Sztuka

"70×70²" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

  • Projekt artystyczny nauczycieli akademickich Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu.
  • 14 października 2021 (czwartek) - 13 listopada 2021 (sobota)
  • Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5)
  • 8 zł - normalny, 5 zł - ulgowy

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek (14 października) o godz. 18:00 (wstęp wolny).

Wystawa „70×70²” przygotowana we współpracy Muzeum Rzemiosła w Krośnie z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu jest powiązana z Jubileuszem 70 lat istnienia UTH, który przypadał w 2020 roku. Na wystawie zobaczyć będzie można kilkadziesiąt prac dwudziestu czterech artystów – nauczycieli akademickich, reprezentujących różne dyscypliny sztuki. Prace powstały w ostatnich miesiącach i zostały stworzone specjalnie na tę wystawę.

Małgorzata Strzelec

Jak wyjaśnia dr hab. Hanna Wojdała-Markowska, prof. UTH w Radomiu, zarówno tytuł wystawy, jak również wielkości kwadratowych podłoży o boku długości 70 cm, odnoszą się do wspomnianej liczby. Dla wszystkich uczestników podłoża o tym wymiarze stanowiły bazę do autorskich działań twórczych z różnych obszarów sztuki. Decyzje realizacyjne wiązały się z wykorzystaniem rozmaitych podłoży: płóciennych, papierowych, tekstylnych, tekturowych, pilśniowych – wybranych czy wypreparowanych przez autorów. Każdy z artystów biorących udział w wystawie jest rozpoznawalny poprzez język formy plastycznej, którym się posługuje. To figuracja, geometria, iluzja, metafora, czysta forma, ekspresja materii, eksperymenty, zapisy osobistych idei.

Sądzę jednak, że przekazem nadrzędnym udziału każdego z nas w wystawie "70×70²" jest deklaracja przynależności do wspólnej akademickiej społeczności, którą jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu - podkreśla dr hab. Hanna Wojdała-Markowska.

- Nie było w Krośnie do tej pory tak obszernej wystawy zbiorowej radomskiego środowiska artystycznego. Zainicjowanie współpracy Muzeum Rzemiosła z Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym nie tylko stwarza warunki do zapoznania się z postawami artystycznymi tamtejszych twórców, ale również stać się może przyczynkiem do kolejnych prezentacji środowisk akademickich polskich i zagranicznych uczelni artystycznych - podkreśla Marta Rymar, dyrektorka Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Muzeum Rzemiosła
WIĘCEJ INFORMACJI