malarstwo

Jan Janikiewicz - wystawa w Muzeum Podkarpackim

 • star_border
  Ekspozycja poświęcona postaci Jana Janikiewicza i jego twórczości.
 • schedule
  04 grudnia 2018 (wtorek) - 28 lutego 2019 (czwartek)
 • location_on
  Muzeum Podkarpackie (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)
 • note
  Ulgowy - 3 zł, zwykły - 6 zł

Jan Janikiewicz urodził się 7 czerwca 1911 roku w Wierzchowisku k. Końskiego na ziemi kieleckiej. Malarstwem interesował się od najmłodszych lat. Jako młody chłopak mieszkał w Łodzi, gdzie kształcił się w gimnazjum i podjął pracę w kancelarii adwokackiej w charakterze sekretarza. W latach 1933-1939 uczęszczał do Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi im. Cypriana Karola Norwida, gdzie kształcił się w pracowni Władysława Dobrowolskiego, wybitnego malarza, absolwenta Akademii w Petersburgu. Po latach Janikiewicz mówił, że swojemu nauczycielowi zawdzięcza wyjątkowo wiele, to on wprowadził go w świat sztuki, nauczył zarówno abecadła, jak i tajników sztuki malowania. Innymi jego wykładowcami byli: Zygmunt Kowalewski – rzeźba, Franciszek Walczewski – sztuka stosowana.

Po wojnie wyjechał na Śląsk i pracował w administracji państwowej. W Gliwicach poznał swoją przyszłą żonę Janinę pochodzącą z Krosna. W 1954 roku małżeństwo przeprowadziło się w rodzinne strony żony do Krosna i zamieszkało w domu rodzinnym Janiny w dzielnicy Zagórze. Janikiewicz w Krośnie pracował w PSS jako dekorator, a następnie w Spółdzielni Usług Wielobranżowych. Działalność artystyczną na szeroką skalę podjął po przejściu na emeryturę w 1975 roku. Tworzył głównie portrety, pejzaże, sceny batalistyczne i kwiaty. W portretach starał się uchwycić podobieństwo oraz psychikę danej osoby, jej wewnętrzne przeżycia. W pejzażach często nawiązywał do rodzinnych stron – wsi kieleckiej, równin, pól, domostw, tworzył również liczne pejzaże zabudowy Krosna. Sceny batalistyczne były jego ulubionym tematem.

Jan Janikiewicz, „Pejzaż z Krosna”, 1947 r., płótno, olej, zbiory Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
Muzeum Podkarpackie

Malarstwo Janikiewicza charakteryzuje spokój, wysmakowana kolorystyka, precyzja kompozycji oraz realizm przedstawienia. Tworzył on w czasach, kiedy działali malarze Stanisław Kochanek (1905-1995) i Władysław Niepokój (1905-1985). Artysta miał wystawy indywidualne, m.in. w krośnieńskim muzeum (1960 r.) i w krośnieńskim Wojewódzkim Domu Kultury (1980 r.), a także brał udział w kilku wystawach zbiorowych twórców krośnieńskich. Janikiewicz zmarł 10 czerwca 1987 roku w Krośnie i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym. W zbiorach Muzeum Podkarpackiego w Krośnie znajduje się 19 jego prac.

Prezentowane na wystawie obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, uzupełniono je o prace ze zbiorów Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce oraz prywatnych kolekcji.

WIĘCEJ INFORMACJI
 • phone
  13 43 213 76
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward