Wybierz sobie senatora

W najbliższą niedzielę (22.06) wybory uzupełniające do Senatu w okręgu krośnieńsko-przemyskim. O mandat po zmarłym senatorze PiS Andrzeju Mazurkiewiczu będzie walczyło 12 kandydatów. Przedstawiamy ich sylwetki.
Według sondaży największe szanse na zwycięstwo mają ci dwaj kandydaci - Stanisław Zając i Maciej Lewicki

W wyborach startują osoby z Podkarpacia - w tym dwie z Krosna (Wacław Posadzki i Tadeusz Kaleniecki), ale nie brak też tzw. spadochroniarzy, czyli polityków, którzy nie są związani z naszym województwem. Należy do nich m.in. Andrzej Lepper, Krzysztof Rutkowski, Marek Jurek czy Mirosław Orzechowski. Wszyscy to politycy, którzy do niedawna nie schodzili z pierwszych stron gazet i głównych wydań programów informacyjnych, ale po porażce w poprzednich wyborach znaleźli się na marginesie życia politycznego. Teraz dzięki wyborcom z Podkarpacia chcą do niego wrócić.

Kampania wyborcza była niezwykle intensywna. Krosno, jak i całe Podkarpacie przeżywało prawdziwy najazd czołowych polityków partii, które wystawiły swych kandydatów. Przyjechali tu m.in. były premier Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, Leszek Miller i Wojciech Olejniczak.

Oto sylwetki kandydatów:

Marek Jurek - Prawica Rzeczypospolitej

Marek Jurek

Ma 48 lat, urodził się w Gorzowie Wielkopolskim. Z wykształcenia historyk. Jeden z założycieli Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego. W latach 2001-2005 był posłem z Podkarpacia (PiS). Po wyborach w 2005 roku został marszałkiem Sejmu. W kwietniu po odrzuceniu przez Sejm projektu zmiany Konstytucji RP w sprawie ochrony życia poczętego i konflikcie z Jarosławem Kaczyńskim został odwołany z tej funkcji. Zrezygnował wtedy również z członkowska w PiS. Założył Prawicę Rzeczypospolitej. W przedterminowych wyborach jesienią 2007 roku bez powodzenia startował do Senatu z komitetu Prawica Marka Jurka. Żonaty, ma trójkę dzieci. Mieszka pod Piasecznem.

Tadeusz Kaleniecki - Polska Lewica

Tadeusz Kaleniecki

Ma 59 lat, pochodzi w Wałbrzycha. Mieszka w Krośnie. Z wykształcenia ekonomista. Ukończył Szkołę Chorążych Wojsk Personelu Lotniczego w Dęblinie oraz studia na Wydziale Turystyki Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Warszawie. Zawodowy żołnierz latający na samolotach odrzutowych, po wypadku lotniczym przeniesiony do rezerwy. Należał do PZPR. W latach 80. zasiadał w radzie krajowej Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Od 1993 pracował w prywatnych przedsiębiorstwach. W latach 1998-2001 był radnym Krosna. W latach 2001-2005 sprawował mandat posła z okręgu krośnieńskiego - wybrany z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Bez powodzenia startował do Sejmu w 2005 r. Teraz związany z Polską Lewicą, nową formacją Leszka Millera. Były prezes Krośnieńskiego Klubu Żużlowego, honorowy członek Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych, Generalny Honorowy Dyrektor Górniczy, obecnie Prezes Stowarzyszenia Polski Dom Europejski - Oddział Podkarpacki w Krośnie. Żonaty, ma troje dzieci.

Jan Kułaj - Partia Demokratyczna - demokraci.pl

Jan Kułaj

Ma 50 lat i pochodzi z Jarosławia. Rolnik. Od 1979 roku należał do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Od marca 1981 r. pierwszy przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". W grudniu 1981 r. internowany, przetrzymywany w Konstancinie-Jeziornie. Po zwolnieniu w kwietniu 1982 wycofał się z działalności opozycyjnej. W 1986 wszedł do Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa Wojciechu Jaruzelskim. Pod koniec lat 90. był członkiem Partii Ludowo-Demokratycznej. Prowadzi indywidualne gospodarstwo rolne w Cieszacinie Wielkim koło Jarosławia.

