Osób uprawnionych do głosowania jest w Krośnie 39 404. Idąc do lokalu wyborczego należy pamiętać, aby zabrać ze sobą dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. W lokalu wyborczym każdy krośnianin otrzyma 3 karty do głosowania.
Lokale wyborcze będą czynne dłużej, nie jak dotychczas do 20.00, ale do 22.00. Ci, którzy dotąd spełniali obywatelski obowiązek wcześnie rano, tym razem muszą poczekać do godziny 8.00 - wtedy lokale wyborcze będą otwierane. Do czasu zamknięcia lokali obowiązuje cisza wyborcza.
Rada Miasta
Karta do głosowania w wyborach do Rady Miasta ma biały kolor. Aby oddać ważny głos podczas wyboru kandydata, należy postawić znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska kandydata - uwaga - z jednej tylko listy kandydatów. Jeżeli "x" postawimy obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos także jest ważny. Uznaje się wtedy, że został oddany na daną listę, a pierwszeństwo przysługuje temu z "zaznaczonych" kandydatów, który znajduje się najwyżej na liście.
Głos będzie nieważny, jeżeli wyborca zagłosuje na kandydatów z różnych list albo nie postawi znaku "x" przy nazwisku żadnego kandydata.
Sejmik Województwa
Karta do głosowania jest koloru niebieskiego. Ważny głos będzie wtedy, gdy wyborca postawi znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata z jednej tylko listy kandydatów. Podobnie jak w przypadku wyborów do Rady Miasta, jeżeli znak "x" postawimy obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos także jest ważny.
Głos będzie nieważny, jeżeli wyborca zagłosuje na kandydatów z różnych list lub nie postawi znaku "x" przy nazwisku żadnego kandydata.
Prezydent miasta
Karta do głosowania ma kolor różowy. Aby głos był ważny, należy postawić znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego kandydata.
Głos będzie nieważny, gdy nie wybierzemy żadnego kandydata lub oddamy głos na więcej niż jednego.
Dopisanie czegokolwiek na kartach do głosowania (poza kratką) nie wpływa na ważność głosu.
Dla wszystkich osób niepełnosprawnych, chcących zagłosować w wyborach samorządowych Urząd Miasta Krosna organizuje dowóz do lokali wyborczych. Osoby zainteresowane powinny skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Obywatela w Urzędzie Miasta Krosna pod numerem telefonu 13 43 675 43 w dniu wyborów i umówić się co do godziny dowozu do lokalu wyborczego. Transport jest bezpłatny.
W czasie głosowania wyborcom niepełnosprawnym mogą w lokalu wyborczym pomagać inne osoby. Niewidomi, niesłyszący oraz ci, którzy nie są w stanie samodzielnie zagłosować na swojego kandydata, mogą przyjść z osobą towarzyszącą, która za nie postawi krzyżyk na karcie do głosowania. Może to zrobić także każda inna osoba poproszona o pomoc przez osobę niepełnosprawną, za wyjątkiem członka obwodowej komisji wyborczej i męża zaufania.
Mandaty w Radzie Miasta oraz Sejmiku Województwa dzieli się na zasadzie proporcjonalności. W zależności od tego, ile osób zagłosuje na daną listę, tylu proporcjonalnie kandydatów zostanie radnymi. W tym przypadku obowiązuje jednak 5-procentowy próg wyborczy. Dopiero po jego przekroczeniu dany komitet może uczestniczyć w podziale mandatów. Postawiony krzyżyk - przy nazwisku wybranego kandydata oznacza oddanie głosu na listę, ale równocześnie wskazanie tej osoby z pierwszeństwem do uzyskania mandatu.
Jeśli któryś kandydat na prezydenta uzyska ponad 50 procent poparcia, wybory zakończą się w pierwszej turze. Jeśli nie, wszystko rozstrzygnie się podczas drugiej tury, dwa tygodnie później (5.12).
- W tych wyborach, jak w żadnych innych, liczy się naprawdę każdy głos - podkreśla Anna Plewicka-Szymczak z Fundacji im. Stefana Batorego - organizacji pozarządowej, która wspólnie z innymi uczestniczy w akcji "Masz Głos, Masz Wybór", zachęcającej mieszkańców do udziału w wyborach. - W latach ubiegłych, jak informuje Państwowa Komisja Wyborcza, były gminy, gdzie o wyborze kandydata czy kandydatki na wójta czy burmistrza decydowały pojedyncze głosy. Dlatego znane nam wszystkim wypowiedzi: "Nie idę, bo mój głos się nie liczy", są nieprawdą.
To od włodarzy naszych miast i wsi zależeć będzie, jak będą inwestowane pieniądze w rozwój każdego zakątka w Polsce. Czy będą nowe inwestycje drogowe, jak zaopatrzone będą szpitale, czy będą boiska dla uczniów, czy powstanie nowy żłobek, czy powstaną plany zagospodarowania przestrzennego? Jak sejmiki wojewódzkie podzielą miliardy euro z Regionalnych Programów Operacyjnych. - Dlatego każdy głos ma znaczenie i może zdecydować o przyszłości naszego otoczenia - podkreśla Anna Plewicka-Szymczak.