Sztuka

"Deszczowniki" - wystawa w Piwnicach Przedprożnych CDS [WERNISAŻ: 24.01]

  • Wystawa prac haczowskiego artysty – Tomasza Rolniaka.
  • 24 stycznia 2025 (piątek) - 24 lutego 2025 (poniedziałek)
  • Piwnice Przedprożne Centrum Dziedzictwa Szkła (Rynek, wejście od strony kościoła farnego)
  • 12 zł

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zaprasza na wystawę najnowszych prac cenionego i wielokrotnie nagradzanego haczowskiego artysty – Tomasza Rolniaka „Deszczowniki. Zasobniki na deszcz i rośliny”. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek (24 stycznia) o godz. 18.18 w Piwnicach Przedprożnych Centrum Dziedzictwa Szkła (wstęp wolny).

Deszczowniki, czyli zasobniki na deszcz i rośliny to zupełnie nowe formy artystycznego wyrazu Tomasza Rolniaka. Artysta od 2008 roku obsesyjnie wręcz eksploatuje geometryczny kształt wielowymiarowego trapezu, to jest autorskiego „Chmurnika” (postaci władającej chmurami). Tym razem malarz sięgnął jednak po zupełnie nowe medium, jakim jest szkło i jego anatomia. To eksperymentalne, proekologiczne, artystyczne rzeźby użytkowe, których struktura i opalizująca barwa śmiało wyłaniają się zza specyficznej figury trójwymiarowego wieloboku.

Zasobniki na deszcz i rośliny wykonane ze szkła są nośnikami-przetrwalnikami Deszczu, życiodajnej ziemskiej esencji, najważniejszej na naszej planecie cieczy wtórnej, która powstaje z parowania wody, oceanów, mórz, jezior, rzek oraz zwierzęcych i roślinnych łez. Łzy to z kolei, według artysty, wydzieliny szczęścia i smutku.

Natalia Sienkiewicz

Zarówno deszcz, jak i łzy nie tylko dają życie, ale też koją i oczyszczają. Cykl szklanych rzeźb- pojemników zaprojektowanych na planie trapezu ma imitować opad. Niektóre elementy, takie jak faktura, kolor czy struktura przypominają płaczące chmury w procesie oczyszczania. Zadaniem Deszczowników jest więc próba uchwycenia powstawania tej cudownej esencji, przechowania i ponownego wykorzystania, oraz przypomnienie, że wraz z wodą i deszczem tworzymy system naczyń połączonych.

- W swojej twórczości od lat poruszam zagadnienia dotyczące szeroko pojętego motywu żywiołów. Szczególnie interesują mnie kwestie związanych z nimi wierzeń ludowych, będących pozostałością wiary dawnych Słowian. Wśród panteonu zdemonizowanych w wyniku chrystanizacji bóstw, skupiłem się na postaci Chmurnika, inaczej nazywanego Płanetnikiem lub Obłocznikiem. W kulturze ludowej przetrwał on do dzisiejszych czasów w postaci demona, półdemona lub człowieka o nadnaturalnej mocy władania chmurami, wiatrem, przywołującego deszcz, grad i burze - mówi Tomasz Rolniak. - Forma nieregularnego trapezu Deszczowników jest próbą zwizualizowania, a może nawet okiełznania żywiołu wody – dodaje.

Aby tę próbę podjąć, artysta zaprojektował i stworzył od podstaw najpierw drewniane formy, a następnie rzeźby-wazony, wykorzystując jeden z najbardziej ekologicznych materiałów, jakim jest szkło. Niezwykle ważną rolę w procesie artystycznym odegrali też lokalni formiarze, technolodzy i hutnicy ze słynącego na całym świecie szkłem Krosna i okolic, podtrzymując tym samym miejscowe tradycje.

Wystawie szkła artystycznego towarzyszyć będzie cykl fotografii autorstwa Natalii Sienkiewicz,absolwentki Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie.

Wystawę można będzie oglądać do 24 lutego 2025.

Natalia Sienkiewicz

Tomasz Rolniak

Artysta, malarz. Absolwent kierunku Edukacja Artystyczna na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Tadeusza G. Wiktora i aneks w pracowni rysunku prof. Marleny Makiel‐Hędrzak i prof. Stanisława Góreckiego obronił w 2008 roku. W latach 2004-2008 prezes Koła Naukowo‐Artystycznego RAZEM. W latach 2009-2012 nauczyciel akademicki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowniach malarstwa, rysunku oraz intermediów. Studiował Archeologię na Uniwersytecie Rzeszowskim oraz Organizację Produkcji Filmowej i Telewizyjnej na PWSFTviT w Łodzi.

Organizator sympozjów, plenerów twórczych, wystaw, przeglądów, warsztatów międzynarodowych, ogólnopolskich i środowiskowych. W latach 2002-2008 współorganizator Galerii na Strychu w Brzozowskim Domu Kultury. Współorganizator Europejskiego Stadionu Kultury 2011 Rzeszów z ramienia Narodowego Centrum Kultury oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jako animator współpracował m.in. z: Muzeum Animacji Se-Ma-For, Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznańską Fundacją Artystyczną czy Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Przy produkcji filmowej współpracował z Se-ma-for Produkcja Filmowa, Anima-Pol, WJTeam, Efektpol, Studio Filmowym Trefl, oraz Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Zajmuje się scenografią, malarstwem, fotografią, rysunkiem oraz obrazem ruchomym. Autor siedemnastu wystaw indywidualnych i uczestnik ponad dwustu wystaw zbiorowych prezentowanych w kraju i za granicą. Laureat wielu nagród i wyróżnień.

Natalia Sienkiewicz

Absolwentka Instytutu Fotografii Twórczej Uniwersytetu Śląskiego w Opawie oraz Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Zawodowo zajmuje się fotografią oraz projektowaniem graficznym.

WIĘCEJ INFORMACJI