Andrzej Lepper - Samoobrona

Andrzej Lepper

Ma 54 lata, pochodzi spod Słupska. W latach 1976-1980 pracował w PGR-ach na stanowiskach kierowniczych. Od 1977 do 1980 roku należał do PZPR. W 1991 roku założył związek zawodowy Samoobrona, a rok później partię o tej samej nazwie. W latach 90-tych organizował blokady dróg i protesty, negując w ten sposób dokonania rządu. W 2001r. był radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. Kilkakrotnie startował w wyborach prezydenckich. Poseł Samoobrony w latach 2001 - 2005 - przez kilka tygodni wicemarszałek Sejmu. W 2004 r. był eurodeputowanym. Po wyborach w 2005 r. został wicemarszałkiem Sejmu, a rok później ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz wicepremierem w rządzie najpierw Kazimierza Marcinkiewicza, a następnie w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Zdymisjonowany w lipca 2007 w związku z tzw. aferą gruntową. Bez powodzenia startował w ubiegłorocznych wyborach, jego partia nie przekroczyła progu wyborczego.

Wielokrotnie skazywany w procesach karnych i cywilnych, m.in. za znieważenie polityków i organizowanie nielegalnych blokad dróg. Toczą się przeciwko niemu również procesy w sprawie tzw. seksafery i wysypania zboża. Prowadzi gospodarstwo rolne pod Darłowem.

Maciej Lewicki - Platforma Obywatelska

Maciej Lewicki

Ma 53 lata, pochodzi z Kielc. Lekarz. W 1980 roku ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Został lekarzem wojskowym w Przemyślu. Obecnie pracuje jako ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Wojskowego w Przemyślu. Radny sejmiku województwa podkarpackiego ( w 2002 roku z ramienia PSL, w 2006 wybrany z PO). Pracuje w Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej oraz Komisji Rewizyjnej. Popierał przekazanie krośnieńskiego lotniska w ręce samorządu, utworzenie w Krośnie oddziału hemodynamiki, a także starania miasta o dofinansowanie boiska w ramach rządowego programu "Moje boisko Orlik 2012". W ubiegłym roku nie udało mu się zdobyć mandatu senatora. Bezpartyjny. Żonaty, ma trzech synów. Mieszka w Ostrowie koło Przemyśla.

Mirosław Orzechowski - Liga Polskich Rodzin

Ma 51 lat, pochodzi z Łodzi. Z wykształcenia scenarzysta i dziennikarz. Absolwent Instytutu Teologicznego w Łodzi, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1998 roku w Łodzi był radnym. W 2002 roku został wiceprezydentem tego miasta, doprowadził mi. in. do zakazu organizowania Parady Wolności. Dostał się do Sejmu w 2006 na miejsce Ewy Sowińskiej, która została Rzecznikiem Praw Dziecka. W Rządzie Marcinkiewicza i Kaczyńskiego był wiceministrem oświaty. Opowiadał się za wprowadzeniem ustawy mającej "zakazywać propagowania homoseksualizmu" w szkołach oraz m.in. za zwolnieniem z pracy nauczycieli, którzy ujawnią taką orientację. Należy do Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, był założycielem i prezesem Katolickiego Klubu im. św. Wojciecha, współtwórcą i przewodniczącym Stowarzyszenia "Wspólnota Łódzka". Autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych. W ubiegłorocznych wyborach nie dostał się do Sejmu.

Wacław Posadzki - Sojusz Lewicy Demokratycznej

Wacław Posadzki (na zdjęciu w środku)

Ma 59 lat. Krośnianin. Jest właścicielem firmy handlowej MAX-POL w Krośnie, a także wiceprezesem Podkarpackiej Izby Gospodarczej. Działa także w Polskiej Agencji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i Podkarpackim Stowarzyszeniu "Dom Europejski". W wyborach parlamentarnych w 2007 roku nie zdobył mandatu z listy koalicji Lewicy i Demokratów. Jest żonaty, ma troje dzieci.

