Wyższa szkoła pilotażu

Zawód pilota zdobyty w krośnieńskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej? Dlaczego nie. Z takiego szkolenia będą mogli korzystać najlepsi studenci uruchamianej właśnie nowej specjalności: mechanika lotnicza i pilotaż. Trwa jeszcze rekrutacja.
Najlepsi studenci mechaniki lotniczej i pilotażu na PWSZ będą mogli zostać pilotami. Na zdjęciu: kabina samolotu An-2 zwanego popularnie "Antkiem"

W tym roku dla studentów rozpoczynających naukę na krośnieńskiej PWSZ, uczelnia przygotowała około 1300 miejsc. Liczba ta może się jeszcze powiększyć, wszystko zależy od ilości chętnych. Dla nich uczelnia przygotowała nowe specjalności. Władze PWSZ liczą się również ze spadkiem ilości studentów na niektórych kierunkach.

- Młodzież dzisiaj bardzo aktywnie śledzi rynek pracy - te specjalności i kierunki kształcenia, które nie gwarantują zatrudnienia po ukończeniu studiów, są wybierane mniej chętnie - informuje Franciszek Tereszkiewicz, kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie. - To nas cieszy, bo mamy ambicje, żeby odpowiadać na potrzeby regionu, potrzeby młodzieży i dostosowywać naszą ofertę kształcenia do oczekiwań tych różnych podmiotów.

Kierunkiem, który wpisuje się w potrzeby rynku jest funkcjonujące już drugi rok budownictwo. Nie brakuje też nowości, które będą uruchomione dopiero od nowego roku akademickiego. Są to studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowa maszyn. W ramach tego kierunku uczelnia proponuje trzy bardzo atrakcyjne specjalności:
1. obrabiarki sterowane numerycznie,
2. mechatronika i diagnostyka samochodowa,
3. mechanika lotnicza i pilotaż.

Na uwagę zasługuje zwłaszcza ta ostatnia, szczególnie w kontekście rozwoju krośnieńskiego lotniska i przemysłu lotniczego. Uczelnia wiąże z tą specjalnością duże nadzieje. - Przemysł lotniczy zarówno w Polsce, jak i w Europie znajduje się w stanie zapaści. Brakuje personelu, który produkuje statki powietrzne i tego, który je obsługuje, brakuje mechaników, specjalistów od awioniki - mówi Franciszek Tereszkiewicz. Dlatego PWSZ w porozumieniu z Politechniką Rzeszowską i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie postanowiła otworzyć nową specjalność kształcenia na kierunku: mechanika i budowa maszyn - mechanika lotnicza z pilotażem.

- Liczymy, że do uczelni przyjdą pasjonaci lotnictwa nie tylko z naszego regionu. Dla najlepszych studentów oferujemy kształcenie w dziedzinie pilotażu - zachęca kanclerz. - Chcemy, żeby te umiejętności zdobywała elita naszych studentów, to znaczy ci, którzy osiągną najwyższe wyniki w studiowaniu i będą mieli potwierdzony odpowiedni stan zdrowotny - wyjaśnia.

Przemysł lotniczy, szczególnie w podkarpackiej Dolinie Lotniczej, potrzebuje specjalistów - PWSZ chce ich szkolić

Na przyjęcie studentów nowej specjalności aktualnie przygotowywana jest niezbędna infrastruktura i laboratoria. Władze uczelni nie wykluczają też kupna własnego samolotu. - Myślimy o tym, ale jeśli ta specjalność się rozwinie. W pierwszym etapie będziemy współpracować z firmami, które zajmują się kształceniem pilotów, są do tego odpowiednio przygotowane i uzyskują dobre wyniki - informuje Franciszek Tereszkiewicz.

Drugą atrakcyjną, nową specjalnością PWSZ jest mechatronika i diagnostyka samochodowa. Taka specjalność pojawiła się w ofercie uczelni, gdyż w naszym codziennym życiu spotykamy się z coraz większą liczbą urządzeń wysoko zaawansowanych technologicznie i wymagających odpowiedniego serwisowania. W tym kierunku bardzo dynamicznie rozwinął się przemysł związany z obsługą samochodów.

- Samochody są w dużym stopniu zautomatyzowane, wyposażone w rozliczne instalacje elektroniczne. Wiemy, że w obecnych serwisach samochodowych brakuje dobrze przygotowanych specjalistów, którzy mogliby te złożone układy elektroniczne w samochodach obsługiwać - mówi kanclerz PWSZ. - Wiemy też, że młodzież na poziomie szkoły średniej chętnie wybiera mechanikę samochodową, ale obawiam się, że wobec złożoności problematyki, przygotowanie na poziomie technikum czy liceum zawodowego, wkrótce może okazać się niewystarczające - prognozuje.

Naturalną drogę do PWSZ będą mieli absolwenci Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 (dawnego "Mechanika"). Z tą szkołą uczelnia ma podpisane porozumienie w zakresie kształcenia, korzysta z laboratoriów "Mechanika". PWSZ liczy również na absolwentów innych technicznych szkół z regionu. - PWSZ w Krośnie będzie na pewno jedną z nielicznych, kształcących w takim profilu - zapewnia Franciszek Tereszkiewicz.

Rekrutacja na kierunek mechanika i budowa maszyn ciągle trwa (na studia stacjonarne do 16 września, na studia niestacjonarne do 26 września). Wybór specjalności odbywa się w trzecim semestrze studiów.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)