Szkło

"Czarne Konie" - wystawa w CDS

  • Swoje prace zaprezentuje łotewska artystka i projektantka szkła Anda Munkovica.
  • 20 października 2022 (czwartek) - 15 stycznia 2023 (niedziela)
  • Centrum Dziedzictwa Szkła (Krosno, ul. Blich 2)
  • 5 zł

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (20 października) o godz. 17:30 w budynku głównym CDS (wejście od ul. Blich, wstęp wolny).

Wystawa prezentowana w Centrum Dziedzictwa Szkła, zatytułowana „Czarne konie” składa się z prac artystki powstałych w latach 2017-2021. Dzieła te należą do zestawu "Pod wpływem czasu", który z kolei ma trzy serie: Czarne Konie, Białe Konie, Niebieskie Konie.

Te trzy serie koni zestawiają na jednej płaszczyźnie różne, niekiedy skrajne emocje i postawy. Mamy więc symbole pokoju, pojednania, erotyzmu i czułej harmonii, kreatywność, a tuż obok niespokojnego ducha, siłę, często ślepą i zniszczenie.

archiwum artystki

- To alegoria koła życia - z jego okresami stabilności i momentami niepewności, załamania – jednym słowem kardiogram życia - mówi o swoich działach artystka i dodaje: - Na życiowym rozdrożu jesteśmy cały czas. Chodzi o wolny wybór każdego człowieka. Zatem jaką drogę wybieram - jakie zasady rządzą moimi wyborami? Czy wybieram bierną, wygodną pozycję obserwatora, który nie jest zobowiązany do podejmowania żadnych decyzji? Czy staję po stronie autorytetu władzy i systemu? Czy też wolę stanąć po stronie duchowości, miłości i iść za głosem serca?”.

Anda Munkovica to artystka wybitna, która z niezwykłym mistrzostwem wykorzystuje i uwypukla plastyczne oraz wizualne właściwości szklanej materii. Jej kompozycje, na przemian ekstremalnie dynamiczne i uspokojone urzekają grą świateł i cieni na monochromatycznych powierzchniach.

Ekspozycję uzupełnią filmy prezentowane na ścianach sali – tak graficzne a jednocześnie dynamiczne jak cała wystawa. Całość spowija muzyka (fragment ścieżki dźwiękowej z „Fratres” Arvo Pärta).

Wystawa wprost zawłaszcza widza, wciągając go w zbudowaną przez artystkę filozoficzną narrację. Nie bez znaczenia jest też wirtuozowska wręcz obróbka szkła. Składają się na nią zawiłe i trudne procesy, m.in. barwienie, topienie, gięcie, szlifowanie, cięcie, polerowanie, grawerowanie.

materiały organizatorów

Anda Munkevica – łotewska artystka i projektantka szkła, ur. 1974 r.

W 2000 r. ukończyła studia w Akademii Sztuki Łotewskiej na wydziale projektowania szkła. Od 1999 r. jest oficjalnym członkiem Stowarzyszenia Projektowania Szkła Łotewskiego Związku Artystów Plastyków. Studiowała także w Pilchuck Glass School i Centrum Sztuk Pięknych PRATT - czerpiąc inspirację z Curta Brocka i Jana Mare. Odbyła również szkolenie zawodowe w studiu Marka Eckstranda w Eastlake Glass w Seattle (USA). W 2002r. wraz z wspólnikiem założyła własną pracownię projektowania szkła – AM studio.

W dotychczasowym dorobku ma 2 wystawy indywidualne (na Łotwie i w USA) oraz 25 wystawy grupowych, zorganizowanych w wielu krajach na całym świecie. W ramach przyznawanych stypendiów artystycznych pracowała w Bułgarii, St. Petersburgu, USA, Litwie, Finlandii i Danii.

Jej dzieła znajdują się w wielu światowych kolekcjach, m.in. Corning Museum (USA), Muzeum Sztuki Stosowanej (Ryga, Łotwa). Europejskim Muzeum Szkła Nowoczesnego w Rodental (Niemcy), Glassmuseum Lommel w Belgii, Coganezaki Muzeum Szkła (Japonia), Wszechrosyjskim Muzeum Sztuki i Rzemiosła (Moskwa, Rosja), Lwowskim Narodowym Muzeum Sztuki (Ukraina), Międzynarodowym Studio Szkła Eksperymentalnego (Bardudvarnok, Węgry) oraz zbiorach prywatnych.

Wystawa jest częścią tegorocznej edycji Play With Glass – Europen Glass Festiwal. Więcej o festiwalu tutaj.

WIĘCEJ INFORMACJI