Postać

"Jan Liwacz – człowiek niepokorny" - promocja książki w Dukli

  • Prezentacja publikacji Krystyny Boczar-Różewicz. Wydarzeniu będzie towarzyszył koncert Piotra Prokopowicza.
  • 10 kwietnia 2025 (czwartek), godz. 17:00
  • Muzeum Historyczne - Pałac (Dukla, Trakt Węgierski 5)
  • Wstęp wolny

Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli oraz Urząd Miejski w Dukli zapraszają na promocję książki Krystyny Boczar-Różewicz "Jan Liwacz – człowiek niepokorny", która odbędzie się 10 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00 w Pałacu w Dukli.

Promocji będzie towarzyszył koncert Piotra Prokopowicza "Nostalgiczna improwizacja".

Wydarzenie wpisuję się w obchodzoną w tym roku 80. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Muzeum Historyczne - Pałac w Dukli

Jan Liwacz

Kowal, artysta, człowiek, który wykuł słynny napis „ARBEIT MACHT FREI” nad bramą prowadzącą do obozu zagłady Auschwitz. Napis jest symbolem stworzonego przez Niemców systemu masowej eksterminacji, którego ofiarami stali się w głównej mierze Żydzi i Polacy. Jest również symbolem odwagi, oporu przeciw oprawcom, woli przezwyciężenia strachu, woli przeżycia. Jan Liwacz wykonał słynny napis na polecenie szefa obozowej ślusarni Kurta Müllera, który wykonał konstrukcję bramy.

Jan Liwacz urodził się w Nadolu koło Dukli w 1898 roku. We wrześniu 1939 roku razem kolegami podpalił kukłę Hitlera na dukielskim rynku, za co został aresztowany przez gestapo w Bukowsku. Do Auschwitz trafił 20 czerwca 1940 roku. Przyjechał drugim transportem, został mu nadany numer 1010. Dwa razy był w celi śmierci. Przeżył. Niemcy szybko odkryli, że Jan Liwacz to znakomity ślusarz, że to artysta kowal. Wykonał dla Niemców wiele prac kowalskich. Na tyle cenili jego talent, że zaproponowali mu wolność i możliwość sprowadzenia rodziny w zamian za pracę dla nich. Nie skorzystał z tej propozycji. Obóz przeżył i późniejsze swoje życie związał z Bystrzycą Kłodzką.

Krystyna Boczar - Różewicz

Duklanka z urodzenia. Od 1999 r. pracuje w Urzędzie Miejskim w Dukli na stanowisku głównego specjalisty d/s promocji gminy. Autorka wielu projektów dotyczących rozwoju turystyki, rzemiosła i rękodzieła, a także produktów lokalnych, oraz wielu publikacji promujących gminę. Od 2003 r. redaktor naczelna miesięcznika Dukla.pl / DPS. Była wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie.

Obecnie pełni wiele funkcji: Skarbnik w Lokalnej Organizacji Turystycznej "Beskid Niski", Przewodnicząca Rady w Lokalnej Grupie Działania „Kraina Nafty”. Członek Zarządu Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych "Animare" Inicjatorka powstania i prezes Stowarzyszenia Turystycznego "Beskid Dukielski". Współpracuje z wieloma instytucjami z zakresu kultury, turystki i promocji regionu.

WIĘCEJ INFORMACJI