Poezja

Joanna Puchalska - prelekcja w Muzeum Historycznym - Pałacu w Dukli

  • Wykład pt. „Jak matka z córką. Opowieść o Maryli Wolskiej i Beacie Obertyńskiej i darze poezji”.
  • 26 maja 2023 (piątek), godz. 17:00
  • Muzeum Historyczne - Pałac (Dukla, Trakt Węgierski 5)
  • Wstęp wolny

Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli zaprasza na wykład Joanny Puchalskiej pt. „Jak matka z córką. Opowieść o Maryli Wolskiej i Beacie Obertyńskiej i darze poezji” połączony z minikoncertem fortepianowym utworów Ignacego Jana Paderewskiego w wykonaniu Piotra Prokopowicza.

Spotkanie odbędzie się w Dniu Matki, czyli 26 maja (piątek) o godz. 17:00 w Pałacu w Dukli (ul. Trakt Węgierski 5).

Tematem prelekcji będzie opowieść o poezji matki i córki oraz ich losach.

Muzeum Historyczne - Pałac

Maryla Wolska (1873-1930) należała do najwybitniejszych twórców tworzących „drugą falę” Młodej Polski. Zanim poświęciła się wyłącznie działalności literackiej, studiowała malarstwo w Monachium i Paryżu. Jej lwowski dom na Zaświeciu był miejscem spotkań ludzi ze świata artystycznego, filozoficznego i naukowego. Wydała kilka zbiorów poezji np.: Symfonia jesienna, Święto słońca oraz nowele Dziewczęta i dramat Swanta. Krytycy pisali, że jej poezja ma charakter bardzo prywatny i niezwykle subtelny w wyrazie i dodawali, że jej kunszt polega na budowaniu wrażenia i sugestywnych poetycko obrazów.

Beata Obertyńska (1898-1980) wychowana w rodzinie artystów na lwowskim Zaświeciu, potem więziona w sowieckich łagrach, świadka epopei 2 Korpusu generała Andersa, wreszcie emigranta zamieszkała w Londynie, która nigdy nie zdecydowała się na powrót do Polski. Po matce odziedziczyła talent poetycki i zamiłowanie do przyrody. Jej twórczość kojarzy się z zielenią. Bohaterką jej wierszy jest łagodna, opiekuńcza natura, która zostaje przedstawiona niczym dzieło sztuki.

Poetka łączy niewinny żart z powagą, płynnie przechodzi od konkretu do rozbudowanej metafory. Z drugiej strony kluczowym motywem jej wojennej twórczości jest symboliczny obraz śmierci domu. W emigracyjnej twórczości Obertyńska zwraca się bardziej ku bieżącym wydarzeniom, prywatnym rozterkom, choć wciąż ukrytym w metaforycznych konstrukcjach.

Na podstawie książki A. Piwkowskiej, Piękno i piekło, Warszawa 2021 oraz serwisu Culuture.pl. 

Joanna Puchalska to polska historyk sztuki, tłumaczka, a także publicystka związana z miesięcznikiem „wSieci Historii”. Jest autorką książek koncentrujących się głównie na tematyce historii wschodniej Polski i Kresów. Do jej publikacji należą takie książki jak „Dziedziczki Soplicowa” i „Kresowi Sarmaci”, a także wydana w 2017 roku książka „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice”.

Joanna Puchalska została w 2011 roku wyróżniona przez kapitułę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przyznającą Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza, za emitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia cykl audycji „Droga do Soplicowa”, który współtworzyła z Anną Lisiecką.

WIĘCEJ INFORMACJI
opublikowano 16.05.2023 13:29
przeczytano 567 razy
źródło informacji: Muzeum Historyczne-Pałac w Dukli
inne wydarzenia
REKLAMA