Twórczość

"Istota materii - drewno, słoma, obraz" - wystawa w Etnocentrum [WERNISAŻ: 7.02]

  • Prace Feliksa Hrehorowicza, Stanisława Kolbucha i Szymona Muszańskiego.
  • 07 lutego 2025 (piątek) - 02 marca 2025 (niedziela)
  • Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej (Krosno, ul. Kolejowa 29 a)
  • Wstęp wolny

Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej zaprasza na nową wystawę czasową pt. "Istota materii - drewno, słoma, obraz". Zaprezentowane zostaną na niej prace autorstwa Feliksa Hrehorowicza, Stanisława Kolbucha i Szymona Muszańskiego. Wernisaż odbędzie się 7 lutego (piątek) o godz. 17:00.

- W lutym w naszej galerii zagości natura. Drewno i słoma, dwa tradycyjne, ogólnodostępne, używane od wieków materiały, które wzbogaci obraz procesu twórczego ukazany na fotografiach wywołanych w ponad 200-letniej technice cyjanotypii - do odwiedzenia wystawy zachęca Etnocentrum.

Feliks Hrehorowicz - rzeźbiarz, Stanisław Kolbuch - mistrz plecionkarstwa i Szymon Muszański - fotograf i filmowiec. Trzy różne formy artystyczne, wykonane przez przedstawicieli trzech różnych pokoleń, połączone w jedną wystawę za sprawą fascynacji naturą, talentu i przyjaźni autorów.

Zobaczycie postaci zoomorficzne spoza akwatycznych obszarów, spoza obłoków (jak je określił Jan Tulik) wyczarowane z drewna przez Feliksa. Wyroby plecionkarskie Stanisława, począwszy od domowych ozdób, poprzez przedmioty użytkowe, jak kosze i kapelusze, aż do biżuterii. Dopełnieniem ekspozycji będą zdjęcia Szymona, wykonane podczas realizacji fotoreportażu o rzeźbiarzu.

Na wystawie możne będzie zobaczyć m.in. prace Stanisława Kolbucha
Etnocentrum

Feliks Hrehorowicz

Urodził się w 1949 roku w Szczecinku, w rodzinie polskich repatriantów z Litwy. Absolwent Studium Nauczycielskiego w Kołobrzegu. Do sześćdziesiątego roku życia wędrował, głównie po Pomorzu i Śląsku, by na stałe osiąść w Pałacówce leżącej nieopodal Łęk Dukielskich, która przez kilkanaście lat była Jego miejscem na ziemi. Obecnie artysta mieszka w Dukli, gdzie na parterze ratusza prowadzi swoją pracownię rzeźby, która szybko zyskała renomę atrakcji turystycznej miasteczka.

Rzeźbiarz lubi drewno twarde, akację, cis, orzech włoski, śliwę czy jabłoń z wyraźnym rysunkiem słoi o ciekawej barwie, choć 40 lat temu zaczynał od małych form z kory.

- Drewno i praca z nim to doznania niemal mistyczne, niedające przewidzieć konsekwencji, czyli ostatniego kształtu figury. Drewno nosi w sobie tajemnicę – wyznaje Feliks Hrehorowicz.

Rzeźbiarz brał udział w kilku wystawach indywidualnych, a jego prace trafiły do prywatnych kolekcji nie tylko w Europie, ale również w Australii, USA czy Kanadzie.

Stanisław Kolbuch

Mistrz Tradycji, twórca ludowy w dziedzinie plecionkarstwa, członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Oprócz wyplatania przedmiotów ze słomy zajmuje się też filcowaniem wełny. W swoim gospodarstwie hoduje kozy, z których mleka wyrabia ekologiczne sery.

Zaczął wyplatać jako dziecko, ucząc się od swojej mamy (Władysławy Stelmach, zdobywczyni wielu nagród, w tym w 1999 r. dyplomu uznania za długoletnią aktywność twórczą od wojewody lubelskiego). Już jako dziecko brał udział w konkursach i przeglądach (w 1976 roku zdobył nagrodę dla młodych twórców w Ośrodku Kultury w Krasnymstawie). W późniejszym okresie brał udział w konkursach i wystawach zbiorowych m.in. przy STL w Lublinie.

Umiejętność zdobytą w domu rodzinnym na Roztoczu przeniósł na grunt Beskidu Niskiego, do Iwli, gdzie mieszka od blisko 20 lat. Jest jednym z niewielu twórców, którzy w tym regionie zajmują się słomkarstwem. Poniekąd reaktywuje tą obecną tu dawniej, a zapomnianą dziś dziedzinę. W 2016 roku jako jedna z nielicznych osób z Podkarpacia brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Słomkarskim "Jak złoto", organizowanym przez Uniwersytet Ludowy w Woli Sękowej.

Szymon Muszański

Fotograf i filmowiec, w trakcie studiów na geologii rozwijał warsztat fotograficzny i filmowy. Przyroda stanowi dla niego główną inspirację do tworzenia. Autor projektów dokumentalnych, reportaży, reklam. Wolne chwile spędza w Karpatach, zafascynowany krajobrazem tej krainy. 

- Pojmowanie świata ma wiele wymiarów, wydaje się, że tyle ile żyje ludzi na świecie. Każdy z tych wymiarów fascynuje mnie, jednak są te specjalne, które wnoszą do życia nas wszystkich dodatkowy ładunek. Ładunek, który zasługuje na fotografię - podkreśla.

Jest laureatem licznych konkursów fotograficznych na scenie polskiej i międzynarodowej. Jego fotografia zdobyła trzecie miejsce w Grand Press Photo 2024, jednym z najważniejszych konkursów fotografii reporterskiej w Polsce, w kategorii People – Single (Ludzie – Zdjęcia pojedyncze).

Etnocentrum
WIĘCEJ INFORMACJI