Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku w Tuluzie (Francja). W Polsce inicjatywa ta pojawiła się już 2 lata później, w 1975 roku. W Warszawie uniwersytet utworzyła wtedy prof. Hanna Szwarc. Szybko okazało się, że idea ta cieszy się dużym uznaniem wśród osób w dojrzałym wieku, które odczuwają potrzebę kształcenia i szukają kontaktów towarzyskich z ludźmi. Obecnie w Polsce jest ponad 230 takich placówek.
W Krośnie Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego Bogdana Skotnickiego i prof. Waldemara Furmanka z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Inauguracja roku akademickiego miała miejsce 9 grudnia 2004 roku. Od 2006 roku Uniwersytet działa w ramach stowarzyszenia. Jest najprężniej działającą instytucją dla seniorów w mieście i okolicach.
Stowarzyszenie skupia osoby po 50 roku życia, emerytów i rencistów. Jego celem jest propagowanie wśród nich aktywności życiowej. Systematycznie organizuje zajęcia z różnych dziedzin, które dają możliwość zagospodarowania wolnego czasu. Najstarsi słuchacze mają nawet blisko 90 lat.
- Uniwersytet jest super. Polecam. Mieszkam sama, co ja bym robiła? Nie ma sensu siedzieć w domu - mówi pani Janina. - Trzeba mieć odwagę wyjść z domu, a żeby ją mieć, to trzeba mieć kogoś, kto nas z niego wyciągnie - dodaje Zofia. - Kuzynka mnie namówiła i nie żałuję - mówi z kolei pan Józef, który w zajęciach uczestniczy od początku istnienia KUTW.
Placówka oferuje m. in. wykłady oraz naukę języków obcych (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, włoski, hiszpański). "Jeśli chcesz z wnukiem stworzyć więzy, poznaj komputer i jego język" - zgodnie z tą myślą studenci chodzą też na informatykę. - Wykładowcy mieli bardzo dużo cierpliwości, kiedy ciągle pytaliśmy jakie hasło wpisać, żeby uruchomić komputer - wspominała podczas uroczystości Bogumiła Błażejowska, prezes Stowarzyszenia KUTW.
- Dużo się nauczyłem z obsługi komputera. Pierwsze kroki były trudne, kłopoty sprawiała nawet klawiatura, literki. A teraz - kupiłem sobie już komputer. Coś pięknego! Utrzymuję kontakty międzyludzkie, potrafię napisać pismo, zamieścić zdjęcia, o praktycznych informacjach nie mówiąc - twierdzi pan Józef. - Bardzo ciekawą sprawą dla mnie są wycieczki. W ciągu pięciu lat odbyliśmy ich około 30 - dodaje.
"Dbać o umysł to za mało. Chcesz być sprawny - ćwicz też ciało". Dlatego słuchacze uczestniczą również w gimnastyce, zajęciach na basenie. - Zimą też nie siedzimy za piecem - żartują. - Organizujemy kuligi. Słuchacze mogą też oddawać się swoim pasjom. Taką szansę dają im warsztaty: muzyczne, plastyczne, artystyczne. Przy uniwersytecie powstał nawet kabaret.
Liczba słuchaczy i oferta uniwersytetu uzależniona jest niestety od funduszy. Jeśli placówce udawało się uzyskać dodatkowe środki, w zajęciach uczestniczyło ponad 300 osób. Obecnie uniwersytet liczy ok. 190 słuchaczy. - Jak się dostanie taką maleńką emeryturę, to nie stać na zapłacenie autokaru na wycieczkę. A nie mamy z czego fundować, bo składki w wysokości 25 złotych to głównie na artykuły biurowe wystarczają. Nie mamy w tej chwili żadnych dotacji - informuje Bogumiła Błażejowska.
Problemem w zdobywaniu funduszy jest brak podstaw prawnych mocujących działanie Uniwersytetów Trzeciego Wieku w kraju. Mówił o tym Bogdan Skotnicki: - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowuje narodową strategię uczenia się przez całe życie. Musimy zadbać o to, aby znalazły się w niej zapisy odnoszące się do UTW. Zachęcał też do dopilnowania, aby takie zapisy znalazły się w strategiach oświatowych, które są tworzone w samorządach. - Nasz system edukacji powinien obejmować edukację od przedszkola do pięknego wieku złotej jesieni. Dzięki tym zapisom, będziecie mogli Państwo być beneficjentami różnych programów i projektów - zwracał się do zgromadzonych na konferencji zorganizowanej z okazji 5-lecia istnienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Krośnie.
Jej uczestnicy przyjęli oficjalne stanowisko, w którym stwierdzają konieczność ustanowienia i ustawowego usankcjonowania przejrzystych reguł działalności edukacyjnej dla starszych. Stanowisko to trafi do Sejmu, Senatu i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Siedzibą Krośnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie przy ul. Czajkowskiego 49. Tel.: 0-13 43 688 21 wew. 34. Więcej informacji na temat działalności KUTW również na stronie internetowej www.utw-krosno.pl