Szkło

Kulturowe Złoto Dolnego Śląska - wystawa w CDS

 • star_border
  Wystawa jest pokłosiem Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego E-glass 2017.
 • schedule
  12 stycznia 2018 (piątek) - 02 kwietnia 2018 (poniedziałek)
 • location_on
  CDS (Krosno, ul. Blich 2)
 • note
  5 zł

Wernisaż wystawy odbędzie się 12 stycznia 2018 o godzinie 17:30.

Krośnieńska wystawa jest pokłosiem E-glass –u, unikatowego edukacyjnego przedsięwzięcia w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła oraz wymiany nowych technologii artystycznych. Podczas pleneru i sympozjum odbyły się warsztaty artystyczne ze studentami szkła, pokazy tworzenia szkła artystycznego i designu, tworzenie witraży, szkła palnikowego i hutniczego.

Strategicznym celem przedsięwzięcia, w ramach którego poza plenerem i sympozjum są też wystawy poplenerowe, jest podnoszenie poziomu edukacji artystycznej studentów i absolwentów uczelni artystycznych w Polsce, w tym Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Poza walorem artystycznym działania ma także zadanie doskonalenie umiejętnościuczestników z zakresu szkła artystycznego.

Mat. organizatora

E-glass realizowany był od 26 sierpnia do 2 września 2017 w Leśnej Hucie w Szklarskiej Porębie, w Stacji Turystycznej Orle w Jakuszycach (w miejscu dawnej huty Karlsthal) oraz w Hucie Szkła „Martin Štefánek” w Desnej (CZ). W najbardziej atrakcyjnym, letnim okresie wakacyjnym studenci, artyści, designerzy, przy wsparciu hutmistrzów z Polski będą „na żywo” projektowali i tworzyli szkło artystyczne i szklany design.

Uczestnikami Festiwalu w tym roku, wraz ze studentami i absolwentami Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, byli sławni designerzy i artyści: prof. Małgorzata Dajewska (PL), Igor Wójcik (PL), dr Mariusz Łabiński (PL), Jakub Berdych (jr) (CZ), dr Peter Stanicky (CZ). Pokazy formowania szkła na palniku gazowym realizowała Beata Damian-Speruda, pokazy i warsztaty techniki witrażowej absolwentka ASP we Wrocławiu, Karolina Spiak, a pokazy i warsztaty dmuchania szkła na piecu plenerowym (tzw. leśnym): Jakub Kwarciński, Maciej Siedlecki, Wojciech Boś. W projekcie merytoryczny udział wezięli również hutmistrzowie i hutnicy Huty Szkła Julia w Piechowicach i Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie oraz przedstawiciele Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Severočeskégo Muzeum w Libercu. Zaproszeni artyści (prof. Małgorzata Dajewska, Igor Wójcik, dr Mariusz Łabiński, Jakub Berdych, dr Peter Stanicky) przeprowadzili dla studentów i gości autoprezentacje. Historycy sztuki: dr Oldrich Palata – z Muzeum Severočeskégo w Libercu i dr Justyna Wierzchucka – kustosz szkła z Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przygotowali wykłady o historii szkła artystycznego i designu.

mat. organizatora

Dolny Śląsk to region o wybitnie bogatej historii sztuki szklarstwa. Ma ona parusetletnią tradycję i jest przykładem współpracy wielu pokoleń twórców tego regionu. Jedyny w skali Polski plener i najnowsze zjawiska w sztuce szkła są rękojmią jego oryginalności na artystycznej mapie Polski i Europy.

mat. organizatora

Co i jak stworzono - zobaczyć będzie można na wystawie w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie od stycznia do 2 kwietnia 2018 roku.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward