00 - 19:00 - Jesteśmy sami w kosmosie? - Piotr Dymiński

 "Wyższa cywilizacja przyjeżdża tymi "UFami" (...) oni nam przeszkodzą, przetną na pół, Ziemia się zwinie, wszystkich nas zgniecie" - przestrzegał znany laureat Nobla w Krośnie. Czy grozi nam inwazja z kosmosu? Seth Shostak z SETI twierdzi, że pierwszy kontakt nastąpi w najbliższych dziesięcioleciach. Jak oszacować te szanse i czy to możliwe, że jesteśmy całkiem sami w tak ogromnym kosmosie?

 • 19:30 - 22:00 - Warsztaty Improwizacji Teatralnej - Artur Ryś

To możliwość nabrania dystansu do siebie i świata, rozwinięcia w sobie humoru i kreatywności. Dostaniesz możliwość sprawdzenia się w grze aktorskiej, będziesz mógł stworzyć wyjątkowe postaci, a także w pełni oddać prawdziwego siebie w każdej roli.

Sala gier bitewnych

 • 12:00 - 22:00 - Pokaz Bolt Action - Jakub Kaczmarczyk, Marcin Stojecki

Historyczna gra bitewna z okresu II Wojny Światowej od wydawnictwa Warlord Games. Skala 28mm. Realistyczne zasady, pełne detali figurki, w tym oddziały, dowództwo, pojazdy pancerne, czołgi. Gra dla miłośników zarówno historii, jak i ciekawej taktycznej rozgrywki!

 • 12:00 - 22:00 - Pokaz Middle Earth (Lord of the Rings) - Paweł Grysztar

Gra bitewna w świecie Hobbita i Władcy Pierścieni, łącząca doskonałe zasady rozgrywki z modelami znanymi z książek i filmów!

 • 12:00 - 22:00 - Pokazy Warhammer 40,000 i Kill Team - Michał Drozd

Warhammer 40,000 to jeden z najpopularniejszych systemów bitewnych w Polsce. Podczas gry obejmujemy dowodzenie nad armią, której zadaniem jest wypełnienie misji. Świat przedstawiony w tym systemie to mroczne, gotyckie science-fiction fantasy.

 • 12:00 - 22:00 - X-Wing Gra figurkowa - Aleksander Gurbiel

X-Wing to szybka taktyczna gra osadzona w uniwersum Star Wars. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują gwiezdne myśliwce Sojuszu Rebeliantów albo Imperium Galaktycznego, wybierają pilotów, którzy siądą za ich sterami, wyposażają je w specjalne bronie i usprawnienia – wszystko to w celu pokonania swoich rywali.

Eliminacje do Mistrzostw Polski

 • 12:00 - 14:30 - Carcassone - strategiczna gra planszowa - wydawnictwo Bard Centrum Gier

Gracze wyciągają losowe elementy planszy i kładą na stole, ustawiając przy sobie tak, aby stworzyć nowe zamki, rzeki i łąki. Gdy skonstruujesz nowy obiekt, możesz przejąć nad nim kontrolę. Im więcej żetonów znajduje się na stole, tym obiekty robią się coraz większe, a z, czasem się łączą.

 • 16:30 - 20:30 - Neuroshima Hex! - gra logiczno-taktyczna - wydawnictwo Portal Games

Planszowa gra strategiczna rozgrywająca się w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez mutantów i bezwzględne maszyny Molocha. Każdy gracz dowodzi jedną z armii, składającej się z żetonów jednostek, modułów i akcji, które wykłada się na heksagonalnej planszy pola bitwy.

Strefa cosplay 

 • 13:30 - 14:30 - World of Bishcraft - sesja Q&A
 • 15:00 - 17:30 - World of Bishcraft - zdjęcia z widzami
 • 18:00 - 19:00 - Talon's Cosplay Crusade - sesja Q&A
 • 19:30 - 22:00 - Talon's Cosplay Crusade - zdjęcia z widzami

Sesje RPG

 • 13:30 - 14:30 - Efekt Mocy - Premierowe granie - Jakub "Sil" Węgrzynowicz

Pragniesz przeżyć przygodę? To twoja szansa! Na sesji w nowej grze fabularnej Efekt Mocy, która pozwoli ci się wcielić w postaci gwiezdnych bohaterów, rodem z ulubionych filmów science-fiction.

 •  19:30 - 22:00 - Masks - Four Elements: The Darkest Timeline - Wojciech Kozdrój

Strefa Kreatywna

 • 12:00 - 14:30 - Twórcy Światów - panel dyskusyjny - Andrzej Śnigórski, Tomasz Celej i Piotr Zych

Światotworzeniem nazywa się proces projektowania fikcyjnego świata, czasem związanego z całym wyimaginowanym uniwersum. We własnym, fikcyjnym uniwersum zawrzeć można zbudowane wedle swojego pomysłu elementy, takie jak: geografia, ekologia, historia, teologia itp. Zależnie od konwencji różne składniki będą mieć różny wpływ na ostateczny wyraz i odbiór.

 • 15:00 - 16:00 - Po co komu historia - Agnieszka Bukowczan – Rzeszut

Historia jest fascynująca. Odpowiada ona na pytanie "dlaczego tak jest?". W historii są zapisane nasze tradycje, wierzenia, kultura... Historia pozwala nam też na to, żebyśmy nie musieli popełniać tych samych błędów. A poza tym dzięki historii możemy tworzyć filmy i gry, których akcja rozgrywa się w zamierzchłych czasach.

 • 16:30 - 17:30 - Pół Wieku Poezji Później - fanowski film w świecie Wiedźmina – spotkanie z ekipą filmową

Pół Wieku Poezji Później to film w reżyserii Jakuba Nurzyńskiego, którego akcja dzieje w uniwersum stworzonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Film będzie opowiadał historię wiedźmina Lamberta. Wydarzenia mają miejsce 30 lat po tych znanych z książek Sapkowskiego. Początkowo miała to być zaledwie półgodzinna produkcja, ale dzięki wsparciu fanów i kilku finansowym zbiórkom film zamienił się w znacznie większe przedsięwzięcie.

 • 18:00 - 22:00 - Z Legend do naszego świata - charakteryzacja Słowiańskiej Południcy - Joanna Janiszewska

Produkcje teatralne i filmowe często wymagają obecności charakteryzatorów na planie. Podbite oko, blizny, rany czy poparzenia, które widzimy na szklanym ekranie są wypadkową wiedzy, talentu i umiejętności posługiwania się specjalistycznymi kosmetykami. Kulisy tej pracy będzie można poznać podczas pokazu charakteryzacji filmowej, który poprowadzi Joanna Janiszewska. 

Strefa gier

 • 12:00 - 22:00 - Druk 3d, VR, LEGO, konsole - SKN NEO PWSZ 

Koło NEO pokaże Wam rozwiązania technologiczne XXI wieku, takie jak Druk 3D, Wirtualna rzeczywistość czy też nauka programowania z LEGO.

 • 12:00 - 22:00 - Fireside Gathering HearthStone  - Turnieje Podkarpacie

Spotkania Fireside Gathering to świetna okazja, aby wspólnie ze znajomymi pograć
w Hearthstone poza domem i poznać innych miłośników karcianych zmagań! Weź udział w spotkaniu Fireside Gathering, a otrzymasz specjalny rewers kart oraz aby zdobyć czarnoksiężnika. 

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward