Książka

Justyna Bednarek i Jakub Żulczyk w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

  • Dwa spotkania autorskie z okazji Światowego Dnia Książki.
  • 23 kwietnia 2018 (poniedziałek)
  • Krośnieńska Biblioteka Publiczna (Krosno, ul. Wojska Polskiego 41)
  • Wstęp wolny

Światowy Dzień Książki w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

  • godz. 9:00 - spotkanie autorskie dla dzieci (Oddział dla Dzieci, ul. Wojska Polskiego 41)

Gościem będzie Justyna Bednarek - autorka książek dla dzieci, tłumaczka, romanistka. Przez wiele lat pracowała jako tłumaczka z języka francuskiego i redaktorka pism kobiecych. W roku 2004 wydała trzy wierszowane bajeczki o skrzacie Lenku („Lenek i podróż”, „Lenek i gwiazdka”, „Lenek i polowanie”), opublikowane przez wydawnictwo Skrzat. „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, wydane w 2015 roku przez Poradnię K, są jej powrotem do literatury dziecięcej. Zilustrowane przez Daniela de Latour, Skarpetki zdobyły kilka nominacji i nagród. W roku 2016 ukazały się jej dwie kolejne książki: „Pięć sprytnych kun” z ilustracjami Daniela de Latour oraz „W to mi graj. Bajki muzyczne”, z malarskimi grafikami Józefa Wilkonia. Wszystkie pozycje opublikowała Poradnia K. W marcu 2017 roku ukazała się druga część skarpetkowej sagi, pod tytułem "Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)", ponownie zilustrowana przez Daniela de Latour. 

  •  godz. 17:00 - spotkanie autorskie dla dorosłych (Salonik Artystyczny KBP, ul. Wojska Polskiego 41)

Gościem będzie Jakub Żulczyk - pisarz, publicysta, scenarzysta. Zadebiutował w 2006 r. powieścią „Zrób mi jakąś krzywdę”. Dwa lata później ukazuje się „Radio Armageddon”, powieść, która w 2014 doczekała się teatralnej adaptacji we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. W 2010 r. wydaje „Instytut” , a następnie ukazują się „Zmrojewo”, „Świątynia” (2011), „Zdarzenie nad strumykiem” (2013), „Ślepnąc od świateł” (2014) - powieść nominowana do Paszportów Polityki, a w 2017 r. „Wzgórze psów”.

Piotr Gajdowski recenzując ostatnią powieść Żulczyka pisze: „(…)to pisarz nieoczywistości – jak to zwykle u niego, granica między dobrem i złem jest we „Wzgórzu psów” mocno niepewna. To chyba nie jest tylko zwykły chwyt literacki – pisarz znowu mówi nam: świat nie jest czarno-biały”.

Jakub Żulczyk
 Łukasz Pinkowski

Jako publicysta współpracował m.in. z „Lampą”, „Machiną”, „Exklusivem”, „Tygodnikiem Powszechnym”. Prowadził stałe rubryki w „Dzienniku”, „Elle” i „Wprost”. Współprowadził program „Redakcja kultury” w TVP 2, a w Radiu Roxy – audycję „Instytut Prosto”. Był stypendystą programu Willa Decjusza oraz zwycięzcą międzynarodowego konkursu na esej Young Euro Connect. Jest również współautorem scenariusza do serialu „Belfer”.
Sam J. Żulczyk w jednym z wywiadów mówi o sobie: „Bardzo się staram nie być artystą, wolę podchodzić do wszystkiego na zasadzie rzemiosła. Niezależnie od tego, co piszę - powieść, felieton, scenariusz - wolę myśleć o sobie jako o stolarzu. Jeśli ktoś znajduje w tym jakiś artyzm, to super".

Na zakończenie spotkania z Jakubem Żulczykiem będzie miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego „Zrób to z książką”.

 

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 05.04.2018 21:05
przeczytano 1353 razy
źródło informacji: KBP
inne wydarzenia
REKLAMA