Tematem 9. edycji konkursu było światło – bez niego fotografia istnieć nie może. Pojmując fotografię jako swoisty język, światło należy wręcz uznać za warunek konieczny do jego artykulacji. Światło jest najważniejszą częścią procesu fotografowania – aparat rejestrując je podczas wykonywania zdjęcia tworzy obraz.
Światło niesie ze sobą jednocześnie energię i informację. Jego źródłem może być zarówno reflektor w studiu, lampa błyskowa jak i tzw. światło zastane – promienie słoneczne, oświetlenie ulic czy żarówki we wnętrzach. Światła i cienie ukazują formę, podkreślają kształt, budują głębię obrazu, oddają nastrój chwili ale i potrafią uchwycić jej niepowtarzalny emocjonalny moment. Dzięki odpowiedniemu światłu, zdjęcie może ujawniać szczegóły, które w inny sposób trudno byłoby w rzeczywistości dostrzec. Właśnie na takie zdjęcia czekano w tej edycji Biennale.
Do konkursu zgłoszono 52 prace, w tym 5 cykli - czyli ogółem 67 zdjęć, które zostały nadesłane przez 17 uczestników. Poza konkursem, do wystawy, 1 osoba zgłosiła 1 pracę (cykl 3 fotografii).
I Nagroda dla Damiana Krzanowskiego za dwie fotografie: Wolność, Zawsze do usług
II Nagroda dla Mateusza Nowaka za fotografię: Człowiek na kładce
III Nagroda - równorzędna dla Patrycji Kowalskiej-Bugno za dwie fotografie o tym samym tytule: Skrawki dnia - odbicia i cienie
III Nagroda - równorzędna dla Pawła Fiejdasza za fotografięz cyklu: Nalot (zdjęcie nr 3)
Nagroda Prezydenta Miasta Krosna: Stanisław Chara za fotografię: LUX PERPETUA.
Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Krosna: Anna Zimka za fotografię: Lampy w uliczce.
Nagroda Dyrektora Muzeum Rzemiosła w Krośnie: Damian Krzanowski za fotografię: Wolność.
Nagroda Publiczności: Mateusz Nowak za fotografię: Człowiek na kładce.
Wyróżnienia: Przemysław Niepokój-Hepnar za fotografię: Przerwa, Marcin Pawiński za fotografię: Opal, Szymon Muszański za trzy fotografie: Z wysokości, Latarnik, Biker, Magdalena Tomkiewicz za trzy fotografię: Zamyślenie.
Grand Prix nie przyznano.
- Każdy konkurs na swój sposób jest jedyny i niepowtarzalny. Stawia ponadto jurorów przed niełatwymi wyborami, a gdzie one - tam emocje. Szczególnie silne, gdy dotyczą ludzi i miejsc nam najbliższych. Dziś niemal każdy dokumentuje rzeczywistość, a utrwalone obrazy pełnią coraz większą rolę i posiadają niezwykłą moc przekazu. 9. Ogólnopolskie Biennale Fotografii. Krosno. Miasto i ludzie - światło - to konkurs, który doskonale sprawdza się jako dokument chwili i stanowi pewne podsumowanie życia miasta i jego mieszkańców.
Wśród nadesłanych prac poruszyły te, które - prócz zalet dokumentacyjnych - zachwyciły nieszablonowym i kreatywnym podejściem do zobrazowania miasta, a główną rolę zgodnie z tematem konkursu pełniło w nich trudne fotograficzne tworzywo, jakim jest światło.
Przy wyborze najlepszych prac, oprócz założeń regulaminowych, wzięte zostały pod uwagę następujące kryteria: przemyślany kadr, pomysłowość i oddanie wyjątkowego nastroju. Fotografie autorstwa Damiana Krzanowskiego przykuły uwagę wszystkich jurorów. Każda praca stanowi świadomą i doskonale zbudowaną kompozycję, w której decydującym bohaterami są światło i człowiek. Obrazy te przyciągają i wyzwalają ciekawość, by jeszcze głębiej wniknąć w przedstawioną rzeczywistość. Miło widzieć dużą wrażliwość nagrodzonych autorów, zmysł obserwacji i umiejętność dostrzegania miejsc poznanych w niecodzienny, wartościowy sposób - komentuje Tomasz Okoniewski (EFIAP, AFRP, AFF), przewodniczący jury.
Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2018.