Rzeźba

"Bogdan Biernat - wystawa rysunku i rzeźby" - wystawa w PWSZ

 • star_border
  Wystawa prac artysty rzeźbiarza, długoletniego pedagoga w Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie.
 • schedule
  02 września 2019 (poniedziałek) - 24 października 2019 (czwartek)
 • location_on
  Biblioteka PWSZ (Krosno, Rynek 1, wejście od ul. Blich)
 • note
  Wstęp wolny

Bogdan Biernat (1953 – 2013)

Urodził się 19 września 1953 r. w Rymanowie. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. To właśnie tam spotkał wspaniałego pedagoga, artystę rzeźbiarza Stanisława Tobiasza, dzięki któremu poznaje pierwsze tajniki rzeźbienia. Następnie studia na wymarzonym kierunku, Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1979 r. stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. W tym samym roku obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Koniecznego.

Od 1980 r. samodzielna praca twórcza i pedagogiczna w szkolnictwie artystycznym w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krośnie, gdzie prowadził zajęcia z rzeźby, snycerstwa i rysunku zawodowego.

mat. organizatorów

Nawet w jego obrazach i licznych rysunkach widać rękę rzeźbiarza. Jego rysunki piórkiem czy węglem, często na sporych formatach, to niejednokrotnie pra-rzeźby, projekty wypełniania przestrzeni, jak we wstępie do katalogu „Figury na scenie” pisze znany krośnieński poeta Jan Tulik. Rysunek był ważną pasją w działalności twórczej Bogdana. Od szkicowania węglem czy ołówkiem rozpoczynał zawsze twórcze myślenie o rzeźbie.

Prezentował swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Brał także udział w rzeźbiarskich i malarskich plenerach, był również ich organizatorem.

Za działalność twórczą i pedagogiczną otrzymał nagrody i wyróżnienia, m. in. „Nagroda Prezydenta miasta Krosna w kategorii twórca w 2009 roku za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury”. W czasie swojej pracy pedagogicznej zdobył wszystkie szczeble obowiązujące w szkolnictwie artystycznym, od awansu zawodowego nauczyciela mianowanego po awans zawodowy nauczyciela dyplomowanego. W 2010 roku otrzymał Nagrodę Indywidualną II Stopnia za szczególny wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce, przyznaną przez Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej.

WIĘCEJ INFORMACJI
KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0) forward