Zasłużeni miastu i kulturze. Nagrody 2016

Prezydent Krosna wręczył medale "Za zasługi dla Krosna" - najbardziej prestiżową nagrodę miejską. Rozdał też nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury.
Medale "Za zasługi dla Krosna" oraz nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury wręczono podczas uroczystej sesji rady miasta (4.06)

Dni Krosna Miasta Szkła to czas kiedy samorządowcy wyróżniają osoby, które szczególnie działają na rzecz Krosna. Także i w tym roku prezydent Krosna przyznał nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury oraz medale „Za zasługi dla Krosna”.

Nagroda Prezydenta Miasta Krosna przyznawana jest osobom związanym ze środowiskiem naszego miasta, za szczególne osiągnięcia artystyczne. Wręczana jest już po raz 14. Obecnie w dwóch kategoriach: za wybitne osiągnięcia i całokształt działalności.

Wnioskodawcami nagród były: instytucje kultury, stowarzyszenia, szkoły artystyczne oraz Komisja Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna. W tym roku zgłoszono 10 kandydatów.

Zespół Tańca Współczesnego „Strecz” – nagroda za wybitne osiągnięcia

Zespół Tańca Współczesnego „Strecz” pracuje głównie w oparciu o technikę tańca współczesnego, ale w repertuarze ma również układy estradowe. Ma w swoim dorobku wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich festiwalach i konkursach, tylko w 2015 r. zdobył m.in. I miejsce na IX Festiwalu Tańca Euro Dance w Nałęczowie, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu „Intermedium”, I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Tańca „O Laur Rzecha” w Rzeszowie, I nagrodę w Europejskim Festiwalu Sztuki „Pižo a Penda” Sáatoraljaújhely-Humenné-Michalowce. Absolwenci zespołu często kontynuują drogę taneczną, m.in. na PWST w Krakowie, często sami są instruktorami i prowadzą swoje zespoły. Obecnie zespół obchodzi 15-lecie powstania, składa się z trzech grup i liczy 29 osób.

Nagrodę kultury otrzymał zespół Strecz i jego inicjatorka Sabina Wójcik-Grygolec

Sabina Wójcik-Grygolec - nagroda za wybitne osiągnięcia

Założycielka, choreografka i instruktorka Zespołu Tańca Współczesnego „Strecz”, działającego przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza. Obecnie zespół skupia młodzież, która doskonali swoje umiejętności w dziedzinie tańca, bierze udział w konkursach i przeglądach. W swoim 15-letnim dorobku ma wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich festiwalach i konkursach.

Aniela Sereda - nagroda za wybitne osiągnięcia

Aniela Sereda z nagrodą w dziedzinie kultury. Nagrody i medale wręczali: Piotr Przytocki, prezydent Krosna wraz ze swoim zastępcą Bronisławem Baranem oraz Zbigniew Kubit, przewodniczący Rady Miasta Krosna

Aniela Sereda ma na swoim koncie sukcesy od szkoły podstawowej, kiedy to równocześnie doskonaliła swoje umiejętności na dwóch instrumentach: fortepianie i saksofonie. Co roku reprezentuje swoją szkołę i miasto na wielu konkursach i koncertach pianistycznych. Swój talent doskonali na warsztatach pod okiem wybitnych pedagogów. W 2015 r. wiele koncertowała oraz zdobywała nagrody w ważnych konkursach muzycznych, m.in. na IV Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym zdobyła 1. miejsce, na III Ogólnopolskim Pianistycznym Konkursie Muzyki Polskiej w Skierniewicach zdobyła 2. miejsce oraz na X Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w Jaśle zdobyła 1. miejsce. Aniela jest objęta programem pomocy wybitnie uzdolnionych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci w roku szkolnym 2015/2016.

Przemysław Niepokój–Hepnar - nagroda za wybitne osiągnięcia

Przemysław Niepokój–Hepnar

Artysta, fotografik, członek Fotoklubu RCKP w Krośnie, członek nadzwyczajny Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej, założyciel Forum Krośnieńskiego Fotografów FOTOKROSNO. Jego misją jest propagowanie małej ojczyzny w kraju i za granicą, jako miejsca przyjaznego dla ludzi oddanych artystycznej pasji. W 2015 roku był laureatem ok. 30 nagród o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim. Najwyższą rangą cieszyły się konkursy: Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic, którego był finalistą, Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne w Olsztynie, gdzie otrzymał wyróżnienie, Krajowy Salon Fotografii Artystycznej w Żarach – 3. nagroda. Uwieńczeniem jego osiągnięć i potwierdzeniem wysokiej rangi było otrzymanie tytułu Artysty Fotografa Rzeczypospolitej Polskiej oraz otrzymanie prestiżowego Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Zbigniew Więcek - nagroda za całokształt działalności

