Zarząd Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Krośnie zaprasza na wystawę "Dorobek wydawniczy krośnieńskich numizmatyków".
Ekspozycja została przygotowana z okazji jubileuszu 60-lecia Zorganizowanego Ruchu Numizmatycznego w Krośnie, a eksponaty pochodzą ze zbiorów Antoniego Kubita i Adama Uliasza.
Na wystawie, którą można oglądać w Bibliotece Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, zaprezentowano dorobek krośnieńskich numizmatyków z okresu kilkudziesięciu lat - łącznie to około 1200 eksponatów.
Są wśród nich: druki informacyjne i reklamowe, żetony, medale, plakiety, kroniki, nadruki na banknotach wycofanych w obiegu, faksymile banknotów, koperty, kalendarze, zaproszenia, afisze, dyplomy, cegiełki, papier firmowy, materiały zjazdowe, kartki pocztowe, widokówki i ich reprinty.
Wśród widokówek znajdziemy m.in. te wykonane z okazji 1050-lecia Chrztu Polski oraz reprinty kart pocztowych z Aleksandrem Fredro i zamkiem Kamieniec, a także cykl bardzo rzadkich widokówek z kolekcji należących do Wacława Paczosy. Ponadto w gablotach umieszczono pocztówki z wizerunkami banknotów Tadeusza Kościuszki, wydane z okazji 200-setnej rocznicy śmierci Kościuszki.
W większości eksponaty zawierają treści dotyczące rocznic i jubileuszy numizmatyków, organizowanych wystaw, nawiązują też do historii miasta. Upamiętniono w ten sposób m.in. 100-lecie I LO w Krośnie, 100-lecie Daru Narodowego dla Marii Konopnickiej czy 50-lecie Naftówki. Pokazany jest też zamek Kamieniec w Odrzykoniu. W gablotach nie zabrakło także nadruków dotyczących wielkich Polaków: Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Ignacego Łukasiewicza, Marii Konopnickiej czy Aleksandra Fredry.
Wystawa będzie czynna do 6 grudnia.