Krzysztof Rutkowski - Komitet Krzysztofa Rutkowskiego

Krzysztof Rutkowski

Ma 48 lat, urodził się w Teresine pod Warszawą. W latach 80-tych służył w Milicji Obywatelskiej i w warszawskim oddziale ZOMO. W latach 1990-2001 kierował Biurem Detektywistycznym "Rutkowski", w 2002 został właścicielem Biura Doradczego "Rutkowski". W wyborach parlamentarnych w 2001 r. uzyskał mandat posła z listy Samoobrony w okręgu łódzkim, później wystąpił z klubu parlamentarnego tej partii. W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 bez powodzenia kandydował z listy koalicji Krajowej Partii Emerytów i Rencistów i Partii Ludowo-Demokratycznej. W 2005 roku również nie dostał się do Sejmu z PSL. W lipcu 2006 został zatrzymany przez funkcjonariuszy ABW, a następnie tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniem m.in. o pranie brudnych pieniędzy oraz poświadczanie nieprawdy. Zwolniony w maju 2007 za poręczeniem majątkowym. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Stanisław Sagan - Stronnictwo Demokratyczne

Ma 57 lat. Prawnik, naukowiec. Prorektor Uniwersytetu Rzeszowskiego. Specjalizuje się w dziedzinie prawa konstytucyjnego, ustrojów państw europejskich. Przetłumaczył na język polski konstytucje Austrii, Norwegii, Islandii oraz Słowacji. Za działalność na rzecz polskich i ukraińskich studentów został uhonorowany przez ukraińską uczelnię - Berdiański Uniwersytet Managementu i Biznesu - doktoratem honoris causa. Tytuł doktora honoris causa otrzymał także od uniwersytetu w Mikołajewie. Jest prezydentem Stowarzyszenia Uniwersytetów Regionu Karpackiego.

Jerzy Bogusław Wróbel - Polska Partia Pracy

Ma 41 lata, pochodzi spod Rzeszowa. Od 27 lat pracuje w rzeszowskim Zelmerze, jest tam przewodniczącym Związku Zawodowego Sierpień 80. Od 1999-tego roku jest szefem podkarpackich struktur tego związku. Przewodniczy również regionalnym strukturom Polskiej Partii Pracy. Bez powodzenia startował już w poprzednich wyborach parlamentarnych i samorządowych, ale o mandat senatora ubiega się pierwszy raz.

Zygmunt Wrzodak - Narodowy Kongres Polski

Zygmunt Wrzodak

Ma 49 lat, urodził się w Budach Zaklasztornych ( woj. mazowieckie). Z wykształcenia technik mechanik. W 1980 przystąpił do NSZZ "Solidarność", zasiadał we władzach związku, kierował jego strukturami w zakładach mechanicznych Ursus. W latach 90. należał do Ruchu Odbudowy Polski. W 2001 r. związał się z Ligą Polskich Rodzin. Z listy tej partii w 2001 uzyskał po raz pierwszy mandat posła z okręgu rzeszowskiego. W 2005 po raz drugi został wybrany na posła. Pełnił funkcję przewodniczącego Rady Politycznej Ligi Polskich Rodzin. W 2005 na skutek konfliktu z Romanem Giertychem został odwołany i usunięty z LPR. Prezes powstałej w 2007 r. partii Narodowy Kongres Polski. W wyborach w 2007 roku startował do Sejmu z rzeszowskiej listy Samoobrony. Nie zdobył mandatu. Mieszka w Skierniewicach.

Stanisław Zając - Prawo i Sprawiedliwość

Stanisław Zając

Ma 59 lat, pochodzi ze Święcan. Prawnik. Był sędzią Sądu Rejonowego w Jaśle, a od 1980 roku wykonuje zawód adwokata w Krośnie i Jaśle. Doradca Solidarności. Obrońca w licznych procesach politycznych. Po 1989 roku należał do Zjednoczenia Chrześcijańsko Narodowego. Był posłem Wyborczej Akcji Katolickiej (1991-1993) i Akcji Wyborczej Solidarność (1997-2001). W tej kadencji pełnił również funkcję wicemarszałka Sejmu. W latach 2002-2005 był radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 roku, otrzymał mandat poselski z ramienia PiS, uzyskując najwyższy wynik w województwie podkarpackim. Od ubiegłego roku również jest posłem tej partii. Pracuje w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Kultury Fizycznej i Sportu. Mieszka w Jaśle. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Z wyścigu o mandat senatorski zrezygnowała Maria Zbyrowska, była liderka Samoobrony na Podkarpaciu.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)