Wymień sobie termometr

Od kwietnia rtęciowe termometry i ciśnieniomierze zostaną wycofane z aptek. Wymaga tego Unia Europejska. Stare termometry mieszkańcy Krosna będą mogli wymienić na elektroniczne. Zamiast kilkunastu złotych zapłacą za nie tylko około 4 zł. Wymiana rozpocznie się za kilka tygodni.
Tak wygląda termometr rtęciowy...

Początkiem kwietnia wchodzi w życie nowe prawo, które zabrania sprzedawania urządzeń zawierających ciekłą rtęć. Dotyczy to m. in. termometrów do mierzenia temperatury ciała. Nie będzie ich już można kupić w aptekach. Tych, które mamy, możemy jeszcze używać, ale Krosno już teraz przygotowuje się do ich zbiórki.

Za kilka tygodni miasto wspólnie z rzeszowskim Cefarmem rozpocznie specjalną akcję. Każdy mieszkaniec Krosna, który posiada rtęciowy termometr, będzie mógł przynieść go do apteki, a w zamian za symboliczną opłatę otrzyma nowy termometr elektroniczny. - Taki termometr kosztuje kilkanaście złotych. Osoby, które zdadzą stary, będą mogły kupić nowy za około 3-4 zł - informuje Krzysztof Smerecki, sekretarz Urzędu Miasta Krosna. - Sądzę, że to będzie atrakcyjna oferta dla mieszkańców naszego miasta - dodaje.

Dokładność pomiaru za pomocą termometru elektronicznego jest taka sama. Cała czynność trwa krócej, co jest istotne szczególnie w przypadku mierzenia temperatury dzieciom.

... a tak elektroniczny

Rtęć i większość jej związków jest silnie trująca i stanowi częste zanieczyszczenie środowiska. Jej najbardziej toksyczną formą jest metylortęć. Łatwo przenika do środowiska, szczególnie do wody. Rtęć wchłania się również przez drogi oddechowe. Zatrucie może powodować uszkodzenie mózgu i nerwów, nerek, zaburzać koordynację i widzenie, prowadzić do śmiertelnej niewydolności oddechowej. - W średniowieczu ze związków rtęci alchemicy tworzyli bardzo silne trucizny. Wielu dynastii królewskich dotknęło nieszczęście otrucia takimi związkami - mówi Krzysztof Smerecki.

Niebezpieczne jest rozbicie rtęciowego termometru. Nawet tak mała ilość, jak 1 g rtęci może skazić powietrze w całym pomieszczeniu. Jeśli zdarzy się taki wypadek, "kulki" rtęci należy zebrać przy pomocy zakraplacza do oczu lub sztywnego papieru. Razem ze skażonymi przyborami zamknąć w szczelnym plastikowym worku lub szklanym słoiku. Informacje na temat najbliższego miejsca składowania rtęci można uzyskać w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Zbiórką rtęciowych termometrów w Krośnie zajmą się cztery apteki Cefarm Rzeszów przy ulicach: Czajkowskiego 1, Wojska Polskiego 41, Kolejowa 2a, ul. Paderewskiego 6a.

Akcja współfinansowana jest z budżetu miasta.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)