W najbliższy czwartek (7 listopada) o godz. 19:00 w artKinie odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu pt. "Koński ogon". Film wchodzi do kin w całej Polsce 8 listopada. Został zrealizowany na Podkarpaciu w reżyserii krośnianki Justyny Łuczaj Salej. Seans będzie okazją do spotkania z reżyserką.
Polska, dramat obyczajowy, 2023, 75 min., od lat 18
Reżyseria: Justyna Łuczaj Salej
Obsada: Remigiusz Pocica, Ryta Kurak, Przemysław Bluszcz, Anouchka Kolbuch, Wojciech Białas
"Koński ogon" to pełnometrażowy debiut Justyny Łuczaj Salej – reżyserki, malarki, artystki wizualnej oraz wykładowczyni Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Zrealizowana z bezkompromisowością debiutanta polska produkcja przedstawia wycinek z życia kilku bohaterów, których losy wzajemnie się przenikają i łączą. Powracająca do swojej rodzinnej miejscowości kobieta, staje się impulsem do wydarzeń, które będą miały nieodwracalne konsekwencje. Owiana aurą tajemniczości, wyrwana z konkretnego miejsca i czasu historia nie pozwala o sobie zapomnieć przez długi czas po seansie.
Zrealizowany z dużym udziałem aktorów nieprofesjonalnych debiut Justyny Łuczaj, którym partneruje znany aktor Przemysław Bluszcz jest filmem kontrowersyjnym, wzbudzającym zarówno zachwyt, jak i sprzeciw publiczności, co potwierdził m.in. pokaz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty.
Za produkcję filmu odpowiedzialne jest słynące z niekonwencjonalnych projektów Studio Filmowe INDEKS, które wyprodukowało tak głośne filmy, jak m.in. “Wieża. Jasny dzień” Jagody Szelc czy “Rozmowę z człowiekiem z szafy” Mariusza Grzegorzka. Film kierowany jest do widzów pełnoletnich.
Reżyserka, scenarzystka, producentka telewizyjna, a także malarka, artystka wizualna, kuratorka i wykładowczyni akademicka (Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Sztuk Pięknych), Absolwentka Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (2000) oraz Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi (2007). Obroniła tam także doktorat (2023), tworzy filmy w „żywym procesie” czyli podejściu nastawionym na reagowanie na energię ludzi, z którymi pracuje, na pomysły pojawiające się na planie, na sytuacje, warunki, wizje.
Więcej o filmie można przeczytać tutaj.
Pokaz filmu odbędzie się w ramach DKF "16mm". Szczegóły tutaj.