Wszystko idzie źle. PiS-u program dla Krosna

Kampania wyborcza - kolejna odsłona. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości - Paweł Krzanowski przedstawił "swoją drużynę" i tym razem bardzo rozbudowany program wyborczy. Krytykowano obecne władze. Za niepotrzebny uznano most na ul. Asnyka i park linowy.
Paweł Krzanowski - kandydat PiS na prezydenta Krosna. Obok niego Piotr Dymiński - dziennikarz tygodnika "Nasz Głos" i jednego z serwisów internetowych, a jednocześnie kandydat na radnego

Prawie dwie godziny trwała kolejna zwołana przez PiS konferencja prasowa. Kandydaci do Rady Miasta - z ubiegającym się także o fotel prezydenta Pawłem Krzanowskim na czele - przedstawili program, który chcą realizować po 21 listopada.

Podczas pierwszych spotkań z dziennikarzami kandydat na prezydenta przedstawił 16 punktów programu wyborczego. Tym razem we współpracy z kandydatami na radnych przygotowano szczegółowy, blisko 60-punktowy plan. PiS chce m.in. poprawić pracę Urzędu Miasta, inwestować w infrastrukturę, lepiej zadbać o bezpieczeństwo w mieście i inaczej promować miasto.

- Nasi urzędnicy będą uczciwie i przystępnie z państwem rozmawiać. Dziś nie zawsze tak bywało. Ale skąd może się dobrze dziać, skoro pan prezydent potrafi radnych nazywać hamulcowymi, że plują do zupy - mówił obecny radny i jednocześnie kandydat Wojciech Kolanko.

Wojciech Kolanko - kontrowersyjny radny PiS, dentysta i zapalony tenisista

PiS chciałby też usprawnienia pracy Rady Miasta przez zakup laptopów. - To oszczędność czasu i pieniędzy, a przy tym poprawa bezpieczeństwa. Nie trzeba byłoby zatrudniać funkcjonariuszy straży miejskiej jako kurierów do dostarczania radnym materiałów na sesje - mówi Grzegorz Gorczyca.

Taki pomysł miał już miejsce w Radzie Miasta poprzedniej kadencji. Pojawił się wtedy, gdy radni PiS mieli kłopoty z odtworzeniem na komputerze materiałów dotyczących Tesco, które były zapisane na płycie CD. Wacław Mika (Klub SLD) mówił wtedy: - Panowie wiecują, to ja też będę wiecował. Na początku kadencji powiedziałem: kupmy radnym laptopy i ściągajmy opłatę z diet. Nie było zainteresowania.

PiS-u program dla Krosna

Poprawa pracy Urzędu Miasta Krosna
1. Poprawa relacji prezydenta i Urzędu z mieszkańcami. Konsultacje z mieszkańcami, uwzględnianie głosu lokalnych społeczności, a także zarządów Dzielnic i Osiedli.
2. Wprowadzenie Miejskiego Zarządu Dróg.
3. Zinformatyzowanie Rady Miasta.
4. Przywrócenie tradycji, że przewodniczącym Komisji Rewizyjnej jest przedstawiciel ugrupowania opozycyjnego.

Inwestycja w Infrastrukturę
1. Ustalenie priorytetów inwestycji w zakresie infrastruktury komunikacyjnej.
2. Poprawa dostępności komunikacyjnej Miasta. Szersza współpraca z samorządem województwa.
3. Uporządkowanie przestrzeni publicznej. Prowadzenie działań w kierunku tworzenia centrów kulturalno - usługowych w Dzielnicach i Osiedlach.
4. Stworzenie terenów inwestycyjnych dla przemysłu.
5. Budowa drugiego wjazdu do miasta od strony Miejsca Piastowego (wiadukt).
6. Budowa nowego mostu na ul. Konopnickiej połączona z remontami ul. Konopnickiej i Białobrzeskiej (przebudowa skrzyżowań) - poprawa dojazdu do terenów inwestycyjnych.
7. Budowa miejsc parkingowych w okolicy Starówki.
8. Zakończenie rozdziału kanalizacji i rozbudowy kanalizacji w mieście. W tym rozwiązanie problemów ul. Wisze.
9. Rozbudowa lotniska i utworzenie Centrum Szkolenia Lotniczego.
10. Budowa - "Drogi G".
11. Remont istniejącej ul. Łukasiewicza - NIE dla "Łukasiewicza II".
12. Sprzyjanie utworzeniu Hali Kupieckiej na miejscu targowiska przy ul. Legionów.
13. Budowa sieci ścieżek rowerowych łączących Krosno i atrakcje turystyczne w okolicznych gminach. Uporządkowanie i przebudowa ścieżek rowerowych w samym Krośnie.