Zbigniew Więcek

Geograf, kolekcjoner, antykwariusz, choreograf, działacz społeczny i kulturalny. Przez wiele lat prowadził zespoły taneczne m.in. „Pogórzanie” przy KHS, Pogórzanie w Głowience, „Polanie” przy Szkole Podstawowej nr 7 i inne. Zajmował się zbieraniem folkloru Pogórza Karpackiego i Beskidu Niskiego. Od wielu lat działa społecznie w dziedzinie upowszechniania kultury, wykorzystując własne kolekcje numizmatyczne, filatelistyczne i filokartystyczne. Posiada interesujący zbiór medali, orderów i odznaczeń, ciekawe regionalia związane z Krosnem i regionem. W oparciu o swoją kolekcję widokówek, zdjęć i starych dokumentów wydał wiele publikacji, m.in. „Krosno na starych pocztówkach”, „Krosno w czasie okupacji” i inne. Kulturę i historię regionu propaguje podczas wystaw w artykułach publikowanych w czasopismach regionalnych. Za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Posiada liczne medale i odznaki. W 2015 r. otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Brązowy Krzyż Bene Merenti – Dobrze Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego”.

Medalami „Za zasługi dla Krosna” honorowane są osoby lub organizacje, które w szczególny sposób zasłużyły się miastu lub dzięki którym miasto zostało zauważone w kraju i poza granicami. Oto nagrodzeni w tym roku:

Stanisław Pomprowicz

Stanisław Pomprowicz

Medal otrzymał za szczególne zaangażowanie w upamiętnianie historii Krosna i regionu, działania na rzecz ochrony pamięci narodowej oraz krzewienie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży. Nietuzinkowy człowiek od wielu lat aktywnie zaangażowany w życie społeczne Krosna i regionu. Działał w Radach Narodowych i ich organach w Rzeszowie i Krośnie. Pracował w krośnieńskim samorządzie lokalnym, zajmując wysokie stanowiska w Radzie Osiedla „Zachód” i „Południe”. Aktywnie zaangażowany w działalność wielu organizacji pozarządowych. Popularyzator historii oraz etosu Armii Krajowej. Zaangażowany w budowę pomnika upamiętniającego Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu „Podkarpacie”. Ufundował stypendia dla krośnieńskich licealistów. Za swoją długoletnią działalność uhonorowany został odznaczeniem „Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej”, odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz nagrodą honorową IPN „Świadek Historii”.

Ks. Dariusz Wilk

Ks. Dariusz Wilk

Przełożony generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła medal otrzymał za trud i zaangażowanie w pracę na rzecz krośnieńskiego szkolnictwa, promocję Krosna oraz inicjatywy społeczne integrujące mieszkańców Krosna. Ksiądz Michalita, absolwent Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie. Od 2001 r. ściśle związany z Krosnem, gdzie pełni obowiązki dyrektora Katolickiego Gimnazjum Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Bronisława Markiewicza. Od 25 kwietnia br. przełożony generalny Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła. Ekspert z Listy Ministerstwa Edukacji Narodowej w zakresie teologii, oligofrenopedagogiki i zarządzania oświatą. Z inicjatywy ks. Dariusza Wilka w Krośnie od trzech lat organizowany jest Orszak Trzech Króli.

Nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kuliga

Nadbryg. w st. spocz. Bogdan Kuliga

Medal za szczególny wkład pracy włożony w rozwój nowoczesnego systemu ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta Krosna. W swojej karierze zawodowej przez dwadzieścia lat pełnił służbę w Krośnie. W 1999 r. powołany na stanowisko Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie. W 2006 r. powołany na zastępcę Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie, a w 2011 r. na Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W 2014 r. otrzymał nominację na stopień nadbrygadiera. Mimo kolejnych awansów zawsze wspierał jednostkę macierzystą oraz OSP z terenu miasta Krosna. Dzięki jego staraniom krośnieńscy strażacy pozyskali kilkanaście samochodów ratowniczych oraz kontenerową komorę dymową. W komorze prowadzone są szkolenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz członków ochotniczych straży pożarnych z miasta Krosna i całego powiatu krośnieńskiego.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)