Grafika

"Aero" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

  • Jubileuszowa wystawa grafiki Edwarda Salińskiego.
  • 24 października 2024 (czwartek) - 04 stycznia 2025 (sobota)
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • Normalny – 10 zł, ulgowy – 7 zł

Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę grafiki z okazji 50-lecia pracy artystycznej Edwarda Salińskiego "Aero". Wernisaż odbędzie się w czwartek (24 października) o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5, wstęp wolny).

Wystawa jest prezentacją prac, które do tej pory były pokazywane dość rzadko. Aero – cząstka wskazująca na związek znaczeniowy wyrazu z lataniem lub powietrzem. - Wyobraźnia podsuwa mi obrazy iluzyjnie przestrzenne, w których fakturalna organiczność, biologiczność stanowią o ich tajemnicy - mówi artysta. - Wizje przywodzą kosmiczne światy, gdzie zatrzymane w czasie kadry organicznych struktur graficznych z jednej strony są zawieszonym w przestrzeni achromatycznym szumem, z drugiej mikroskopijnymi „atomami”, z których zaraz powstanie jakaś nowa forma życia.

Achromatyczne obrazy wielkości 100×100 cm w oryginale stanowią cyfrowe połączenie grafik „analogowych” z obrazem stworzonym komputerowo.

Edward Saliński

Edward Saliński

Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – dyplom 1974. W roku 2024 obchodzi pięćdziesięciolecie pracy twórczej. Obecna wystawa w Muzeum Rzemiosła w Krośnie jest jedną z kilku prezentacji jubileuszowych. W biografii artystycznej ma 13 wystaw indywidualnych, brał udział w ponad stu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

W latach 1975-2015 był wykładowcą Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, gdzie od 1993 roku prowadził samodzielnie pracownię dyplomującą w zakresie projektowania graficznego. Od 2018 roku do chwili obecnej profesor Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej. Aktualne zainteresowania naukowo-artystyczne oraz dydaktyczne dotyczą szeroko pojętej komunikacji wizualnej.

Twórczość artysty przebiega dwoma pozornie przeciwstawnymi kierunkami. Pierwszy dotyczy tzw. grafiki artystycznej, z której w roku 1974 obronił dyplom i do dnia dzisiejszego jest w kręgu jego zainteresowań. W 1975 roku pojawiła się fascynacja projektowaniem graficznym. Projektował i projektuje plakaty, graficzne opracowania książek, znaki graficzne oraz druki akcydensowe. Przez okres pięćdziesięciu lat obydwa te nurty artystycznej kreacji przebiegały współzależnie i bezkonfliktowo.

Muzeum Rzemiosła
WIĘCEJ INFORMACJI