Pamiątki

Dzieciństwo krośnian - wystawa w Piwnicy PodCieniami

 • star_border
  Pierwsza odsłona cyklu wystaw "Cztery pory życia - od kołyski po grób. Tradycje rodzinne krośnian w XX w. Dzieciństwo" .
 • schedule
  09 listopada 2017 (czwartek) - 12 stycznia 2018 (piątek)
 • location_on
  Piwnica PodCieniami
 • note
  Normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł

"Dzieciństwo" to pierwsza z cyklu wystaw prezentujących etapy życia krośnian na przestrzeni poprzedniego stulecia. Jest opowieścią o tradycjach krośnieńskich rodzin związanych z narodzinami dziecka, jego wychowaniem i pierwszą nauką szkolną. Ukazuje beztroskę dziecięcego świata oraz ważne wydarzenia tego okresu jak np. chrzciny czy przyjęcie Pierwszej Komunii Świętej.

m uzeum rzemiosła

Moment przyjścia człowieka na świat rozpoczyna każdą ludzką drogę. Dzieciństwo cechuje się bardzo dynamicznym rozwojem, wielkim zapałem poznawczym, który prowadzi do opanowania umiejętności potrzebnych potem przez całe życie. Człowiek najpełniej dorasta i kształtuje się w rodzinie. Dawniej matki rodziły się w domu, przy wsparciu najbliższych. I to oni, także i dziś, są pierwszymi nauczycielami i przyczyniają się do nadania pierwszych rysów osobowości dziecka.

Życie dziecka to również czas spędzony w żłobku, przedszkolu i w szkole – pierwsze przyjaźnie, pierwsze zauroczenia czy też pierwsze rozczarowania i konflikty. Każdy z nas pamięta, ile emocji dostarczały przygotowania do rozpoczęcia nauki szkolnej, układanie długopisów w piórniku, gromadzenie książek i zeszytów, pierwszy tornister. Jednak w zależności od czasu każdy ma inne wspomnienia związane z tym okresem. Dawniej dzieci szły do szkoły wyposażone w tabliczkę i kredę, później w stalówkę z nakładką i kałamarz, a potem w długopisy. W zależności od czasu różnie też wyglądały przerwy szkolne, gry, zabawy czy wycieczki klasowe.

muzeum rzemiosłą

W każdym pokoleniu dzieciństwo było inne, gdyż zmieniała się otaczająca rzeczywistość. Wystawa prezentuje krośnieńskie wspomnienia z lat dziecięcych naszych dziadków i rodziców, ale także nasze własne. Archiwalne zdjęcia krośnian utrwaliły wiele momentów z tego okresu życia. Opowiadają na przykład o dawnych spacerach z dziećmi w ogródku jordanowskim, o pani sprzedającej na krośnieńskim rynku ręcznie kręcone lody, o czasach nielubianych nylonowych mundurków szkolnych i ukochanych łyżwach z krośnieńskiego FABOS-u. Zobaczyć także można dawne beciki, ubranka, zabawki, pamiętniki, książeczki czy zeszyty szkolne.

Muzeum Rzemiosła apeluje do mieszkańców, aby dzielili się swoimi wspomnieniami w postaci zdjęć z czasów dzieciństwa. Skany można wysyłać na adres: info@muzeumrzemiosla.pl lub przynieść odbitki do Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego 19). Zostanie stworzony z nich album - krośnieńska kronika najważniejszych wydarzeń z życia mieszkańców.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward