Regionalne Centrum Kultur Pogranicza zapraszamy mieszkańców Krosna do wspólnego odkrywania historii swojego miasta lub mu podobnych, zarówno przez pryzmat przeszłości, współczesności, jak i przyszłości. Inspirujące warsztaty, wykłady oraz spotkania międzypokoleniowe pozwolą uczestnikom nie tylko zgłębić tajemnice lokalnych budynków, ale również stworzyć własne, unikalne archiwa, a nawet... wybiec w przyszłość (również tę wirtualną).
Wydarzenia organizowane są w ramach projektu „Jeden jedyny. Sąsiad wysokościowiec".
Gdzie szukać, jak tworzyć archiwa, z kim współpracować, próba stworzenia własnego archiwum. Warsztaty połączone będą z wykładem angażującym nt. dostępnych w archiwach materiałów związanych nie tylko z wieżowcem, ale też z innymi budynkami.
Wykład o kultowych meblościankach, popularnych w polskich domach. Temat bliski mieszkańcom i... mieszkańcom wieżowca. Wędrująca na 8. piętro meblościanka to jedna historia, inna to historia meblościanki w ogóle. Wykład o typowym (a może nietypowym) meblu, który skradł serca milionów.
Warsztaty dla szkół: z robotyki z wykorzystaniem klocków Lego. Klasy odpowiadają za inny element: mieszkalnictwo, tereny zielone, komunikacja, dobudowując je kolejno po sobie. Stworzona makieta osiedla będzie okazją do zastanowienia się, jak powinny się ze sobą komunikować jednostki odpowiedzialne za różne aspekty życia w mieście. Czy powstanie osiedle koszmarne czy idealne? Odpowiedź pozostaje w rękach młodzieży.
Warsztaty dla młodzieży: tworzenie gier komputerowych (programowanie, kodowanie w środowisku Scratch). Gra symulacyjna przyszłego miasta: gracz zarządza i rozwija swoje własne miasto przyszłości, decyduje o infrastrukturze, ekologii i ekonomii. Może budować wieżowce z panelem słonecznym, parki miejskie, dbając o równowagę ekologiczną. Zadaniem gracza jest stworzenie dynamicznego miasta przyjaznego dla ludzi i środowiska.
Warsztaty obejmą zabawy z elektroniką, w tym tworzenie interaktywnych kartek pocztowych i makiet z użyciem MakeyMakey, diod itp. Uczestnicy stworzą inteligentne budynki przyszłości reagujące na interakcje użytkownika, dając kontrolę nad funkcjami, tj. oświetlenie, dostęp do windy.
Spotkanie, w którym w międzypokoleniowym gronie zastanowimy się nad tym, jak przestrzeń może wpływać na aktywność społeczną w niej zachodzącą. Jak urbanistyka i dane układy przestrzenne oraz typ zabudowy oddziałują na relacje międzyludzkie oraz podejmowane aktywności. Jakie inicjatywy tożsamościowe, pamięciowe, rekreacyjne etc. pojawiają się przy zabudowie historycznej, a jakie na nowoczesnych osiedlach.