Sztuka

5. Karpackie Biennale Sztuki - wystawa w RCKP

WYDARZENIE ODWOŁANE
  • Finisaż wystawy pokonkursowej.
  • 08 marca 2021 (poniedziałek), godz. 17:30
  • RCKP (Krosno, ul. Kolejowa 1)
  • Wstęp wolny

Aktualizacja z 04.03: W związku z rosnącą liczbą zachorowań organizator odwołuje wydarzenie. "Za utrudnienia przepraszamy, a z artystami i publicznością mamy nadzieję spotkać się w przyszłości podczas kolejnej edycji" - czytamy w komunikacie RCKP.

Tegoroczna edycja, co do istoty, nie różni się w żadnym stopniu od poprzednich. Mimo utrudnień związanych z trwającą pandemią nie zabrakło chętnych z Regionu Karpackiego do wzięcia udziału w przeglądzie. Zgłoszone prace malarskie, króre zobaczyć można na wystawie, ukazują wielobarwną paletę artystycznych doznań determinowanych odmienną codziennością. W takich momentach sztuka - zarówno dla artysty, jak i odbiorcy - jest szczególnie potrzebna, a może nawet niezbędna.

Ideą biennale jest przede wszystkim uchwycenie najnowszych tendencji i kierunków w sztukach wizualnych uprawianych przez artystów nieprofesjonalnych. Celem sztuki nieprofesjonalnej nie jest wyłącznie estetyzacja otoczenia, dekoracja przedmiotów. Jest ona także wyrazem indywidualnych przeżyć artysty. W czasie trudnym sztuka pozwala przetrwać artyście, który tworzy i widzowi, który oddaje się kontemplacji. Przeżycie artystyczne i przeżycie estetyczne mają teraz - jak się zdaje - ten sam cel, ocalić od przeczuwanej katastrofy, ukoić ból, oddalić lęk, dać nadzieję. W tym sensie wszystkie prezentowane prace - oprócz tego, iż są w mniejszym czy większym stopniu rejestrem odczuć twórcy - stają się też częścią rytuału przejścia dla patrzącego.

"Uprowadzonej kurze wszystko jest jedno" - 1. miejsce
Błażej Kmonk

Wszystkie prace są niezwykle interesującym przeżyciem ukazującym dzieło sztuki jako nie tylko ponadczasowe, ale także jako żywy organizm, inny świat, który w zależności od nastroju chwili może oddziaływać na różne sposoby. Sztuka dzięki artystycznej wrażliwości jest zawsze szeroko otwartym oknem na inne, niezwykłe światy, w których możemy być sobą.

Każda z prac charakteryzuje się oryginalnością i wyrazistością stylu, wyrazem indywidualnych przeżyć, odzwierciedla wewnętrzną wrażliwość autora, często nawiązując do wątków autobiograficznych, zawiera przesłania światopoglądowe czy dydaktyczne. Różnorodność prac sprawia, że artystów - niezwykle zróżnicowaną grupą - cechuje jednak ta sama rzecz - silna potrzeba tworzenia. W dodatku uprawianie przez nich sztuki jest mocno wplecione w życie codzienne, rodzinne.

W tegorocznym przeglądzie - mimo utrudnień i obostrzeń związanych z pandemią - zgłosiło się dwudziestu trzech artystów, którzy prezentowali 45 prac. Zostały przyznane trzy główne nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce, a także sześć wyróżnień.

WIĘCEJ INFORMACJI