Polityka finansowo-podatkowa
1. Racjonalna gospodarka finansowa - ograniczenie zadłużania miasta i nieuzasadnionych wydatków.
2. Pozyskiwanie środków pomocowych na planowane inwestycje.
3. Wsparcie przedsiębiorczości. Pozyskiwanie środków z nowych transz finansowych programu JASPER.
4. Dążenie we współpracy ze Starostwem Powiatowym i okolicznymi gminami do rozwinięcia realnej działalności specjalnej strefy ekonomicznej.
5. Ulgi dla inwestorów tworzących miejsca pracy.
6. Ulgi dla właścicieli remontujących kamienice w Starówce.
7. Przejrzyste kryteria przyznawania ulg.

Bezpieczeństwo w mieście
1. Poprawa bezpieczeństwa Mieszkańców poprzez całonocne oświetlenie ulic.
2. Skierowanie Straży miejskiej do służby porządkowej i prewencyjnej, w tym nocne patrole wspólnie z policją.
3. Usprawnienie działań Sztabu Kryzysowego.
4. Tworzenie polderów zalewowych we współpracy ze Starostwem Powiatowym i okolicznymi gminami.
5. Przebudowa dróg wewnętrznych na Osiedlach dla służb ratowniczych.

Zdrowie
1. Rozszerzenie zakresu opieki pielęgniarskiej w szkołach.
2. Wspieranie działań zmierzających do przywrócenia opieki stomatologicznej w szkołach.
3. Zwiększenie ilości profilaktycznych programów zdrowotnych - badań przesiewowych. Objęcie nimi większych grup mieszkańców.
4. Promocja zdrowego stylu życia poprzez organizacje imprez sportowo-kulturalnych ukierunkowanych na promocję aktywności ruchowej.
5. Utworzenie punktu informacyjnego o dostępności do świadczeń i usług medycznych.
6. Rozmieszczenie Automatycznych Defibrylatorów w najważniejszych punktach Miasta.

Kultura i promocja Miasta
1. Promocja Miasta jako lidera gospodarczego.
2. Rozwój form promocji turystyki. Usprawnienie działań Punktu Informacji Turystycznej.
3. Promocja turystyczna obiektów zabytkowych.
4. Zabieganie o środki na ochronę Dziedzictwa Narodowego.
5. Opracowanie projektu ujednolicenia reklam w obszarze staromiejskim.
6. Wspieranie działalności klubów sportowych.
7. Zabieganie o organizowanie w Krośnie zawodów sportowych rangi wojewódzkiej, krajowej i międzynarodowej.
8. Współpraca z organizacjami pozarządowymi.

Edukacja oraz sport dzieci i młodzieży
1. Szczególny nacisk na wspieranie wychowawczej roli szkoły. Współpraca na tym polu z organizacjami pozarządowymi. W tym wprowadzenie nowoczesnych form wychowania patriotycznego (np. rekonstrukcje historyczne).
2. Wspieranie działalności Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.
3. Wprowadzenie przygotowania dzieci i młodzieży w ramach zajęć WF i kółek zainteresowań do systematycznego uprawiania różnych dyscyplin sportowych.
4. Poprawa dostępności obiektów sportowych dla mieszkańców.
5. Modernizacja hali przy ul. Legionów.
6. Kontynuacja budowy kompleksu sportowego przy ul. Bursaki.
7. Budowa krytego kortu tenisowego i krytego lodowiska.
8. Budowa sali sportowej dla II Liceum Ogólnokształcącego przy jednoczesnej budowie kolejnych boisk przyszkolnych i osiedlowych w Mieście.

Most na ul. Asnyka - według PiS ważniejszy jest most na Białobrzegach

Przedstawiając swój program, krytykowano obecne władze. Kandydaci PiS wytykali Piotrowi Przytockiemu niepotrzebne inwestycje. - Most na ul. Asnyka mógł być w drugiej kolejności wykonany i za połowę ceny. Bardziej potrzebny jest most na ul. Konopnickiej - mówi Paweł Krzanowski. Wtórował mu Wojciech Kolanko: - W tym roku siedziałem dwa dni na plaży nad Wieprzem w Krasnobrodzie. Było bardzo dużo młodzieży. Przy tym zalewie wybudowany jest park linowy. Na palcach jednej ręki policzyłem osoby, które w tym uczestniczyły. Czy park linowy w Krośnie to jest atrakcyjne spędzenie czasu? Bo w moim przekonaniu jest to bardzo mało atrakcyjne i pewnie pocieszy młodzież przez kilka miesięcy, a wydano na to bardzo duże pieniądze, mimo że było wsparcie ze środków unijnych. O wiele lepiej byłoby, gdyby te pieniądze przekazano na kort tenisowy.

