Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz Uniwersytet Artystyczny w Nanjing (Chiny) zaprasza na wystawę „Harmonia w elegancji – żywa estetyka chińskich znaków”. Wernisaż odbędzie się 27 kwietnia (niedziela) o godz. 16.00 w Piwnicy Pod Cieniami (wstęp wolny).
„Harmonia w elegancji – żywa estetyka chińskich znaków” to wystawa współczesnego chińskiego plakatu typograficznego i prezentuje zestaw 76. plakatów artystów – projektantów. Ich głównym wyrazem ekspresji i podstawowym elementem kompozycyjnym jest chiński znak. Prace te stanowią doskonały przykład adaptacji chińskiej litery do wymagań współczesności, do percepcji odbiorcy żyjącego w XXI wieku.
– Uwagę zwraca różnorodność prac, odwołujących się zarówno do form bezpośrednio zaczerpniętych z tradycyjnej kaligrafii chińskiej, poprzez inspirację malarstwem, aż po modernistyczne formy o geometrycznej konstrukcji. Twórcy prezentują oryginalne koncepcje projektowe. Znaki przedstawione są w różnorodnych formach: niekiedy płaszczyznowo, innym razem przestrzennie, raz są to formy swobodne, organiczne i płynne, a raz ułożone w geometrycznym porządku z architektoniczną niemal precyzją – mówi dr Mirosław Rymar, który jest kuratorem wystawy.
Chińskie znaki są jednymi z najstarszych na świecie. Obok swojej zasadniczej funkcji, jaką jest przekazywanie treści, jest ono również jednym z ważniejszych elementów chińskiej kultury i tożsamości. Prace prezentowane na wystawie stanowią doskonały przykład adaptacji chińskiej litery do wymagań współczesności.
Podczas wydarzenia obecni będą przedstawiciele Centrum Edukacji Językowej i Współpracy Ministerstwa Edukacji Chin oraz artyści – wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego w Nanjing, którzy są autorami prezentowanych na wystawie plakatów.
Wystawa potrwa do 4 maja, a później przyjmie formułę wystawy wędrującej i będzie prezentowa na m.in. w galeriach w Lublinie i Radomiu.
Dodatkowe spotkanie z przedstawicielami oficjalnej delegacji oraz artystami, podczas którego opowiedzą o chińskim znaku – literze i jego ewolucji na przestrzeni wieków, odbędzie się dzień po otwarciu wystawy (28.04) o godz. 10.30 w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie (ul. K. Wielkiego 4).
Organizatorami wydarzenia są: Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Centrum Edukacji Językowej i Współpracy Ministerstwa Edukacji (Chiny), Uniwersytet Artystyczny Nanjing (Chiny), Międzynarodowy Dzień Języka Chińskiego (Chiny). Partnerem wydarzenia jest Państwowa Wyższa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie. Kuratorem wystawy jest dr Mirosław Rymar (PANS).