Wojciech Kolanko zapewnił też, że gdy PiS dojdzie w Krośnie do władzy, dołoży wszelkich starań, aby poprawić przejazd ul. Łukasiewicza: - Chcemy tam stworzyć dobre warunki, ale nie zamierzamy i nie będziemy budować z tego dużej obwodnicy tranzytowej w środku miasta, która zakłócałaby spokój mieszkańcom. Myślę, że ta okolica Osiedla Południa ma również pewien wymiar historyczny i w takim kontekście powinno ono być zachowane. Przypomnijmy, jeszcze podczas pierwszego wywiadu, Paweł Krzanowski odnosząc się do budowy łącznika pomiędzy ul. Niepodległości a Czajkowskiego (biegnącego w pobliżu Ogrodu Jordanowskiego) mówił: - To trudny temat, ale wchodzi w rachubę. Jeśli chcemy się rozwijać, to musimy ponieść koszty.

Inny kandydat do Rady Miasta - Ruben Bardanaszwili - wskazywał, że konieczne jest znalezienie terenów inwestycyjnych. Twierdzi, że w tym celu należałoby współpracować z sąsiednimi gminami. - Tereny znajdują się na styku gmin: Miejsce Piastowe, Chorkówka, Jedlicze. Byli inwestorzy w Krośnie, ale odchodzili z kwitkiem, bo miasto nie miało im do zaproponowania dobrze skomunikowanych terenów przemysłowych.

- Chcielibyśmy też, żeby zaistniał w Krośnie prawdziwy inkubator przedsiębiorczości. Były takie próby podjęte przez Podkarpacką Izbę Gospodarczą, ale nie jest to powód do chluby dla Krosna i coś, czym można się pochwalić. Wręcz przeciwnie. To, co powstało jest na bardzo miernym poziomie - dodała Anita Rembiesa.

Kandydaci PiS chcieliby też uporządkować przestrzeń publiczną. Chodzi dokładnie o to, aby dzielnice nie były spychane do roli sypialni. - W tych dzielnicach rozwija się budownictwo mieszkalne, kilka sklepów, trochę chaotycznie, bez wyrazu architektonicznego. Dzielnice są zapuszczone, nie mają swoich centrów handlowo-usługowych, gdzie skupiałaby się aktywność społeczna. Chcemy wraz z mieszkańcami poszczególnych osiedli rozwiązać ten problem - mówił jeszcze Ruben Bardanaszwili. Krytykował też pomysł powstania Centrum Dziedzictwa Szkła w Rynku. Wskazywał, że miasto - oprócz promowania szkła - powinno zająć się też promocją przemysłu naftowego. - Kto wie w świecie, że Polacy byli pionierami przemysłu naftowego. Skansen w Bóbrce to też Krosno.

Wojciech Kolanko dodał, że promocja miasta może odbywać się też poprzez sport, ale do tego potrzeba dobrze zarządzanego MOSiR-u. - Nasz przyszły prezydent dołoży wszelkich starań, by stworzyć młodzieży warunki do uprawiania wszystkich dyscyplin sportowych - zapewnia. - Nie chciałbym być poczytany, że jestem przeciwko koszykówce, ale koszykówka to dyscyplina, która w Krośnie rozwinęła się nie tak dawno, nie wiem czy ma takie tradycje, jak np. siatkówka. Jestem przekonany, że w tej dyscyplinie osiągnęlibyśmy lepsze wyniki. Zbyt dużo wydaje się środków na promowanie koszykówki. Nie twierdzę, że miasto je wydaje, ale to nie jest najszczęśliwsze.

Jeden z turniejów siatkówki organizowany w hali sportowo-widowiskowej

Kontynuował Bogdan Józefowicz: - Narzekamy na kiepski poziom sportowy naszych klubów: piłka nożna III liga, de facto - IV, koszykówka II liga, de facto III, żużel - II liga, de facto - III. Czy w mieście, które liczy 50 tys. mieszkańców nie ma młodych talentów, które chciałyby uprawiać te dyscypliny sportu. Na pewno są, tylko już w szkole podstawowej trzeba w nich zaszczepić miłość do sportu.

Dostało się też kulturze. - Ważna jest promocja twórców krośnieńskich. Słowacy czy Węgrzy przywożą obrazy, wystawy na profesjonalnym poziomie. U nas nie mogą być sami amatorzy, których zresztą bardzo szanuję. Mało jest artystów profesjonalistów, a potencjał jest olbrzymi. Promocja musi być też usystematyzowana - twierdzi Ruben Bardanaszwili.

Na koniec padło pytanie o ewentualną koalicję w nowej Radzie Miasta. - My bierzemy wszystkie mandaty - zgodnie twierdzą kandydaci PiS.

KOMENTARZE
Brak wyróżnionych komentarzy.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)